Så stor en del af Mac-computerne er ramt af malware

En skanning af 100.000 Mac-computere viser, hvor mange der er er inficeret med malware.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedsoftware

Computerworld News Service: En nylig sikkerhedsskanning af 100.000 Mac-computere har opdaget, at næsten tre procent er inficeret med særlig Mac-orienteret malware heriblandt Flashback, rapporterer sikkerhedsfirmaet Sophos.

Alt i alt viser 2.700 Mac-computere tegn på at være inficeret. Trefjerdedele af dem er inficeret af malwaren Flashback, som udnytter en sårbarhed i Java, og som sikkert med rimelighed kan kaldes det første registrerede globale udbrud af malware på Mac af noget væsentligt omfang.

17,8 procent af de fundne malware-infektioner er trojaneren OSX/FakeAV, der gjorde sig bemærket sidste år, efterfulgt med 5,5 procent af OSX/RSPlug fra 2007, som man ellers regnede med for længst var forsvundet. Den fjerde mest udbredte malware, der er fundet med denne skanning, er OSX/Jahlav fra 2009 med 1,2 procent.

Mac-brugere smitter Windows-brugere

Hver femte Mac viser sig også at huse en bred vifte af pc-malware, der er uskadelig for selve Mac-computeren, men som stadig kan smitte pc'er. Den mest udbredte med 12,2 procent er trojaneren Bredo, som har eksisteret i en lang række variationer siden 2009.

"Visse Mac-brugere vil måske ånde lettet op, når de hører, at det er syv gange så sandsynligt, at deres Mac har virus, spyware eller trojaner, der er designet til Windows, end Mac OS X-specifik malware, selvom vi overraskende ofte er begyndt at støde på Mac-malware," fortæller Graham Cluley,der er senior technology consultant hos Sophos.

"Mac-brugerne har brug for at indse det stigende malware-problem."

De 100.000 Mac-computere, der leverer datagrundlaget for disse statistikker fra Sophos, er alle maskiner, der over en periode på syv dage har downloadet virksomhedens gratis antivirus-program. Hvis dette temmelig store udpluk er repræsentativt, antyder tallene, at mange brugere af Apples computere i høj grad lader stå til på sikkerhedsområdet.

"Datakriminelle anser Mac-computere for at være et let mål, fordi deres ejere som regel ikke bruger antivirus-software og generelt vurderes til at have en højere indkomst end den typiske Windows-bruger. Mac-brugerne er nødt til omgående at beskytte deres computere, for at undgå den risiko at malware-problemet på Mac-computere bliver lige så stort som på pc'er," siger Cluley.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedsoftware

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo