Her er verdens mest spam-producerende land

USA er ikke længere verdens største spam-producerende land. Se her, hvilket land, der producerer flest spammails.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I løbet af årets første tre måneder kom der mere e-mailspam fra Indien end fra USA, hvilket betyder, at dette asiatiske land nu er verdens største kilde til e-mailspam, oplyser sikkerhedsfirmaet Sophos.

Indien var ansvarlig for 9,3 procent af den globale e-mailspam fra januar til og med marts i år, kan man læse i Sophos' seneste dirty dozen-rapport, der giver en oversigt over de 12 lande, det såkaldte beskidte dusin, der udsender mest spam på verdensplan.

USA, som traditionelt har stået øverst på denne liste, kommer med en andel på 8,3 procent i første kvartal 2012 på andenpladsen efter Indien.

På tredjepladsen ligger denne gang Sydkorea med en andel på 5,7 procent.

Malware

Langt størstedelen af al spam udsendes af computere, der er inficeret med en eller anden type malware og således er del af et botnet, forklarer Graham Cluley, der er senior technology consultant hos Sophos, i et blogindlæg.

"Hvis du har modtaget spam i år, er der næsten en tiendedel chance for, at det blev videresendt af en computer i Indien."

Indiens nye position som spamkongen over alle verdens lande bekræftes også af spam-rapporter fra andre sikkerhedsleverandører.

Månedlig spam-statistik fra antivirusfirmaet Kaspersky Lab for januar, februar og marts placerer ligeledes Indien som den aktuelt største kilde til spam.

Faldende mængder

USA er dog slet ikke med på Kasperskys lister over de 12 største kilder til spam for disse tre måneder, så der er afgjort nogle uoverensstemmelser mellem, hvad de to sikkerhedsfirmaer kigger på.

Den samlede globale mængde spam i løbet af årets første tre måneder er mindre end i første kvartal 2011.

Det er på grund af spam-bekæmpende initiativer fra internetudbyderne, men også fordi spammerne i stigende grad foretrækker at anvende sociale medier i stedet for e-mail, forklarer Cluley.

Den såkaldte skadelige spam, hvilket inkluderer phishing og beskeder med links til malware, bliver dog fortsat i høj grad distribueret via e-mail, og mængden af denne form for spam er faktisk steget.

"Lad ikke din computer blive en medvirkende årsag til det globale spam-problem," skriver Cluley. "Forsvar den med opdateret antivirus-software, og vær opmærksom på, hvilke links du klikker på, og hvilken software du installerer."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS