Gode råd: Sådan tjener du penge på dine apps

Se hvordan du kan tjene penge på udvikling af mobil-applikationer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lad os se det i øjnene: Chancerne for at blive milliardær fra den ene dag til den anden ved at udvikle den næste app med samme kolossale succes som Instagram eller lignende er ikke ligefrem overvældende.

Men det betyder ikke, at det ikke er muligt at skabe sig en rimelig indtægt i markedet for udvikling af mobil-applikationer.

Selv om konkurrencen om mobilbrugernes opmærksomhed er benhård, så findes der metoder til stødt at opbygge sin brugerbase og omsætte sine apps til penge.

Under Sloan Hi-Tech Conference ved MIT fornylig delte fem veteraner ud af gode råd om, hvordan man opbygger holdbare forretningsmodeller og sikrer, at ens app-drømme ikke brister som et mobilt modstykke til it-boblen fra 2000.

Her får du tre gode råd:

Lad være med at tro, at din app bliver den næste Instagram.

Selvfølgelig ville det være dejligt, hvis Facebooks topchef, Mark Zuckerberg, ringer og tilbyder dig milliarder for din app, der endnu ikke giver penge i kassen, men chancen for at det sker, er mildest talt ikke ret stor.

Derfor er det bedst med en langsigtet tilgang til, hvad der skal til for gradvist at få sin app til at blive en succes.

Det betyder, at det uvægerlig bliver nødvendigt med en forretningsplan for at omsætte sin app-idé til penge og på den måde demonstrere over for investorer, at man er i stand til at skabe en stabil indtægtskilde.

Paneldeltagerne ved konferencen beskriver, at der for tiden er to overordnede indtægtsmodeller, der er populære: Den ene er apps, der er gratis at downloade og som er annoncefinansierede; den anden er såkaldte "freemium"-apps, der også er gratis at downloade, men hvor brugeren kan købe ekstra indhold for at forbedre oplevelsen.

Der er generelt enighed om, at freemium-modellen er på vej frem, da den typisk giver en mere jævn indtægtskilde.

Aaron Woodman, der er chef for mobile communications hos Microsoft, mener, at app-udviklerne er nødt til at insistere på at kræve et eller andet for deres indhold, på trods af at app-butikkerne flyder over med apps, der lover det hele gratis.

"Hos Microsoft har vi kæmpet med en model for fastsættelse af  mindstepriser for at forsvare muligheden for at sælge produktet," fortæller han.

"Jeg tror ikke, der er mange andre modeller end 'freemium', hvor man kan sælge ekstra indhold til et spil."

Det er dog ikke alle, der er lige så glade for denne model.

Ray Sharma, der er stifter og direktør for XMG Studio, fortæller, at han "virkelig ikke bryder sig om" freemium-systemet.

Han forsøger i stedet at fremme noget, som han kalder "paymium"-planen, hvor brugerne betaler en lav pris for deres apps og derudover kan afkræves betaling for ekstra indhold.

"Vi tror, at den ultimative model er at tage 0,99 dollar (godt fem kroner, red.) for et spil og derefter kræve betaling for ekstra indhold," forklarer han.

Læs også:

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning.

Udvikler: Her skal du passe på med HTML5 og CSS3.

Test: Sådan udvikler du én app til alle smartphones.

Her er app-udviklernes foretrukne platform.

Hold dig indtil videre fra HTML5.

Selv om HTML5 sandsynligvis er fremtiden inden for udvikling af mobil-apps, så er standarden ung og der er lang vej endnu, før den kan levere den form for tilpasset udvikling, man som app-udvikler har mulighed for med sine native API'er.

"Fra et spiludvikler-synspunkt er det vigtigt at fremhæve, at man har brug for en masse API'er, som HTML5 ikke understøtter, hvis man ønsker en god ydelse for sine brugere," siger Ray Sharma, der er stifter og direktør for XMG Studio.

"Tag som eksempel GPS: I mange apps er det en selvfølge, at der er adgang til GPS, men i HTML5 eksisterer API'erne til GPS endnu ikke."

Eli Schleifer, der er stifter af Directr, stemmer i med den vurdering, at HTML5 er bedst til virksomheder, der udvikler relativt enkle apps, der ikke anvender data om geografisk placering eller andre komplicerede udviklingsværktøjer.

"Hvis man udvikler en app til et supermarked, så er HTML5 helt fint," siger han.

"Men der går noget tid, før det bliver relevant for folk, der arbejder med mere banebrydende ting."

Her er der også penge at hente

Der foregår for tiden en stribe retssager i mobilbranchen over ophavsretlige emner.

Hvis du har fået en genial idé, som har potentiale til at blive det næste store hit, så bør du derfor tage patent på din idé for at forhindre andre i at kopiere den.

Det lyder måske som en overvældende ting at gå i gang med, men paneldeltagerne bemærker, at det er økonomisk rimeligt overkommeligt at indgive den indledende ansøgning om beskyttelse af sine immaterielle rettigheder.

Og man bliver glad for at have gjort investeringen, når forretningen først tager fart.

"Vi opfordrer folk til ikke at være bange for processen," siger Sean Kelly, der er vice president for produktudvikling hos Zynga.

"Vi mener, at det i sidste ende er rigtig godt for små udviklere at have gennemgået processen."

Sharma påpeger, at det kan være en ekstra hjælp i eventuelle forhandlinger med investorer, at man har gjort noget for at beskytte sine IP-rettigheder.

"Folk er mere tilbøjelige til at tage én seriøst som startup, hvis man har været igennem den proces," siger han.

"Det lyder måske besværligt at søge patent, men jeg tror, at vi i de kommende år vil se en meget stærkere hævdelse af IP i app-markedet."

Læs også:

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning.

Udvikler: Her skal du passe på med HTML5 og CSS3.

Test: Sådan udvikler du én app til alle smartphones.

Her er app-udviklernes foretrukne platform.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S