Millionbøde til CSC Danmark for at underbetale ansatte

CSC Danmark betaler million-bøde efter politianmeldelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har fået en bøde på 6,7 millioner kroner for at betale for lidt i løn til 74 indiske medarbejdere, der har arbejdet i Danmark, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Bøden er blevet fastsat af Københavns Politi, efter it-forbundet Prosa i foråret 2010 politianmeldte selskabet.

CSC har accepteret bøden og betalt den i al stilhed, skriver avisen.

Afslutning på sagen

CSC meddeler i en e-mail til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet er "tilfreds med at have fået en afslutning på sagen."

CSC meddeler til avisen, at sagen har handlet om, hvordan den samlede bruttoløn til de 74 indere har skullet opgøres.

Sagen begyndte, fordi CSC aflønnede op mod 100 indiske medarbejdere på en måde, som både it-forbundet Prosa og Udlændingeservice mente var ulovlig.

CSC omregnede ifølge avisen bruttolønnen på 550 kroner om dagen til en udbetaling til de indiske ansatte på 285 kroner om dagen på grund af skat, hvilket ikke holdt vand.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse