Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

I dag på arbejdernes kampdag giver flere store it-firmaer de ansatte fri, men er dagen en død sild i en moderne it-branche? Vi har spurgt to it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

ITEK: Derfor hører 1. maj ikke hjemme i it-branchen.

Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen.

Mange har et særligt forhold til 1. maj.

Nogle fordi det er anledningen til en fest i en park, hvor røde faner tilfældigvis flagrer i baggrunden.

Andre fordi solidaritet og kampen for arbejdernes vilkår spiller en stor rolle.

Faktum er, at en del it-virksomheder i deres overenskomster giver de ansatte fri denne dag.

Vi har derfor spurgt to it-foreninger, en fagforening og en erhvervsforening, om 1. maj i en moderne it-branche reelt er en død sild?

Ja og nej, lyder svarene fra henholdvis ITEK-direktør Tom Togsverd og Prosa-formand Niels Berthelsen.

Hvilke budskaber henholdsvis Prosa og Itek under Dansk Industri har til de it-ansatte i Danmark denne dag, kan du læse mere om herunder.

Du er naturligvis også velkommen til at give din egen mening til kende i debat-feltet.

Læs også:

ITEK: Derfor hører 1. maj ikke hjemme i it-branchen.

Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job