Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen

For fagforeningen Prosa er 1. maj en vigtig dag, som de unge i it-branchen værdsætter, lyder det.

Artikel top billede

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

"Svaret er nej, dagen er ikke en død sild i en moderne branche som it-branchen. Den er levende, og det er stadig muligt at engagere medlemmer omkring kampdagen ved at give dem indflydelse på, hvad der skal foregå og hvordan."

Hos it-fagforeningen Prosa peger formand Niels Bertelsen på, at fremgangsmåden har "fordoblet deltagerantallet til vores 1. maj arrangement gennem de senere år".

For 1. maj er, hvad vi selv gør den til, og selv om den er forankret i en faglig tradition, kan vi godt bruge den til at sætte fokus på problemerne i den moderne verden, forklarer Prosa-formanden.

"Prosa har altid deltaget i fejringen af kampdagen, både fordi vi er en faglig organisation men også fordi, vi bruger anledningen til at sætte fokus på nogle af de ting, som optager os i nuet," siger han.

Unge går op i lønmodtagerrettigheder

Selv om det er en tradition at fejre 1. maj, er det vigtigt at gøre den vedkommende og at få medlemmerne til at støtte op om sagen, mener han.

"I Prosa giver vi de unge medlemmer stor indflydelse på, hvad der skal foregå, og hvordan vi skal markere os."

Gennem de senere år har de unge fastlagt temaet for Prosas 1. maj, og arrangeret optog og paroler, oplyser Niels Bertelsen.

"I år vil vi ikke gå i demonstration mod Fælledparken, men vi vil lave et frihedsoptog mod ACTA og for digitale rettigheder."

Samtidig vil foreningen promovere nogle af dets aktiviteter som "Ledige Uddeler Smileys og indsatsen for bedre vilkår for de ledige".

"Og selv om det også kan lyde lidt umoderne, så går Prosas unge faktisk ind for lønmodtagerrettigheder og faglighed, og vil gerne være med til at skabe debat og røre om det," siger Prosa-formanden.

Læs også: Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,