Flere og flere vælger verdens førende browser

Verdens mest udbredte browser har vundet markedsandele i tre ud af årets første fire måneder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Microsofts Internet Explorer vandt igen i april markedsandele.

Dermed er Internet Explorer gået frem i tre af årets fire første månedlige opgørelser af browserstatistik fra Net Applications.

Browseren holder sig således trygt og godt over de 50 procent af markedet og er stadig verdens ubestridt største browser.

Også Googles Chromes markedsandel steg i april, hvilket dermed endte browserens nedgang i de foregående tre måneder.

Internet Explorer har øget sin andel med omtrent 0,3 procentpoint til gennemsnitligt 54,1 procent i april.

Dermed er browserens andel nu tilbage på cirka samme niveau som i september 2011.

Siden 1. januar har Internet Explorer øget sin andel med 2,2 procentpoint, hvilket er en stigning på fire procent i løbet af i år.

Dette er Internet Explorers længste periode med den største fremgang, siden browseren for flere år siden begyndte at miste markedsandele til først Firefox og siden Chrome.

Microsoft sætter næsten udelukkende sin lid til Internet Explorer 9, der er versionen fra 2011, som kun kan køre på Windows Vista og Windows 7.

I denne uge fremhævede Microsoft i et blogindlæg Internet Explorer 9's fremgang på Windows 7 - som Microsoft har sagt, er den eneste kobling af Windows- og browser-version, som optager selskabet - men ignorerede Internet Explorers samlede fremgang i år.

Internet Explorer 9 udgjorde på verdensplan 35,5 procent af alle browsere, der i sidste måned blev anvendt på Windows 7, hvilket er en stigning på ét procentpoint siden marts, oplyser Microsoft.

Stigning på fire procentpoint

I USA udgjorde denne version hele 52,9 procent af alle browsere på Windows 7, hvilket er en stigning på fire procentpoint. Begge disse stigninger er dog væsentligt mindre end stigningerne fra februar til marts.

Internet Explorer 9's andel af det globale browsermarked på alle versioner af Windows, er dog langt lavere og endte i april på 15,9 procent, hvilket udgør en stigning på 0,7 procentpoint.

De ældre versioner af Internet Explorer gav blandede resultater.

Internet Explorer 8, som er den sidste version, der er understøttet af Windows XP, gik frem med 0,8 procentpoint til en andel på 26,2 procent, mens Internet Explorer 7 på uforklarlig vis gik frem med 0,2 procentpoint til en andel på 7,1 procent.

Internet Explorer 6, som Microsoft har forsøgt at lægge i graven i årevis, mistede 0,3 procentpoint og endte i april på en andel på 4,1 procent.

Forandringerne blandt de ældre versioners markedsandele kan muligvis tilskrives Microsofts nye tilgang med automatisk at opgradere ældre versioner.

Sidst i 2011 offentliggjorde Microsoft, at selskabet ville begynde at gennemtvinge opgraderinger af Internet Explorer til den nyeste mulige version af browseren på den givne version af Windows.

Fra januar 2012 begyndte Microsoft på gennemtvinge opgraderinger på Windows XP af Internet Explorer 6 og 7 til version 8 ligesom Internet Explorer 7 og 8 begyndte at blive automatisk opgraderet til version 9 på Windows Vista og Windows 7.

Denne nye praktisk forklarer dog ikke fremgangen i april for Internet Explorer 7.

Chrome er den eneste browser udover Internet Explorer, der oplevede fremgang i april. Googles browsers andel steg med 0,3 procentpoint til 18,9 procent.

Både Mozillas Firefox og Apples Safari mistede markedsandele - henholdsvis 0,4 og 0,3 procentpoint - og endte i april med andele på henholdsvis 20,2 og 4,8 procent.

Andelen i browsermarkedet for norske Opera har fra marts til april ligget konstant på 1,6 procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS