Nokia sparket ned fra mobiltronen - ny konge klar

Den finske telegigant Nokia regerer ikke længere mobilmarkedet efter mere end 14 års dominans. I stedet har en anden producent nu indtaget tronen.

Artikel top billede

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

14 år.

Så længe har Nokia domineret markedet for mobiltelefoner. 

Sådan er det ikke længere. Selv på markedet for mobiltelefoner i den billige ende af prisskalaen må den finske kæmpe nu se sig slået af konkurrenten Samsung.

Det viser en analyse, som Sydbank har udarbejdet.

Samsung har i årets tre første måneder solgt næsten ni millioner flere mobiltelefoner end Nokia.

Sidste år på samme tid havde Nokia et forspring på næsten 40 millioner solgte telefoner.

Skal bide sig fast på smartphonemarkedet

Med Lumia 800 lancerede Nokia sidste år sit bud på en konkurrencedygtig smartphone.

Ifølge Sydbanks analyse er salget af smartphones afgørende for selskabets fremtid. Finnerne har ikke råd til at fejle med deres nye smartphone-satsning.

Der er solgt over to millioner Nokia Lumia-telefoner i første kvartal af 2012, og i andet kvartal vil salget i Kina og USA, hvor telefonerne er blevet godt modtaget, bidrage positivt til det tal. 

Sydbank forventer, at Nokia har solgt over 56 millioner smartphones, når 2012 rinder ud, og Nokia står ifølge analysen over for nogle kæmpemæssige udfordringer, for alene i første kvartal af 2012 har Samsung solgt mere end 44 millioner smartphones.

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse