ITEK: Derfor hører 1. maj ikke hjemme i it-branchen

1. maj er en død sild i it-branchen, mener Itek under Dansk Industri, der dog har et klart budskab til det arbejdende it-folk.

Artikel top billede

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Ja.

Sådan lyder det korte svar fra direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri, når han bliver stillet spørgsmålet om den døde sild og arbejdernes kampdag.

"I vor moderne tid er 1. maj en almindelig arbejdsdag - jeg har selv et møde klokken 16 til 18 hos ét af vore medlemmer; så det der med fest i Parken hører efter mine begreber en svunden tid til," fortæller Tom Togsverd.

Tom Togsverd anerkender, at fagbevægelsen historisk har spillet en rolle for at skabe ordentlige vilkår og lønninger til alle.

"Men i dagens Danmark er hver medarbejder sin egen lykkes smed, og stadigt flere i vores branche har individuelle kontrakter," understreger han. 

Udnyt globaliseringen

Direktørens budskab til de ansatte i it-erhvervet er:

"Dygtiggør dig og vær agil."

Han pointerer, at du selv har ansvaret for din udvikling og din karriere.

"Nogle virksomheder giver en hjælpende hånd - men ligesom du i nogle sammenhænge vil være en fri fugl og have en høj løn, der matcher dine dybe kompetencer, ligeså vel vil der være arbejdsgivere, der siger, at kompetencerne har vi allerede betalt for; derfor er det op til dig selv at holde dem ved lige, herunder at sikre skift i arbejdsindhold og roller, således at du har et attraktivt CV - også om fem år," siger han.

Samtidig peger han på, at globaliseringen er kommet for at blive.

"Det betyder, at hvis din indsats blot er "standard", risikerer dit job at blive flyttet til Ukraine eller Indien."

"Hvorimod, at du - hvis du kan noget særligt - navnligt vil se muligheder på tværs og kombinere komplekse domæner med din itek-faglighed - så er der masser af arbejdsmuligheder for dig - både her og i udlandet," siger Itek-direktøren.

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura