Kan du blive den nye direktør for Statens IT?

Lige nu sidder en tidligere KMD-mand i spidsen for Statens IT, men stillingen som direktør er netop blevet slået op. Og kravene er skrappe.

Artikel top billede

Tidligere KMD-afdelingsdirektør, Søren Vulff (billedet), er i dag konstitueret boss hos Statens IT.

I går blev stillingen som ny direktør for Statens It slået op.

Det sker efter den tidligere direktør Lone Strøm blev hentet ind som Rigsrevisor, og derfor måtte forlade den helt centrale it-stilling i staten.

Statens It har 230 ansatte og 11.000 brugere på 10 ministerområder med 80 institutioner og styrelser.

Derfor stilles også særlige krav til den nye direktør.

Af jobopslaget fremgår det, at direktøren skal kunne levere "Fortrolighed med aftaleindgåelse og leverandørstyring".

Ligesom ansøgeren skal have "solid" erfaring med ledelse og en driftsorienteret organisation.

Er du dus med PET?

Ifølge jobopslaget skal kundetilfredsheden være i top. Samtidig skal landets efterretningstjeneste sige god for dig:

"Det er en forudsætning for din ansættelse, at du kan opnå en sikkerhedsgodkendelse via PET graden HEMMELIGT," står der i jobopslaget.

Statens It har da også for nylig skulle rydde op efter et større hacker-angreb.

Og til til tjenestemænd, hvis du skulle være det, er der en særlig praktisk anvisning.

"Hvis du er tjenestemand, skal din ansøgning stiles til Dronningen."

Tidligere KMD-mand styrer

Indtil der er fundet en ny direktør fungerer tidligere vicedirektør Søren Ulrich Vulff som chef, oplyser Statens IT.

Han blev i april 2011 ansat som vicedirektør for Statens It efter at have været afdelingsdirektør i KMD, hvor han stod for opbygning af Service Delivery Management for it-outsourcingforretningen.

Ansøgningsfristen til jobbet hos Statens IT er den 23. maj 2012, hvis stillingen altså har fanget din interesse.

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen