Millionbøde til CSC Danmark for at underbetale ansatte

CSC Danmark betaler million-bøde efter politianmeldelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har fået en bøde på 6,7 millioner kroner for at betale for lidt i løn til 74 indiske medarbejdere, der har arbejdet i Danmark, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Bøden er blevet fastsat af Københavns Politi, efter it-forbundet Prosa i foråret 2010 politianmeldte selskabet.

CSC har accepteret bøden og betalt den i al stilhed, skriver avisen.

Afslutning på sagen

CSC meddeler i en e-mail til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet er "tilfreds med at have fået en afslutning på sagen."

CSC meddeler til avisen, at sagen har handlet om, hvordan den samlede bruttoløn til de 74 indere har skullet opgøres.

Sagen begyndte, fordi CSC aflønnede op mod 100 indiske medarbejdere på en måde, som både it-forbundet Prosa og Udlændingeservice mente var ulovlig.

CSC omregnede ifølge avisen bruttolønnen på 550 kroner om dagen til en udbetaling til de indiske ansatte på 285 kroner om dagen på grund af skat, hvilket ikke holdt vand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics