Telia scorer to-cifret milliardbeløb på fredsaftale

Telia scorer tocifret milliardbeløb efter at have begravet stridsøksen i Rusland.

Artikel top billede

En længere tvist om ejerskabet af den russiske mobiloperatør Megafon er løst mellem de tre ejere; AF Telecom, Altimo og Telia.

Den betyder kort fortalt, at russiske AF Telecom bliver storaktionær, mens ligeledes russiske Altimo sælger sine aktier. Svenske Telia mindsker sin aktiepost til 25 procent. Megafon skal desuden gøres klar til en børsnotering.

"Jeg er ekstremt tilfreds med løsningen," udtalte Telias topchef Lars Nyberg ifølge flere medier om Megafon-løsningen, der indebærer en gevinst til Telia på 22 milliarder svenske kroner.

14 af dem forventer Telia allerede at få i løbet af andet kvartal.

Telegiganten har dog gjort det klart, at den lykkelige slutning på striden ikke indebærer et ekstra udbytte til aktionærerne i 2012.

Mens Altimo nu er ude af Megafon, arbejder de to stadig sammen i det tyrkiske teleselskab Turkcell.

Med de russiske stridigheder løst er næste opgave at nå frem til en aftale, der også kan skabe et konstruktivt samarbejde i Tyrkiet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S