Telia scorer to-cifret milliardbeløb på fredsaftale

Telia scorer tocifret milliardbeløb efter at have begravet stridsøksen i Rusland.

Artikel top billede

En længere tvist om ejerskabet af den russiske mobiloperatør Megafon er løst mellem de tre ejere; AF Telecom, Altimo og Telia.

Den betyder kort fortalt, at russiske AF Telecom bliver storaktionær, mens ligeledes russiske Altimo sælger sine aktier. Svenske Telia mindsker sin aktiepost til 25 procent. Megafon skal desuden gøres klar til en børsnotering.

"Jeg er ekstremt tilfreds med løsningen," udtalte Telias topchef Lars Nyberg ifølge flere medier om Megafon-løsningen, der indebærer en gevinst til Telia på 22 milliarder svenske kroner.

14 af dem forventer Telia allerede at få i løbet af andet kvartal.

Telegiganten har dog gjort det klart, at den lykkelige slutning på striden ikke indebærer et ekstra udbytte til aktionærerne i 2012.

Mens Altimo nu er ude af Megafon, arbejder de to stadig sammen i det tyrkiske teleselskab Turkcell.

Med de russiske stridigheder løst er næste opgave at nå frem til en aftale, der også kan skabe et konstruktivt samarbejde i Tyrkiet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS