Efter Polsag-kaos: Her er politichefens lønbonus

Politiets skandaleramte it-projekt, Polsag, indgår i en "samlet vurdering", der bestemmer Rigspolitichefens lønbonus. Se hvor meget han har scoret.

Artikel top billede

Læs også:
Rigspolitichef scorer bonus trods it-fiasko

Poltiet dropper gigantisk it-system

Efter at have scoret bonus for sin indsats i årene 2009 og 2010 på tilsammen 180.000 kroner, selv om der var indskrevet mål for Polsag-projektet, så må Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg i år nøjes med lidt mindre.

Faktisk bliver direktørens bonus for indsatsen i 2011 på 81.000 kroner og ikke 100.000 kroner som han ville kunne score, hvis alle mål var opfyldt.

"Justitsministeriet kan oplyse, ministeriet - ud fra en samlet vurdering af årets resultater, målene i kontrakten og deres indbyrdes vægtning - har tildelt Rigspolitichefen 81.000 kroner i resultatløn for 2011, hvilket svarer til en samlet målopfyldelse på 81 procent, idet fuld målopfyldelse er fastsat til 100.000 kroner," lyder det fra ministeriet.

Ergo har årets forskellige bommerter koster chefen 19.000 kroner i lønsposen.

Du kan læse om Rigspolitichefens Polsag-mål her.

Rigspolitichefen, der ikke har kommentarer til denne artikel, har tidligere henvist til, at udmålingen af hans bonus er udtryk for, hvad hvordan hans arbejdsgiver, Justitsministeriet vurderer hans arbejdsindsats.

Kostede halv milliard kroner

Justitsminister Morten Bødskov (S) valgte tidligere på året at skinlægge det CSC-udviklede it-system.

"Skandale," var et af de ord han brugte om sagen, der har kostet op imod en halv milliard skattekroner.

I dag lurer politiet angiveligt på en retssag i forbindelse med sagen, hvor en løsning med leverandøren, CSC, skal landes.

Læs også: Overblik: Sådan kørte [b]Polsag helt af sporet.[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse