Borgmester raser over nyt hovedkvarter til fiberselskab

Trods et trecifret millionunderskud har fiberselskab alligevel råd til nybygget domicil. Borgmester raser.

Artikel top billede

Læs også:

Fynsk magtkamp blusser op efter milliontab på fiber

Striden om Sydfyns Elforsynings økonomiske strategi og dispositioner når nye højder.

For mens elselskabet netop har fremlagt et styrtblødende regnskab med et underskud på 134 millioner kroner, især på grund af et kæmpe tab på fiber, har der alligevel været råd til at bygge et nyt hovedkvarter.

Oveni købet et stort et af slagsen, og det får Svendborgs socialdemokratiske borgmester Curt Sørensen til at tage bladet fra munden.

"Det virker ekstravagant, at man i Sydfyns Elforsyning mener, at man har brug for så meget plads," siger Curt Sørensen til Fyns Amts Avis.

Det nye hovedkvarter, der er indflytningsklar senere på året, giver i snit hver af de 89 ansatte omkring 63 kvadratmeter at udfolde sig på.

Til sammenligning svarer det til mere end dobbelt så meget plads, som medarbejderne hos elselskabet Energi Fyn har til rådighed. Det skriver Fyns Amts Avis.

Borgmesteren ønsker derfor en forklaring, men den skal han ikke regne med at få.

"Borgmesteren har overhovedet ingen beføjelser," siger bestyrelsesformand i elselskabet Guri Krøis til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job