Så stor en del af Mac-computerne er ramt af malware

En skanning af 100.000 Mac-computere viser, hvor mange der er er inficeret med malware.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedsoftware

Computerworld News Service: En nylig sikkerhedsskanning af 100.000 Mac-computere har opdaget, at næsten tre procent er inficeret med særlig Mac-orienteret malware heriblandt Flashback, rapporterer sikkerhedsfirmaet Sophos.

Alt i alt viser 2.700 Mac-computere tegn på at være inficeret. Trefjerdedele af dem er inficeret af malwaren Flashback, som udnytter en sårbarhed i Java, og som sikkert med rimelighed kan kaldes det første registrerede globale udbrud af malware på Mac af noget væsentligt omfang.

17,8 procent af de fundne malware-infektioner er trojaneren OSX/FakeAV, der gjorde sig bemærket sidste år, efterfulgt med 5,5 procent af OSX/RSPlug fra 2007, som man ellers regnede med for længst var forsvundet. Den fjerde mest udbredte malware, der er fundet med denne skanning, er OSX/Jahlav fra 2009 med 1,2 procent.

Mac-brugere smitter Windows-brugere

Hver femte Mac viser sig også at huse en bred vifte af pc-malware, der er uskadelig for selve Mac-computeren, men som stadig kan smitte pc'er. Den mest udbredte med 12,2 procent er trojaneren Bredo, som har eksisteret i en lang række variationer siden 2009.

"Visse Mac-brugere vil måske ånde lettet op, når de hører, at det er syv gange så sandsynligt, at deres Mac har virus, spyware eller trojaner, der er designet til Windows, end Mac OS X-specifik malware, selvom vi overraskende ofte er begyndt at støde på Mac-malware," fortæller Graham Cluley,der er senior technology consultant hos Sophos.

"Mac-brugerne har brug for at indse det stigende malware-problem."

De 100.000 Mac-computere, der leverer datagrundlaget for disse statistikker fra Sophos, er alle maskiner, der over en periode på syv dage har downloadet virksomhedens gratis antivirus-program. Hvis dette temmelig store udpluk er repræsentativt, antyder tallene, at mange brugere af Apples computere i høj grad lader stå til på sikkerhedsområdet.

"Datakriminelle anser Mac-computere for at være et let mål, fordi deres ejere som regel ikke bruger antivirus-software og generelt vurderes til at have en højere indkomst end den typiske Windows-bruger. Mac-brugerne er nødt til omgående at beskytte deres computere, for at undgå den risiko at malware-problemet på Mac-computere bliver lige så stort som på pc'er," siger Cluley.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedsoftware

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S