Flere og flere vælger verdens førende browser

Verdens mest udbredte browser har vundet markedsandele i tre ud af årets første fire måneder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Microsofts Internet Explorer vandt igen i april markedsandele.

Dermed er Internet Explorer gået frem i tre af årets fire første månedlige opgørelser af browserstatistik fra Net Applications.

Browseren holder sig således trygt og godt over de 50 procent af markedet og er stadig verdens ubestridt største browser.

Også Googles Chromes markedsandel steg i april, hvilket dermed endte browserens nedgang i de foregående tre måneder.

Internet Explorer har øget sin andel med omtrent 0,3 procentpoint til gennemsnitligt 54,1 procent i april.

Dermed er browserens andel nu tilbage på cirka samme niveau som i september 2011.

Siden 1. januar har Internet Explorer øget sin andel med 2,2 procentpoint, hvilket er en stigning på fire procent i løbet af i år.

Dette er Internet Explorers længste periode med den største fremgang, siden browseren for flere år siden begyndte at miste markedsandele til først Firefox og siden Chrome.

Microsoft sætter næsten udelukkende sin lid til Internet Explorer 9, der er versionen fra 2011, som kun kan køre på Windows Vista og Windows 7.

I denne uge fremhævede Microsoft i et blogindlæg Internet Explorer 9's fremgang på Windows 7 - som Microsoft har sagt, er den eneste kobling af Windows- og browser-version, som optager selskabet - men ignorerede Internet Explorers samlede fremgang i år.

Internet Explorer 9 udgjorde på verdensplan 35,5 procent af alle browsere, der i sidste måned blev anvendt på Windows 7, hvilket er en stigning på ét procentpoint siden marts, oplyser Microsoft.

Stigning på fire procentpoint

I USA udgjorde denne version hele 52,9 procent af alle browsere på Windows 7, hvilket er en stigning på fire procentpoint. Begge disse stigninger er dog væsentligt mindre end stigningerne fra februar til marts.

Internet Explorer 9's andel af det globale browsermarked på alle versioner af Windows, er dog langt lavere og endte i april på 15,9 procent, hvilket udgør en stigning på 0,7 procentpoint.

De ældre versioner af Internet Explorer gav blandede resultater.

Internet Explorer 8, som er den sidste version, der er understøttet af Windows XP, gik frem med 0,8 procentpoint til en andel på 26,2 procent, mens Internet Explorer 7 på uforklarlig vis gik frem med 0,2 procentpoint til en andel på 7,1 procent.

Internet Explorer 6, som Microsoft har forsøgt at lægge i graven i årevis, mistede 0,3 procentpoint og endte i april på en andel på 4,1 procent.

Forandringerne blandt de ældre versioners markedsandele kan muligvis tilskrives Microsofts nye tilgang med automatisk at opgradere ældre versioner.

Sidst i 2011 offentliggjorde Microsoft, at selskabet ville begynde at gennemtvinge opgraderinger af Internet Explorer til den nyeste mulige version af browseren på den givne version af Windows.

Fra januar 2012 begyndte Microsoft på gennemtvinge opgraderinger på Windows XP af Internet Explorer 6 og 7 til version 8 ligesom Internet Explorer 7 og 8 begyndte at blive automatisk opgraderet til version 9 på Windows Vista og Windows 7.

Denne nye praktisk forklarer dog ikke fremgangen i april for Internet Explorer 7.

Chrome er den eneste browser udover Internet Explorer, der oplevede fremgang i april. Googles browsers andel steg med 0,3 procentpoint til 18,9 procent.

Både Mozillas Firefox og Apples Safari mistede markedsandele - henholdsvis 0,4 og 0,3 procentpoint - og endte i april med andele på henholdsvis 20,2 og 4,8 procent.

Andelen i browsermarkedet for norske Opera har fra marts til april ligget konstant på 1,6 procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS