Brugte harddiske sælges med private data

Undersøgelse viser, at der stadig ligger data på en del af de computere, forbrugere sælger eller skrotter.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fjerner du de digitale spor fra din harddisk

Flash-hukommelse ikke uden sikkerhedsrisici

Hvis du troede, at de der private billeder fra bryllupsrejsen til Paris i 1987 for længst var slettet fra den pc, du solgte på Den Blå Avis, kan du måske få dig en slem overraskelse.

Eller hvad med den der sag med forsikringsselskabet eller dit årsregnskab?

BBC har en historie om, at en del af de brugte harddiske, der sælges på sider som eBay, stadig indeholder data fra den tidligere ejer.

Det er det britiske Information Commissioner's Office, der har anskaffet 200 harddiske, hvoraf 11 procent indeholdt personlige data.

Mindst to af harddiskene indeholdt ifølge BBC nok data til, at andre ville kunne stjæle den tidligere ejers identitet.

Samtidig viser en anden undersøgelse, at hver 10. person, der skrotter en mobiltelefon eller computer, ikke på forhånd har slettet indholdet.

Delete-knappen sletter ikke alt

Om det er mange eller få, kan man diskutere, men at det kan give store problemer, hvis en mobiltelefon med masser af personlige data falder i de forkerte hænder, kan der næppe herske tvivl om.

"Det er vigtigt, at folk gør, hvad de kan for at undgå, at deres data falder i de forkerte hænder," udtaler ICO til BBC.

I undersøgelsen tjekkede man 200 harddiske, 20 USB-nøgler og 10 mobiltelefoner.

48 procent af disse indeholdt data, heraf var der personlige data at finde på de 11 procent.

Det drejer sig ifølge BBC blandt andet om bank-data, pas-oplysninger og helbreds-indformationer.

"Mange mennesker tror, at de har slettet filen for evigt, hvis de blot trykker på delete-knappen. Men informationerne kan let gendannes," advarer ICO.

Du kan læse mere om, hvordan du sletter dine data [url=her.

Læs også:

Sådan fjerner du de digitale spor fra din harddisk

Flash-hukommelse ikke uden sikkerhedsrisici

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job