Din mening: Er 1. maj i it-branchen en død sild?

I dag på arbejdernes kampdag giver flere store it-firmaer de ansatte fri, men er dagen en død sild i en moderne it-branche? Vi har spurgt to it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

ITEK: Derfor hører 1. maj ikke hjemme i it-branchen.

Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen.

Mange har et særligt forhold til 1. maj.

Nogle fordi det er anledningen til en fest i en park, hvor røde faner tilfældigvis flagrer i baggrunden.

Andre fordi solidaritet og kampen for arbejdernes vilkår spiller en stor rolle.

Faktum er, at en del it-virksomheder i deres overenskomster giver de ansatte fri denne dag.

Vi har derfor spurgt to it-foreninger, en fagforening og en erhvervsforening, om 1. maj i en moderne it-branche reelt er en død sild?

Ja og nej, lyder svarene fra henholdvis ITEK-direktør Tom Togsverd og Prosa-formand Niels Berthelsen.

Hvilke budskaber henholdsvis Prosa og Itek under Dansk Industri har til de it-ansatte i Danmark denne dag, kan du læse mere om herunder.

Du er naturligvis også velkommen til at give din egen mening til kende i debat-feltet.

Læs også:

ITEK: Derfor hører 1. maj ikke hjemme i it-branchen.

Prosa: Derfor er 1. maj en kampdag for it-branchen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos