Her er klodens mægtigste chipfirma

Chip-branchens astronomiske omsætning fortsætter med at vokse. Ét selskab giver alle de andre baghjul.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omsætningen i det globale chipmarked nåede i 2011 op på godt 1.744 milliarder kroner og Intel snuppede sin hidtil største bid af kagen.

Den globale chipomsætning lå 30,7 milliarder kroner eller 1,8 procent højere i 2011 end i 2010, skriver Gartner i en ny rapport, der udkom tirsdag.

Selvom generel vækst i chipmarkedet er godt nyt i en ellers svag økonomi, så er det Intel, der løber med opmærksomheden.

Verdens største chipproducent øgede i 2011 sin omsætning med hele 20,7 procent, hvilket betyder, at Intel for 20. år i træk sidder på den største andel i chipmarkedet.

Intel har desuden slået sin egen rekord, hvad angår størrelsen af sin markedsandel, der i 2011 ifølge Gartner landede på 16,5 procent, hvilket således er en smule mere end Intels hidtidige rekord på 16,3 procent fra 1998.

Samsung ligger på andenpladsen med en markedsandel på 8,9 procent. Samsung har dog ikke haft den samme vækst i forhold til året før, som Intel, men har derimod kun kunnet registrere en vækst på en procent i forhold til 2010.

På tredjepladsen ligger Toshiba med en nedgang på 4,8 procent. I 2011 landede Toshibas andel på 3,8 procent af det globale chipmarked.

På fjerdepladsen sidder Texas Instruments med en andel ligeledes på 3,8 procent, mens Renesas Electronics lander på femtepladsen med en andel på 3,5 procent.

Bedring i markedet

Selvom Qualcomm kun ligger på sjettepladsen i 2011 med en andel på 3,3 procent af det globale chipmarked, så har selskabet registreret den største vækst blandt alle chipproducenterne.

Fra 2010 til 2011 er Qualcomm vokset med hele 38,8 procent, bemærker Gartner.

I sidste måned oplyste Gartner, at der i år er bedring på vej i chipmarkedet.

"Halvlederindustrien er på nippet til en bedring, der starter i andet kvartal i 2012," udtaler analytiker Bryan Lewis fra Gartner.

"Beholdnings-korrektionen forventes afsluttet i løbet af dette kvartal, udnyttelsesgraden på chipfabrikkerne har nået bunden, og den økonomiske situation er ved at stabilisere sig."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S