Så hurtigt bredbånd har den typiske dansker

Den typiske download-hastighed steg med 60 procent sidste år.

Artikel top billede

Læs også: Priskrig presser prisen for mobitelefoni længere ned.

Selvom det kun er relativt få danske husstande, der har fiber-bredbånd, så er de høje hastigheder, fiber-kunderne får, godt i gang med at sætte deres præg på det overordnede billede af bredbåndsdanmark.

I den netop offentliggjorte telestatistik kan man læse, at antallet af danskere med en bredbåndsforbindelse på mere end 30 Mbit/s fra 2010 til 2011 er steget gevaldigt: fra 46.000 til 154.000.

Antallet af fiberabonnementer steg andet halvår 2011 til 219.000 fra 171.000 i samme periode året før.

I samme tidsrum faldt antallet af xDSL abonnementer med 36.000.

Den typiske danske internetforbindelse er vokset til 15,7 Mbit på download målt som medianen for de solgte abonnementers markedsførte downloadhastigheder, oplyser Erhvervsministeriet.

Medianhastigheden er den hastighed, hvor halvdelen af de solgte abonnementer har højere hastigheder, og den anden halvdel lavere hastigheder.

Når det gælder upload-hastigheden er den typiske danske netforbindelse noget mere beskeden: Medianhastigheden på uploads voksede fra 1,3 Mbit/s til 1,5 Mbit/s, viser telestatistikken.

Læs også: Priskrig presser prisen for mobitelefoni længere ned.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S