Apple forsvarer udskældt 4G-markedsføring af iPad

Apples nye iPad er ikke kompatibel med alle landes 4G-netværk, men selskabet forsvarer sin ret til at bruge betegnelsen alligevel.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan iPad bruge 4G

Den nye iPad kan ikke bruge danske 4G-net

Computerworld News Service: Efter en anklage om, at Apple har vildledt de australske forbrugere om den nye iPads 4G-funktionalitet, har selskabet nu indgivet et officielt forsvar til Australiens forbundsdomstol, der bygger på det argument, at det er landets netværk, der er fejlmærket.

Sidst i marts sagsøgte Australiens konkurrence- og forbrugerstyrelse, Australian Competition and Consumer Commission, Apple ved forbundsdomstolen i Melbourne for at krænke flere love på forbrugerområdet.

ACCC hævdede, at Apples reklamer for den nye iPad vildledte offentligheden med hensyn til enhedens 4G-funktionalitet, da enheden ikke er kompatibel med Australiens 4G-netværk, der drives af Telstra.

På daværende tidspunkt tilbød Apple at refundere enhver ny iPad købt mellem 16. og 28. marts, men Apple argumenterer nu for, at selskabet faktisk aldrig i sin markedsføring har påstået, at enheden er kompatibel med Australiens netværk, rapporterer The Australian.

Australien tager fejl

Apple hævder, at det ikke er markedsføringen af den nye iPad men derimod landets fejlmærkede netværk, der har vildledt forbrugerne.

Australiens 3G-netværk kan kaldes "4G-netværk i overensstemmelse med den gængse branchemæssige og regulatoriske anvendelse af betegnelsen '4G'," skriver Apple.

"Betegnelsen '4G' kommunikerer til forbrugerne i Australien, at iPad'en med Wi-Fi + 4G vil levere et bedre serviceniveau med hensyn til data-overførselshastighed (hvilket stemmer overens med den gængse branchemæssige og regulatoriske anvendelse af denne betegnelse), og ikke at iPad'en med Wi-Fi + 4G er kompatibel med nogen specifik netværksteknologi, der promoveres af noget specifikt mobilselskab i Australien," lyder argumentet fra Apple.

Telstra tilbyder 4G på 1.800 megahertz-båndet, mens den nye iPad kun kan bruges på 4G TLE-netværk på 700 megahertz- og 2-100 megahertz-båndene.

Apple forsvarer sig desuden ved at fremhæve, at: "Der har på gældende tidspunkt været information frit tilgængeligt i Australien, der oplyste forbrugerne om, at iPad'en med Wi-Fi + 4G ikke var kompatibel med Telstras 4G LTE-netværk."

Der forventes at falde endelig dom i sagen ved et retsmøde 2. maj.

Også problemer i Danmark

Herhjemme har Forbrugerombudsmanden også kritiseret Apples markedsføring af den nye iPad, fordi bruger kan få den opfattelse, at den kan fungere sammen med det danske 4G-net.

Apple har dog udspecificeret i en pressemeddelse, at "iPad Wi-Fi + 4G understøtter ultrahurtige 4G LTE-netværk i USA og Canada og hurtige 3G-netværk i hele verden, inklusive netværk baseret på HSPA+ og DC-HSDPA."

"4G LTE understøttes kun på AT&T- og Verizon-netværk i USA og på Bell-, Rogers- og Telus-netværk i Canada," skrev Apple - og den besked fremgår også, hvis man går ind på Apple.dk.

Samtidig kan man dog foranlediges til at tro, at modellen "WiFi + 4G" rent faktisk kan anvendes på de danske teleselskaberes 4G-net, hvis man ikke læser det med småt.

Computerworld har tidligere forsøgt at få en kommentar fra Apple til denne problemstilling, men selskabet har ikke svaret på vores henvendelse. 

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura