Routere på fuld load sendte Bayern München i sort

Det var fejlramte encodere hos YouSee, der af ukendte årsager sendte tusinder af tv-skærme i sort midt under fodboldkamp. Fejlen er formentlig fundet, så i aften virker det, siger firmaet.

Artikel top billede

Læs også:
YouSee-fejl rammer titusindvis af tv-seere

Se Danmarks største tele-knudepunkt

Det var formentlig en endnu ukendt fejl i nogle encodere, som tirsdag gav periodisk sort skærm og pixelering på hundredetusinder af danske fjernsyn med signal fra YouSee gennem hele aftenen.

Det var især mange fodboldfans, der fulgte Champions League-kampen mellem Bayern München og Real Madrid på TV3+, stærkt utilfredse med.

Men ifølge YouSee's pressechef, Ib Konrad Jensen, ramte problemerne ikke blot kanalen med fodboldkampen, men en række andre satellitbaserede kanaler.

Fejl-aften

Firmaets teknikere fejlsøgte tidligt på problemet, som opstod ved 18.30-tiden på den del af firmaets netværk, som håndterer satellitkanalerne.

"Vi får kaldt, hvad vi har af teknikere og netværksspecialister ind på Borups Allé (i København, red.) for at finde fejlen, som vi ikke har set før," siger han.

På dette tidspunkt håbede YouSee ifølge pressechefen stadig at kunne løse problemet inden klokken 20.45, da fodboldkampen startede. Men det lykkedes ikke at finde årsagen før efter midnat.

"Vi kontakter også Cisco i USA, som kommer online på vores system og hjælper derovre fra. For vi kan se, at det er de Cisco-routere, der håndterer satellitkanalerne, som fejler," siger Ib Konrad Jensen.

Overbelaster routere

Et stykke tid efter midnat får teknikerne sporet sig frem til, at fejlen må ligge i en række encodere, som fremstiller datastrømmen til firmaets time shift-service, en funktion som YouSees kunder kender som "start-forfra".

"Encoderne forårsager af en uvis grund, at routerne går op på 99 procents belastning, og at vi dermed får de her udfald, som vi ser på satellitkanalerne," siger Ib Konrad Jensen.

Da YouSee vælger at koble encoderne fra, stabiliserer signalet sig endelig, fortæller han.

Onsdag har teknikerne været i fuld gang med at undersøge logfiler, analysere og fejlkontrollere for at finde årsagen til fejlen.

"Det ser ud til, at vi har fundet den. Men vi skal være helt sikre på, at det faktisk var det, der var årsagen," siger pressechefen.

Går ikke ned i dag

Imidlertid lover Ib Konrad Jensen, at der ikke skulle være problemer, når den anden semifinale i Champions League mellem Chelsea og Barcelona starter klokken 20.45 i aften.

"Nej, det går ikke ned i aften. Herregud, det er jo bare et tv-signal, vi skal have sendt ud," siger han uden dog at turde lægge hovedet på blokken.

Firmaets administrerende direktør, Niels Breining, har på firmaets hjemmeside undskyldt nedbruddet overfor tusinder af skuffede kunder.

"Fejlen kunne knap have været indtruffet på et mere kritisk tidspunkt," siger han til de mange fodboldfans.

Det er ikke første gang, YouSee-kunder har været ramt af nedbrud. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS