Han skal stå for it til Giro d'Italia i Danmark

Enkeltmandsfirma er hyret ind til stå for flere it-opgaver under Giro d'Italia i Danmark. Nedbrud må bare ikke forekomme.

Artikel top billede

Kent Salling Fløe ejer enkeltmandsfirma Rocklyd fra Herning.

I de kommende dage står han over for sin absolut største opgave, når han skal stå for lys, lyd, tv og et par andre it-relaterede opgaver under de første etaper af cykelløbet Giro d´Italia, der køres i Danmark.

"Det går løs fredag med holdpræsentation, så enkeltstarten og siden etaper. Der må det bare ikke gå galt," siger Kent Salling Fløe.

Han er blevet hyret ind til opgaver under løbet i Danmark og forberedelsen begyndte allerede i november sidste år, oplyser han.

135 millioner seere i 165 lande følger det store cykelløb, hvor også der forventes over 400 medarbejdere og journalister til starten i Herning.

Nu kriller det i maven i takt med, at løbet nærmer sig.

"Sådan skal det også være," siger teknikeren.

Alarm-system via smartphone

Opgaverne består blandt andet i lyd til højtalere i Herning og Horsens i målområderne. Ligesom store tv-skærme skal sættes op.

Lyden styres af computer-programmet d&b calculator, mens lys styres af et program kaldet wysiwyg via champsys digital afviklings lysbord, oplyser teknikeren.

Kent Salling Fløe´s tilknyttede teknikere har forudprogrammeret begge dele.

Der skal bruges 6.000 ampere strøm. Og det vil simpelthen være en fatalt, såfremt lyd, lys og tv pludselig går i sort.

Derfor er der opstillet nødplaner.

Faktisk har Kent Salling Fløes samarbejdspartnere opstillet et varslingssystem.

"Hvis der er faresignaler omkring strømmen, så har vi opsat et system, så vi bliver advaret på vores mobiltelefon," fortæller han.

Ifølge løbets sekretariat kommer de italienske løbsarrangører selv med overparten af teknikken til løbet, herunder udstyr til tv-transmisionen, hvor helikoptere filmer fra luften.

Også flere af de vestjyske kommuners it-chefer har nogle it-opgaver i forbindelse med løbet, hvor der blandt andet skal sørges for it-arbejdspladser til besøgende og lignende.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec