Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedssoftware

Seks ud af 10 Mac-brugere har ikke installeret sikkerhedssoftware på deres computer. Se hvorfor Mac-brugerne ikke gider sikkerhedssoftware.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: En spørgeundersøgelse blandt brugerne på Macworld har for nylig vist, at 57,5 procent af respondenterne slet ikke har sikkerhedssoftware installeret på trods af det nylige udbrud på Mac af malwaren Flashback.

Computerworlds amerikanske søstermagasin, Macworld. har spurgt sine læsere, om de har antivirus-software installeret på deres Mac.

Ud af de 1.106 respondenter svarer 470 personer ja.

Kun 27 (hvilket udgør 2,4 procent) svarer imidlertid, at den antivirus-software, som de har installeret, nogensinde har fundet en Mac-trussel.

91 respondenter (8,3 procent) svarer, at deres sikkerhedssoftware har fundet en pc-virus på deres Mac.

De resterende 352 respondenter (28,3 procent) med antivirus-software installeret på deres Mac svarer, at deres sikkerhedssoftware aldrig har fundet nogen trussel overhovedet.

Ingen planer om antivirus

Kun 3,4 procent af respondenterne har besluttet at installere antivirus-software på grund af Flashback på trods af, at Flashback-malwaren anses for at være den største sikkerhedstrussel på Mac hidtil.

21,7 procent af respondenterne svarer, at de ikke bruger antivirus-software og heller ikke har nogen planer om at gøre det, mens 13,9 procent hævder, at de ikke er dumme nok til at installere malware på deres Mac.

242 personer (21,9 procent) ud af spørgeundersøgelsens 1.106 respondenter svarer, at de på nuværende tidspunkt ikke anvender antivirus-software, men at de måske på et tidspunkt vil overveje det.

Derfor siger Mac-brugerne nej

I en relateret debattråd på Macworlds forum, skriver brugeren Gleddit, at antivirus-software på Mac før i tiden har været årsag til en række problemer:

"Det var ligesom at se en Mac i langsom gengivelse," forklarer han.

Brugeren Alanaha oplyser at have installeret antivirus-software fra Sophos og forklarer, at softwaren er "enkel at bruge men har indtil videre ikke fundet nogen trusler, så jeg ved faktisk ikke, hvor godt det fungerer."

Brugeren Dragonfly, som også bruger Sophos, skriver i forummet: "Sophos får fra tid til anden tingene til at køre langsommere, men ikke voldsomt meget. Forhåbentligt holder det ubehagelighederne i skak. Det bliver mere og mere nødvendigt at bruge antivirus-software på Mac."

Brugeren AlanAudio, som ikke anvender nogen antivirus-software på sine Mac-computere, skriver:

"Jeg anvender Aktivitetsovervågning en hel del, hvilket sandsynligvis vil afsløre enhver uforudset aktivitet enten som netværksaktivitet eller som en uventet proces, der kører, men indtil der findes virus på OS X og ikke blot en trojaner, så kommer jeg ikke til at installere nogen antivirus-software."

Hæmmer ydelsen

Også forumbrugeren Nom sætter sin lid til værktøjet Aktivitetsovervågning frem for at installere decideret sikkerhedssoftware på sin Mac på trods af den stigende forekomst af malware:

"Efter min mening er risikoen for, at antivirus-software hæmmer min Macs ydelse, stadig større end risikoen for at blive inficeret af en virus - så jeg er i dag ikke mere tilbøjelig til at installere antivirus-software end tidligere."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S