Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen

For fagforeningen Prosa er 1. maj en vigtig dag, som de unge i it-branchen værdsætter, lyder det.

Artikel top billede

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

"Svaret er nej, dagen er ikke en død sild i en moderne branche som it-branchen. Den er levende, og det er stadig muligt at engagere medlemmer omkring kampdagen ved at give dem indflydelse på, hvad der skal foregå og hvordan."

Hos it-fagforeningen Prosa peger formand Niels Bertelsen på, at fremgangsmåden har "fordoblet deltagerantallet til vores 1. maj arrangement gennem de senere år".

For 1. maj er, hvad vi selv gør den til, og selv om den er forankret i en faglig tradition, kan vi godt bruge den til at sætte fokus på problemerne i den moderne verden, forklarer Prosa-formanden.

"Prosa har altid deltaget i fejringen af kampdagen, både fordi vi er en faglig organisation men også fordi, vi bruger anledningen til at sætte fokus på nogle af de ting, som optager os i nuet," siger han.

Unge går op i lønmodtagerrettigheder

Selv om det er en tradition at fejre 1. maj, er det vigtigt at gøre den vedkommende og at få medlemmerne til at støtte op om sagen, mener han.

"I Prosa giver vi de unge medlemmer stor indflydelse på, hvad der skal foregå, og hvordan vi skal markere os."

Gennem de senere år har de unge fastlagt temaet for Prosas 1. maj, og arrangeret optog og paroler, oplyser Niels Bertelsen.

"I år vil vi ikke gå i demonstration mod Fælledparken, men vi vil lave et frihedsoptog mod ACTA og for digitale rettigheder."

Samtidig vil foreningen promovere nogle af dets aktiviteter som "Ledige Uddeler Smileys og indsatsen for bedre vilkår for de ledige".

"Og selv om det også kan lyde lidt umoderne, så går Prosas unge faktisk ind for lønmodtagerrettigheder og faglighed, og vil gerne være med til at skabe debat og røre om det," siger Prosa-formanden.

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S