Nokia sparket ned fra mobiltronen - ny konge klar

Den finske telegigant Nokia regerer ikke længere mobilmarkedet efter mere end 14 års dominans. I stedet har en anden producent nu indtaget tronen.

Artikel top billede

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

14 år.

Så længe har Nokia domineret markedet for mobiltelefoner. 

Sådan er det ikke længere. Selv på markedet for mobiltelefoner i den billige ende af prisskalaen må den finske kæmpe nu se sig slået af konkurrenten Samsung.

Det viser en analyse, som Sydbank har udarbejdet.

Samsung har i årets tre første måneder solgt næsten ni millioner flere mobiltelefoner end Nokia.

Sidste år på samme tid havde Nokia et forspring på næsten 40 millioner solgte telefoner.

Skal bide sig fast på smartphonemarkedet

Med Lumia 800 lancerede Nokia sidste år sit bud på en konkurrencedygtig smartphone.

Ifølge Sydbanks analyse er salget af smartphones afgørende for selskabets fremtid. Finnerne har ikke råd til at fejle med deres nye smartphone-satsning.

Der er solgt over to millioner Nokia Lumia-telefoner i første kvartal af 2012, og i andet kvartal vil salget i Kina og USA, hvor telefonerne er blevet godt modtaget, bidrage positivt til det tal. 

Sydbank forventer, at Nokia har solgt over 56 millioner smartphones, når 2012 rinder ud, og Nokia står ifølge analysen over for nogle kæmpemæssige udfordringer, for alene i første kvartal af 2012 har Samsung solgt mere end 44 millioner smartphones.

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S