Borgmester raser over nyt hovedkvarter til fiberselskab

Trods et trecifret millionunderskud har fiberselskab alligevel råd til nybygget domicil. Borgmester raser.

Artikel top billede

Læs også:

Fynsk magtkamp blusser op efter milliontab på fiber

Striden om Sydfyns Elforsynings økonomiske strategi og dispositioner når nye højder.

For mens elselskabet netop har fremlagt et styrtblødende regnskab med et underskud på 134 millioner kroner, især på grund af et kæmpe tab på fiber, har der alligevel været råd til at bygge et nyt hovedkvarter.

Oveni købet et stort et af slagsen, og det får Svendborgs socialdemokratiske borgmester Curt Sørensen til at tage bladet fra munden.

"Det virker ekstravagant, at man i Sydfyns Elforsyning mener, at man har brug for så meget plads," siger Curt Sørensen til Fyns Amts Avis.

Det nye hovedkvarter, der er indflytningsklar senere på året, giver i snit hver af de 89 ansatte omkring 63 kvadratmeter at udfolde sig på.

Til sammenligning svarer det til mere end dobbelt så meget plads, som medarbejderne hos elselskabet Energi Fyn har til rådighed. Det skriver Fyns Amts Avis.

Borgmesteren ønsker derfor en forklaring, men den skal han ikke regne med at få.

"Borgmesteren har overhovedet ingen beføjelser," siger bestyrelsesformand i elselskabet Guri Krøis til avisen.

Annonce

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest