Borgmester raser over nyt hovedkvarter til fiberselskab

Trods et trecifret millionunderskud har fiberselskab alligevel råd til nybygget domicil. Borgmester raser.

Artikel top billede

Læs også:

Fynsk magtkamp blusser op efter milliontab på fiber

Striden om Sydfyns Elforsynings økonomiske strategi og dispositioner når nye højder.

For mens elselskabet netop har fremlagt et styrtblødende regnskab med et underskud på 134 millioner kroner, især på grund af et kæmpe tab på fiber, har der alligevel været råd til at bygge et nyt hovedkvarter.

Oveni købet et stort et af slagsen, og det får Svendborgs socialdemokratiske borgmester Curt Sørensen til at tage bladet fra munden.

"Det virker ekstravagant, at man i Sydfyns Elforsyning mener, at man har brug for så meget plads," siger Curt Sørensen til Fyns Amts Avis.

Det nye hovedkvarter, der er indflytningsklar senere på året, giver i snit hver af de 89 ansatte omkring 63 kvadratmeter at udfolde sig på.

Til sammenligning svarer det til mere end dobbelt så meget plads, som medarbejderne hos elselskabet Energi Fyn har til rådighed. Det skriver Fyns Amts Avis.

Borgmesteren ønsker derfor en forklaring, men den skal han ikke regne med at få.

"Borgmesteren har overhovedet ingen beføjelser," siger bestyrelsesformand i elselskabet Guri Krøis til avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S