Routere på fuld load sendte Bayern München i sort

Det var fejlramte encodere hos YouSee, der af ukendte årsager sendte tusinder af tv-skærme i sort midt under fodboldkamp. Fejlen er formentlig fundet, så i aften virker det, siger firmaet.

Artikel top billede

Læs også:
YouSee-fejl rammer titusindvis af tv-seere

Se Danmarks største tele-knudepunkt

Det var formentlig en endnu ukendt fejl i nogle encodere, som tirsdag gav periodisk sort skærm og pixelering på hundredetusinder af danske fjernsyn med signal fra YouSee gennem hele aftenen.

Det var især mange fodboldfans, der fulgte Champions League-kampen mellem Bayern München og Real Madrid på TV3+, stærkt utilfredse med.

Men ifølge YouSee's pressechef, Ib Konrad Jensen, ramte problemerne ikke blot kanalen med fodboldkampen, men en række andre satellitbaserede kanaler.

Fejl-aften

Firmaets teknikere fejlsøgte tidligt på problemet, som opstod ved 18.30-tiden på den del af firmaets netværk, som håndterer satellitkanalerne.

"Vi får kaldt, hvad vi har af teknikere og netværksspecialister ind på Borups Allé (i København, red.) for at finde fejlen, som vi ikke har set før," siger han.

På dette tidspunkt håbede YouSee ifølge pressechefen stadig at kunne løse problemet inden klokken 20.45, da fodboldkampen startede. Men det lykkedes ikke at finde årsagen før efter midnat.

"Vi kontakter også Cisco i USA, som kommer online på vores system og hjælper derovre fra. For vi kan se, at det er de Cisco-routere, der håndterer satellitkanalerne, som fejler," siger Ib Konrad Jensen.

Overbelaster routere

Et stykke tid efter midnat får teknikerne sporet sig frem til, at fejlen må ligge i en række encodere, som fremstiller datastrømmen til firmaets time shift-service, en funktion som YouSees kunder kender som "start-forfra".

"Encoderne forårsager af en uvis grund, at routerne går op på 99 procents belastning, og at vi dermed får de her udfald, som vi ser på satellitkanalerne," siger Ib Konrad Jensen.

Da YouSee vælger at koble encoderne fra, stabiliserer signalet sig endelig, fortæller han.

Onsdag har teknikerne været i fuld gang med at undersøge logfiler, analysere og fejlkontrollere for at finde årsagen til fejlen.

"Det ser ud til, at vi har fundet den. Men vi skal være helt sikre på, at det faktisk var det, der var årsagen," siger pressechefen.

Går ikke ned i dag

Imidlertid lover Ib Konrad Jensen, at der ikke skulle være problemer, når den anden semifinale i Champions League mellem Chelsea og Barcelona starter klokken 20.45 i aften.

"Nej, det går ikke ned i aften. Herregud, det er jo bare et tv-signal, vi skal have sendt ud," siger han uden dog at turde lægge hovedet på blokken.

Firmaets administrerende direktør, Niels Breining, har på firmaets hjemmeside undskyldt nedbruddet overfor tusinder af skuffede kunder.

"Fejlen kunne knap have været indtruffet på et mere kritisk tidspunkt," siger han til de mange fodboldfans.

Det er ikke første gang, YouSee-kunder har været ramt af nedbrud. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S