Millionbøde til CSC Danmark for at underbetale ansatte

CSC Danmark betaler million-bøde efter politianmeldelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har fået en bøde på 6,7 millioner kroner for at betale for lidt i løn til 74 indiske medarbejdere, der har arbejdet i Danmark, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Bøden er blevet fastsat af Københavns Politi, efter it-forbundet Prosa i foråret 2010 politianmeldte selskabet.

CSC har accepteret bøden og betalt den i al stilhed, skriver avisen.

Afslutning på sagen

CSC meddeler i en e-mail til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet er "tilfreds med at have fået en afslutning på sagen."

CSC meddeler til avisen, at sagen har handlet om, hvordan den samlede bruttoløn til de 74 indere har skullet opgøres.

Sagen begyndte, fordi CSC aflønnede op mod 100 indiske medarbejdere på en måde, som både it-forbundet Prosa og Udlændingeservice mente var ulovlig.

CSC omregnede ifølge avisen bruttolønnen på 550 kroner om dagen til en udbetaling til de indiske ansatte på 285 kroner om dagen på grund af skat, hvilket ikke holdt vand.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems