Denne mail giver dig et godt tilbud - men det er fup

En sværm af mails reklamerer for en database på nettet, der skal give dig nye forretningsforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Forbrugerombudsmand advarer mod annoncehaj

Tysk annoncehaj igen på færde i Danmark

Har du modtaget en mail på fejlfrit dansk, der tilbyder dig og din virksomhed optagelse i et forretningsnetværk?

Så glem den. Det er fup, fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS.

Sikkerhedsfirmaet beretter, at de har observeret en bunke mails til vilkårlige modtagere, hvor målet er at lokke dem med i en firmadatabase på nettet.

"Vi har set denne form for annoncesvindel mange gange tidligere. Denne gang er den pakket anderledes ind, men teknikken og målet er den samme," lyder det fra CSIS i en advarselsmail.

Den uønskede e-mail ankommer på fejlfrit dansk og indholdet klinger således:

Emnelinje: Anmodning om information....

Hej

Vi sammenstiller nu et landsdækkende firmakatalog for vores kunder. For at præsentere et bredt spektrum af virksomheder i alle brancherne vil jeg gerne spørge, om I har lyst til at tilføje oplysninger til jeres aktivitet (grundlæggende data og kort beskrivelse af det vigtigste tilbud) til vores katalog.

I kan gøre det på websiden www. biz6. dk /about/ register.html (mellemrum indlagt, red.) 

Jeg synes, det vil være en perfekt ekstra reklame for jeres firma og et bredere udvalg af tilbud på marked for vores kunder. Så de vil være i stand til at vælge det bedste tilbud. Det er helt gratis at tilføje virksomheden til vores katalog (der er ikke nogen skjulte omkostninger).

--
Hjertelig hilsen
Thomas Johansen

Registreret i Polen

biz6.dk-domænet er registreret af et firma i England, der hedder CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS. En registrant er den, der har taget domænenavnet i brug, altså har registreret det.

Domænet er dog samtidig knyttet til en fuldmægtig, der er den person eller det firma, som registranten har givet lov til at administrere domænenavnet.

Denne fuldmægtig i forbindelse med biz6.dk er en person fra Polen.

Ifølge CSIS er der god grund til at være forsigtig med at anvende tilbuddet.

"På selve hjemmesiden er det tydeligt at se, at der er tale om fup og svindel. Bemærk, at det fremgår, at det altså er gratis optagelse, mens du ved oprettelsen skal acceptere betingelserne."

"Det er her man falder i fælden og berettiger disse banditter til at sende en faktura," lyder advarslen fra sikkerhedsfirmaet.

Dansker bag

På trods af den internationale registrant og fuldmægtige kan udsendelsen være af dansk oprindelse.

"Der er god grund til at tro, at det er danskere, der står bag denne svindel," lyder det fra CSIS.

Læs også:

Forbrugerombudsmand advarer mod annoncehaj

Tysk annoncehaj igen på færde i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg