Millionbøde til CSC Danmark for at underbetale ansatte

CSC Danmark betaler million-bøde efter politianmeldelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har fået en bøde på 6,7 millioner kroner for at betale for lidt i løn til 74 indiske medarbejdere, der har arbejdet i Danmark, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Bøden er blevet fastsat af Københavns Politi, efter it-forbundet Prosa i foråret 2010 politianmeldte selskabet.

CSC har accepteret bøden og betalt den i al stilhed, skriver avisen.

Afslutning på sagen

CSC meddeler i en e-mail til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet er "tilfreds med at have fået en afslutning på sagen."

CSC meddeler til avisen, at sagen har handlet om, hvordan den samlede bruttoløn til de 74 indere har skullet opgøres.

Sagen begyndte, fordi CSC aflønnede op mod 100 indiske medarbejdere på en måde, som både it-forbundet Prosa og Udlændingeservice mente var ulovlig.

CSC omregnede ifølge avisen bruttolønnen på 550 kroner om dagen til en udbetaling til de indiske ansatte på 285 kroner om dagen på grund af skat, hvilket ikke holdt vand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos