Han skal stå for it til Giro d'Italia i Danmark

Enkeltmandsfirma er hyret ind til stå for flere it-opgaver under Giro d'Italia i Danmark. Nedbrud må bare ikke forekomme.

Artikel top billede

Kent Salling Fløe ejer enkeltmandsfirma Rocklyd fra Herning.

I de kommende dage står han over for sin absolut største opgave, når han skal stå for lys, lyd, tv og et par andre it-relaterede opgaver under de første etaper af cykelløbet Giro d´Italia, der køres i Danmark.

"Det går løs fredag med holdpræsentation, så enkeltstarten og siden etaper. Der må det bare ikke gå galt," siger Kent Salling Fløe.

Han er blevet hyret ind til opgaver under løbet i Danmark og forberedelsen begyndte allerede i november sidste år, oplyser han.

135 millioner seere i 165 lande følger det store cykelløb, hvor også der forventes over 400 medarbejdere og journalister til starten i Herning.

Nu kriller det i maven i takt med, at løbet nærmer sig.

"Sådan skal det også være," siger teknikeren.

Alarm-system via smartphone

Opgaverne består blandt andet i lyd til højtalere i Herning og Horsens i målområderne. Ligesom store tv-skærme skal sættes op.

Lyden styres af computer-programmet d&b calculator, mens lys styres af et program kaldet wysiwyg via champsys digital afviklings lysbord, oplyser teknikeren.

Kent Salling Fløe´s tilknyttede teknikere har forudprogrammeret begge dele.

Der skal bruges 6.000 ampere strøm. Og det vil simpelthen være en fatalt, såfremt lyd, lys og tv pludselig går i sort.

Derfor er der opstillet nødplaner.

Faktisk har Kent Salling Fløes samarbejdspartnere opstillet et varslingssystem.

"Hvis der er faresignaler omkring strømmen, så har vi opsat et system, så vi bliver advaret på vores mobiltelefon," fortæller han.

Ifølge løbets sekretariat kommer de italienske løbsarrangører selv med overparten af teknikken til løbet, herunder udstyr til tv-transmisionen, hvor helikoptere filmer fra luften.

Også flere af de vestjyske kommuners it-chefer har nogle it-opgaver i forbindelse med løbet, hvor der blandt andet skal sørges for it-arbejdspladser til besøgende og lignende.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job