Tyve nakker hundredevis af danske skolebørns pc'er

Indbrudstyve har stjålet 600 computere fra kommune. De mange bærbare maskiner var beregnet til folkeskolernes elever, der nu kan risikere slet ikke at få nye computere.

Artikel top billede

Natten mellem den 9. og 10. april har der været indbrud i Frederiksberg kommunes it-afdeling.

Gerningsmændene stjal ikke mindre end 586 bærbare computere. Det svarer til en værdi på lige knap tre millioner kroner.

Fremtidens uddannelse

De bærbare computere var beregnet til eleverne i kommunens folkeskoler.

Udstyret var indkøbt, fordi kommunalbestyrelsen har vedtaget en it-strategi, der har skarpe målsætninger for antallet af computere per elev i skolerne.

Computerworld har fået bekræftet indbruddet i kommunens it-afdeling, men det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra kommunens skolechef, der har ansvaret.

Ingen tyverialarm

Rådhuset havde ingen tyverialarmer, overvågningskameraer eller andre sikkerhedsforanstaltninger ved den port, hvor tyvene er kommet ind i et gårdanlæg og videre ind i bygningen med computerne.

"Jeg er meget ærgerlig over, at sikkerheden ikke har været bedre," siger skolechef Gorm Bagger Andersen til TV2 Lorry.

Måske ingen pc'er til eleverne

Nu kan sagen ende med, at der slet ikke kommer nye bærbare computere ud til eleverne, hvis der ikke findes nye penge på kommunebudgettet.

Kommunen er nemlig selvforsikret, hvilket betyder, at de mange pc'er ikke bliver erstattet af en forsikring, som man normalt vil opleve det i forbindelse med et indbrud.

Det er kommunens borgere, der skal betale.

Kommunalbestyrelsen skal derfor finde ekstra penge gennem eksempelvis en ekstrabevilling, hvis de mange stjålne skolemaskiner skal erstattes med nye.

Sagen er anmeldt og derved overdraget til Politiet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job