Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen

For fagforeningen Prosa er 1. maj en vigtig dag, som de unge i it-branchen værdsætter, lyder det.

Artikel top billede

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

"Svaret er nej, dagen er ikke en død sild i en moderne branche som it-branchen. Den er levende, og det er stadig muligt at engagere medlemmer omkring kampdagen ved at give dem indflydelse på, hvad der skal foregå og hvordan."

Hos it-fagforeningen Prosa peger formand Niels Bertelsen på, at fremgangsmåden har "fordoblet deltagerantallet til vores 1. maj arrangement gennem de senere år".

For 1. maj er, hvad vi selv gør den til, og selv om den er forankret i en faglig tradition, kan vi godt bruge den til at sætte fokus på problemerne i den moderne verden, forklarer Prosa-formanden.

"Prosa har altid deltaget i fejringen af kampdagen, både fordi vi er en faglig organisation men også fordi, vi bruger anledningen til at sætte fokus på nogle af de ting, som optager os i nuet," siger han.

Unge går op i lønmodtagerrettigheder

Selv om det er en tradition at fejre 1. maj, er det vigtigt at gøre den vedkommende og at få medlemmerne til at støtte op om sagen, mener han.

"I Prosa giver vi de unge medlemmer stor indflydelse på, hvad der skal foregå, og hvordan vi skal markere os."

Gennem de senere år har de unge fastlagt temaet for Prosas 1. maj, og arrangeret optog og paroler, oplyser Niels Bertelsen.

"I år vil vi ikke gå i demonstration mod Fælledparken, men vi vil lave et frihedsoptog mod ACTA og for digitale rettigheder."

Samtidig vil foreningen promovere nogle af dets aktiviteter som "Ledige Uddeler Smileys og indsatsen for bedre vilkår for de ledige".

"Og selv om det også kan lyde lidt umoderne, så går Prosas unge faktisk ind for lønmodtagerrettigheder og faglighed, og vil gerne være med til at skabe debat og røre om det," siger Prosa-formanden.

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S