Så hurtigt bredbånd har den typiske dansker

Den typiske download-hastighed steg med 60 procent sidste år.

Artikel top billede

Læs også: Priskrig presser prisen for mobitelefoni længere ned.

Selvom det kun er relativt få danske husstande, der har fiber-bredbånd, så er de høje hastigheder, fiber-kunderne får, godt i gang med at sætte deres præg på det overordnede billede af bredbåndsdanmark.

I den netop offentliggjorte telestatistik kan man læse, at antallet af danskere med en bredbåndsforbindelse på mere end 30 Mbit/s fra 2010 til 2011 er steget gevaldigt: fra 46.000 til 154.000.

Antallet af fiberabonnementer steg andet halvår 2011 til 219.000 fra 171.000 i samme periode året før.

I samme tidsrum faldt antallet af xDSL abonnementer med 36.000.

Den typiske danske internetforbindelse er vokset til 15,7 Mbit på download målt som medianen for de solgte abonnementers markedsførte downloadhastigheder, oplyser Erhvervsministeriet.

Medianhastigheden er den hastighed, hvor halvdelen af de solgte abonnementer har højere hastigheder, og den anden halvdel lavere hastigheder.

Når det gælder upload-hastigheden er den typiske danske netforbindelse noget mere beskeden: Medianhastigheden på uploads voksede fra 1,3 Mbit/s til 1,5 Mbit/s, viser telestatistikken.

Læs også: Priskrig presser prisen for mobitelefoni længere ned.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S