Denne mail giver dig et godt tilbud - men det er fup

En sværm af mails reklamerer for en database på nettet, der skal give dig nye forretningsforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Forbrugerombudsmand advarer mod annoncehaj

Tysk annoncehaj igen på færde i Danmark

Har du modtaget en mail på fejlfrit dansk, der tilbyder dig og din virksomhed optagelse i et forretningsnetværk?

Så glem den. Det er fup, fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS.

Sikkerhedsfirmaet beretter, at de har observeret en bunke mails til vilkårlige modtagere, hvor målet er at lokke dem med i en firmadatabase på nettet.

"Vi har set denne form for annoncesvindel mange gange tidligere. Denne gang er den pakket anderledes ind, men teknikken og målet er den samme," lyder det fra CSIS i en advarselsmail.

Den uønskede e-mail ankommer på fejlfrit dansk og indholdet klinger således:

Emnelinje: Anmodning om information....

Hej

Vi sammenstiller nu et landsdækkende firmakatalog for vores kunder. For at præsentere et bredt spektrum af virksomheder i alle brancherne vil jeg gerne spørge, om I har lyst til at tilføje oplysninger til jeres aktivitet (grundlæggende data og kort beskrivelse af det vigtigste tilbud) til vores katalog.

I kan gøre det på websiden www. biz6. dk /about/ register.html (mellemrum indlagt, red.) 

Jeg synes, det vil være en perfekt ekstra reklame for jeres firma og et bredere udvalg af tilbud på marked for vores kunder. Så de vil være i stand til at vælge det bedste tilbud. Det er helt gratis at tilføje virksomheden til vores katalog (der er ikke nogen skjulte omkostninger).

--
Hjertelig hilsen
Thomas Johansen

Registreret i Polen

biz6.dk-domænet er registreret af et firma i England, der hedder CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS. En registrant er den, der har taget domænenavnet i brug, altså har registreret det.

Domænet er dog samtidig knyttet til en fuldmægtig, der er den person eller det firma, som registranten har givet lov til at administrere domænenavnet.

Denne fuldmægtig i forbindelse med biz6.dk er en person fra Polen.

Ifølge CSIS er der god grund til at være forsigtig med at anvende tilbuddet.

"På selve hjemmesiden er det tydeligt at se, at der er tale om fup og svindel. Bemærk, at det fremgår, at det altså er gratis optagelse, mens du ved oprettelsen skal acceptere betingelserne."

"Det er her man falder i fælden og berettiger disse banditter til at sende en faktura," lyder advarslen fra sikkerhedsfirmaet.

Dansker bag

På trods af den internationale registrant og fuldmægtige kan udsendelsen være af dansk oprindelse.

"Der er god grund til at tro, at det er danskere, der står bag denne svindel," lyder det fra CSIS.

Læs også:

Forbrugerombudsmand advarer mod annoncehaj

Tysk annoncehaj igen på færde i Danmark

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS