Artikel top billede

Forbrugerombudsmand advarer mod annoncehaj

Forbrugerombudsmanden advarer mod den tyske annoncehaj, der i efteråret oversvømmede dansk erhvervsliv med fup-tilbud.

Forbrugerombudsmanden løfter advarende pegefingeren over for de danske firmaer, der overvejer at købe tjenester hos annonce-firmaet ”Dansk Internet Register,” der trods navnet er hjemmehørende i Tyskland.

Forbrugerombudsmanden opfordrer til at gå tilbud fra selskabet efter ”i sømmene” og overveje, om de har et reelt behov for at indgå aftale med selskabet, som kan forpligte dem til at købe andre produkter eller binde dem flere år.

Dansk Internet Register kom for alvor i søgelyset i efteråret, hvor selskabet iværksatte en større offensiv i Danmark.

Computerworld kunne eftefølgende afsløre, at selskabet var på færde i en række lande under navne som ”Internet Register Ireland,” ”Deutschen Internet Register” og ”Polski Rejestr Internetowy.”

Bag allle disse selskaber står annoncehajen Deutscher Adressdienst og fremgangsmåden har været den samme i alle landene: Nemlig at forsøge at få firmaer til at bekræfte bestemte oplysninger og dernæst binde sig til at betale i alt 21.000 kroner over tre år til selskabet.

Forbrugerombudsmanden modtog da også en række henvendelser fra forskellige firmaer i efteråret, efter de mange breve fra Dansk Internet Register var blevet sendt ud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere