Her er verdens mest spam-producerende land

USA er ikke længere verdens største spam-producerende land. Se her, hvilket land, der producerer flest spammails.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I løbet af årets første tre måneder kom der mere e-mailspam fra Indien end fra USA, hvilket betyder, at dette asiatiske land nu er verdens største kilde til e-mailspam, oplyser sikkerhedsfirmaet Sophos.

Indien var ansvarlig for 9,3 procent af den globale e-mailspam fra januar til og med marts i år, kan man læse i Sophos' seneste dirty dozen-rapport, der giver en oversigt over de 12 lande, det såkaldte beskidte dusin, der udsender mest spam på verdensplan.

USA, som traditionelt har stået øverst på denne liste, kommer med en andel på 8,3 procent i første kvartal 2012 på andenpladsen efter Indien.

På tredjepladsen ligger denne gang Sydkorea med en andel på 5,7 procent.

Malware

Langt størstedelen af al spam udsendes af computere, der er inficeret med en eller anden type malware og således er del af et botnet, forklarer Graham Cluley, der er senior technology consultant hos Sophos, i et blogindlæg.

"Hvis du har modtaget spam i år, er der næsten en tiendedel chance for, at det blev videresendt af en computer i Indien."

Indiens nye position som spamkongen over alle verdens lande bekræftes også af spam-rapporter fra andre sikkerhedsleverandører.

Månedlig spam-statistik fra antivirusfirmaet Kaspersky Lab for januar, februar og marts placerer ligeledes Indien som den aktuelt største kilde til spam.

Faldende mængder

USA er dog slet ikke med på Kasperskys lister over de 12 største kilder til spam for disse tre måneder, så der er afgjort nogle uoverensstemmelser mellem, hvad de to sikkerhedsfirmaer kigger på.

Den samlede globale mængde spam i løbet af årets første tre måneder er mindre end i første kvartal 2011.

Det er på grund af spam-bekæmpende initiativer fra internetudbyderne, men også fordi spammerne i stigende grad foretrækker at anvende sociale medier i stedet for e-mail, forklarer Cluley.

Den såkaldte skadelige spam, hvilket inkluderer phishing og beskeder med links til malware, bliver dog fortsat i høj grad distribueret via e-mail, og mængden af denne form for spam er faktisk steget.

"Lad ikke din computer blive en medvirkende årsag til det globale spam-problem," skriver Cluley. "Forsvar den med opdateret antivirus-software, og vær opmærksom på, hvilke links du klikker på, og hvilken software du installerer."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S