Her er verdens mest spam-producerende land

USA er ikke længere verdens største spam-producerende land. Se her, hvilket land, der producerer flest spammails.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I løbet af årets første tre måneder kom der mere e-mailspam fra Indien end fra USA, hvilket betyder, at dette asiatiske land nu er verdens største kilde til e-mailspam, oplyser sikkerhedsfirmaet Sophos.

Indien var ansvarlig for 9,3 procent af den globale e-mailspam fra januar til og med marts i år, kan man læse i Sophos' seneste dirty dozen-rapport, der giver en oversigt over de 12 lande, det såkaldte beskidte dusin, der udsender mest spam på verdensplan.

USA, som traditionelt har stået øverst på denne liste, kommer med en andel på 8,3 procent i første kvartal 2012 på andenpladsen efter Indien.

På tredjepladsen ligger denne gang Sydkorea med en andel på 5,7 procent.

Malware

Langt størstedelen af al spam udsendes af computere, der er inficeret med en eller anden type malware og således er del af et botnet, forklarer Graham Cluley, der er senior technology consultant hos Sophos, i et blogindlæg.

"Hvis du har modtaget spam i år, er der næsten en tiendedel chance for, at det blev videresendt af en computer i Indien."

Indiens nye position som spamkongen over alle verdens lande bekræftes også af spam-rapporter fra andre sikkerhedsleverandører.

Månedlig spam-statistik fra antivirusfirmaet Kaspersky Lab for januar, februar og marts placerer ligeledes Indien som den aktuelt største kilde til spam.

Faldende mængder

USA er dog slet ikke med på Kasperskys lister over de 12 største kilder til spam for disse tre måneder, så der er afgjort nogle uoverensstemmelser mellem, hvad de to sikkerhedsfirmaer kigger på.

Den samlede globale mængde spam i løbet af årets første tre måneder er mindre end i første kvartal 2011.

Det er på grund af spam-bekæmpende initiativer fra internetudbyderne, men også fordi spammerne i stigende grad foretrækker at anvende sociale medier i stedet for e-mail, forklarer Cluley.

Den såkaldte skadelige spam, hvilket inkluderer phishing og beskeder med links til malware, bliver dog fortsat i høj grad distribueret via e-mail, og mængden af denne form for spam er faktisk steget.

"Lad ikke din computer blive en medvirkende årsag til det globale spam-problem," skriver Cluley. "Forsvar den med opdateret antivirus-software, og vær opmærksom på, hvilke links du klikker på, og hvilken software du installerer."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S