Nokia sparket ned fra mobiltronen - ny konge klar

Den finske telegigant Nokia regerer ikke længere mobilmarkedet efter mere end 14 års dominans. I stedet har en anden producent nu indtaget tronen.

Artikel top billede

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

14 år.

Så længe har Nokia domineret markedet for mobiltelefoner. 

Sådan er det ikke længere. Selv på markedet for mobiltelefoner i den billige ende af prisskalaen må den finske kæmpe nu se sig slået af konkurrenten Samsung.

Det viser en analyse, som Sydbank har udarbejdet.

Samsung har i årets tre første måneder solgt næsten ni millioner flere mobiltelefoner end Nokia.

Sidste år på samme tid havde Nokia et forspring på næsten 40 millioner solgte telefoner.

Skal bide sig fast på smartphonemarkedet

Med Lumia 800 lancerede Nokia sidste år sit bud på en konkurrencedygtig smartphone.

Ifølge Sydbanks analyse er salget af smartphones afgørende for selskabets fremtid. Finnerne har ikke råd til at fejle med deres nye smartphone-satsning.

Der er solgt over to millioner Nokia Lumia-telefoner i første kvartal af 2012, og i andet kvartal vil salget i Kina og USA, hvor telefonerne er blevet godt modtaget, bidrage positivt til det tal. 

Sydbank forventer, at Nokia har solgt over 56 millioner smartphones, når 2012 rinder ud, og Nokia står ifølge analysen over for nogle kæmpemæssige udfordringer, for alene i første kvartal af 2012 har Samsung solgt mere end 44 millioner smartphones.

Læs mere her:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job