Han skal stå for it til Giro d'Italia i Danmark

Enkeltmandsfirma er hyret ind til stå for flere it-opgaver under Giro d'Italia i Danmark. Nedbrud må bare ikke forekomme.

Artikel top billede

Kent Salling Fløe ejer enkeltmandsfirma Rocklyd fra Herning.

I de kommende dage står han over for sin absolut største opgave, når han skal stå for lys, lyd, tv og et par andre it-relaterede opgaver under de første etaper af cykelløbet Giro d´Italia, der køres i Danmark.

"Det går løs fredag med holdpræsentation, så enkeltstarten og siden etaper. Der må det bare ikke gå galt," siger Kent Salling Fløe.

Han er blevet hyret ind til opgaver under løbet i Danmark og forberedelsen begyndte allerede i november sidste år, oplyser han.

135 millioner seere i 165 lande følger det store cykelløb, hvor også der forventes over 400 medarbejdere og journalister til starten i Herning.

Nu kriller det i maven i takt med, at løbet nærmer sig.

"Sådan skal det også være," siger teknikeren.

Alarm-system via smartphone

Opgaverne består blandt andet i lyd til højtalere i Herning og Horsens i målområderne. Ligesom store tv-skærme skal sættes op.

Lyden styres af computer-programmet d&b calculator, mens lys styres af et program kaldet wysiwyg via champsys digital afviklings lysbord, oplyser teknikeren.

Kent Salling Fløe´s tilknyttede teknikere har forudprogrammeret begge dele.

Der skal bruges 6.000 ampere strøm. Og det vil simpelthen være en fatalt, såfremt lyd, lys og tv pludselig går i sort.

Derfor er der opstillet nødplaner.

Faktisk har Kent Salling Fløes samarbejdspartnere opstillet et varslingssystem.

"Hvis der er faresignaler omkring strømmen, så har vi opsat et system, så vi bliver advaret på vores mobiltelefon," fortæller han.

Ifølge løbets sekretariat kommer de italienske løbsarrangører selv med overparten af teknikken til løbet, herunder udstyr til tv-transmisionen, hvor helikoptere filmer fra luften.

Også flere af de vestjyske kommuners it-chefer har nogle it-opgaver i forbindelse med løbet, hvor der blandt andet skal sørges for it-arbejdspladser til besøgende og lignende.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S