Her er klodens mægtigste chipfirma

Chip-branchens astronomiske omsætning fortsætter med at vokse. Ét selskab giver alle de andre baghjul.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omsætningen i det globale chipmarked nåede i 2011 op på godt 1.744 milliarder kroner og Intel snuppede sin hidtil største bid af kagen.

Den globale chipomsætning lå 30,7 milliarder kroner eller 1,8 procent højere i 2011 end i 2010, skriver Gartner i en ny rapport, der udkom tirsdag.

Selvom generel vækst i chipmarkedet er godt nyt i en ellers svag økonomi, så er det Intel, der løber med opmærksomheden.

Verdens største chipproducent øgede i 2011 sin omsætning med hele 20,7 procent, hvilket betyder, at Intel for 20. år i træk sidder på den største andel i chipmarkedet.

Intel har desuden slået sin egen rekord, hvad angår størrelsen af sin markedsandel, der i 2011 ifølge Gartner landede på 16,5 procent, hvilket således er en smule mere end Intels hidtidige rekord på 16,3 procent fra 1998.

Samsung ligger på andenpladsen med en markedsandel på 8,9 procent. Samsung har dog ikke haft den samme vækst i forhold til året før, som Intel, men har derimod kun kunnet registrere en vækst på en procent i forhold til 2010.

På tredjepladsen ligger Toshiba med en nedgang på 4,8 procent. I 2011 landede Toshibas andel på 3,8 procent af det globale chipmarked.

På fjerdepladsen sidder Texas Instruments med en andel ligeledes på 3,8 procent, mens Renesas Electronics lander på femtepladsen med en andel på 3,5 procent.

Bedring i markedet

Selvom Qualcomm kun ligger på sjettepladsen i 2011 med en andel på 3,3 procent af det globale chipmarked, så har selskabet registreret den største vækst blandt alle chipproducenterne.

Fra 2010 til 2011 er Qualcomm vokset med hele 38,8 procent, bemærker Gartner.

I sidste måned oplyste Gartner, at der i år er bedring på vej i chipmarkedet.

"Halvlederindustrien er på nippet til en bedring, der starter i andet kvartal i 2012," udtaler analytiker Bryan Lewis fra Gartner.

"Beholdnings-korrektionen forventes afsluttet i løbet af dette kvartal, udnyttelsesgraden på chipfabrikkerne har nået bunden, og den økonomiske situation er ved at stabilisere sig."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job