Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen

For fagforeningen Prosa er 1. maj en vigtig dag, som de unge i it-branchen værdsætter, lyder det.

Artikel top billede

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

"Svaret er nej, dagen er ikke en død sild i en moderne branche som it-branchen. Den er levende, og det er stadig muligt at engagere medlemmer omkring kampdagen ved at give dem indflydelse på, hvad der skal foregå og hvordan."

Hos it-fagforeningen Prosa peger formand Niels Bertelsen på, at fremgangsmåden har "fordoblet deltagerantallet til vores 1. maj arrangement gennem de senere år".

For 1. maj er, hvad vi selv gør den til, og selv om den er forankret i en faglig tradition, kan vi godt bruge den til at sætte fokus på problemerne i den moderne verden, forklarer Prosa-formanden.

"Prosa har altid deltaget i fejringen af kampdagen, både fordi vi er en faglig organisation men også fordi, vi bruger anledningen til at sætte fokus på nogle af de ting, som optager os i nuet," siger han.

Unge går op i lønmodtagerrettigheder

Selv om det er en tradition at fejre 1. maj, er det vigtigt at gøre den vedkommende og at få medlemmerne til at støtte op om sagen, mener han.

"I Prosa giver vi de unge medlemmer stor indflydelse på, hvad der skal foregå, og hvordan vi skal markere os."

Gennem de senere år har de unge fastlagt temaet for Prosas 1. maj, og arrangeret optog og paroler, oplyser Niels Bertelsen.

"I år vil vi ikke gå i demonstration mod Fælledparken, men vi vil lave et frihedsoptog mod ACTA og for digitale rettigheder."

Samtidig vil foreningen promovere nogle af dets aktiviteter som "Ledige Uddeler Smileys og indsatsen for bedre vilkår for de ledige".

"Og selv om det også kan lyde lidt umoderne, så går Prosas unge faktisk ind for lønmodtagerrettigheder og faglighed, og vil gerne være med til at skabe debat og røre om det," siger Prosa-formanden.

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S