Microsoft booster gratis-tjenesten SkyDrive

Microsofts SkyDrive får ny opgradering og positionerer sig dermed som den måske mest fuldendte cloud-tjeneste til privat-brugere. Se nyhederne her.

Artikel top billede

Læs også:

SkyDrive, iCloud eller Google - hvad skal du vælge?

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Microsofts SkyDrive får endnu en ansigtsløsning og en stribe nye funktioner.

Dermed træder SkyDrive nu et skridt længere frem på den kampplads, hvor der i disse år foregår en hård kamp om at blive forbrugernes foretrukne cloud-tjeneste.

Det er langt fra den første opgradering af SkyDrive siden lanceringen i 2007, men specielt i det seneste år er det blevet tydeligt, hvor meget Microsoft satser på, at SkyDrive skal være limen, der binder selskabets mange produkter og tjenester sammen.

"I dag tager vi endnu et stort skridt mod vores vision om at gøre SkyDrive langt mere kraftfuld," skriver Microsofts Steven Sinofsky i et blogindlæg.

"Der er nye storage-muligheder, apps, der kobler dine devices sammen med SkyDrive, og en langt mere kraftfuld 'device-cloud,' der lader dig hente hvilken som helt fil fra en Windows pc."

Det nye centrum for dit digitale liv

Fælles for private cloud-løsninger som Apples iCloud, Dropbox, Google-skyen og SkyDrive er, at de lader brugerne opbevare og tilgå digitalt indhold på nettet.

Tjenesterne erstatter eller supplerer dermed i stigende grad den gammeldags harddisk, fordi mange it-brugere i dag både har en pc, en smartphone og en tablet-pc og har brug for at kunne skifte mellem disse så let som muligt. 

"...i 2014 vil den personlige sky erstatte den personlige computer som centrum for brugernes digitale liv," har analysefirmaet Gartner tidligere konkluderet.

Her er det nye SkyDrive

Blandt nyhederne i SkyDrive er, at man nu kan se og styre cloud-tjenesten direkte fra Windows Stifinder på Windows 8, Windows 7 og Windows Vista.

Det sker ved hjælp af en såkaldt preview-klient, der også kommer til Mac OS X, så man kan få direkte adgang til SkyDrive via Apples Finder.

Det minder en hel del om Dropbox, som det fremgår af billedet herunder.

Samtidig er det nu muligt via SkyDrive.com at få adgang til og streame filer fra en fjern-pc, der kører med denne preview-klient.

Mindre gratis plads

Microsoft gør det også muligt at købe ekstra plads ud over de syv gigabyte, nye brugere får gratis med SkyDrive.

Tidligere var denne gratis-grænse på hele 25 gigabyte, men Microsoft hævder, at det alligevel er de færreste, der bruger mere end syv gigabyte, og at det er forklaringen på, at grænsen nu flyttes.

Allerede eksisterende SkyDrive-brugere har mulighed for at beholde de 25 gratis gigabyte, hvis de følger vejledningen på denne side.

Vi har tidligere gennemgået, hvad SkyDrive er og kan bruges til - det kan du læse om her.

Du kan også se vores sammenligning af SkyDrive, iCloud og Google-skyen her.

Læs også:

SkyDrive, iCloud eller Google - hvad skal du vælge?

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S