Tyve nakker hundredevis af danske skolebørns pc'er

Indbrudstyve har stjålet 600 computere fra kommune. De mange bærbare maskiner var beregnet til folkeskolernes elever, der nu kan risikere slet ikke at få nye computere.

Artikel top billede

Natten mellem den 9. og 10. april har der været indbrud i Frederiksberg kommunes it-afdeling.

Gerningsmændene stjal ikke mindre end 586 bærbare computere. Det svarer til en værdi på lige knap tre millioner kroner.

Fremtidens uddannelse

De bærbare computere var beregnet til eleverne i kommunens folkeskoler.

Udstyret var indkøbt, fordi kommunalbestyrelsen har vedtaget en it-strategi, der har skarpe målsætninger for antallet af computere per elev i skolerne.

Computerworld har fået bekræftet indbruddet i kommunens it-afdeling, men det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra kommunens skolechef, der har ansvaret.

Ingen tyverialarm

Rådhuset havde ingen tyverialarmer, overvågningskameraer eller andre sikkerhedsforanstaltninger ved den port, hvor tyvene er kommet ind i et gårdanlæg og videre ind i bygningen med computerne.

"Jeg er meget ærgerlig over, at sikkerheden ikke har været bedre," siger skolechef Gorm Bagger Andersen til TV2 Lorry.

Måske ingen pc'er til eleverne

Nu kan sagen ende med, at der slet ikke kommer nye bærbare computere ud til eleverne, hvis der ikke findes nye penge på kommunebudgettet.

Kommunen er nemlig selvforsikret, hvilket betyder, at de mange pc'er ikke bliver erstattet af en forsikring, som man normalt vil opleve det i forbindelse med et indbrud.

Det er kommunens borgere, der skal betale.

Kommunalbestyrelsen skal derfor finde ekstra penge gennem eksempelvis en ekstrabevilling, hvis de mange stjålne skolemaskiner skal erstattes med nye.

Sagen er anmeldt og derved overdraget til Politiet.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks