Millionbøde til CSC Danmark for at underbetale ansatte

CSC Danmark betaler million-bøde efter politianmeldelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har fået en bøde på 6,7 millioner kroner for at betale for lidt i løn til 74 indiske medarbejdere, der har arbejdet i Danmark, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Bøden er blevet fastsat af Københavns Politi, efter it-forbundet Prosa i foråret 2010 politianmeldte selskabet.

CSC har accepteret bøden og betalt den i al stilhed, skriver avisen.

Afslutning på sagen

CSC meddeler i en e-mail til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet er "tilfreds med at have fået en afslutning på sagen."

CSC meddeler til avisen, at sagen har handlet om, hvordan den samlede bruttoløn til de 74 indere har skullet opgøres.

Sagen begyndte, fordi CSC aflønnede op mod 100 indiske medarbejdere på en måde, som både it-forbundet Prosa og Udlændingeservice mente var ulovlig.

CSC omregnede ifølge avisen bruttolønnen på 550 kroner om dagen til en udbetaling til de indiske ansatte på 285 kroner om dagen på grund af skat, hvilket ikke holdt vand.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job