Kan du blive den nye direktør for Statens IT?

Lige nu sidder en tidligere KMD-mand i spidsen for Statens IT, men stillingen som direktør er netop blevet slået op. Og kravene er skrappe.

Artikel top billede

Tidligere KMD-afdelingsdirektør, Søren Vulff (billedet), er i dag konstitueret boss hos Statens IT.

I går blev stillingen som ny direktør for Statens It slået op.

Det sker efter den tidligere direktør Lone Strøm blev hentet ind som Rigsrevisor, og derfor måtte forlade den helt centrale it-stilling i staten.

Statens It har 230 ansatte og 11.000 brugere på 10 ministerområder med 80 institutioner og styrelser.

Derfor stilles også særlige krav til den nye direktør.

Af jobopslaget fremgår det, at direktøren skal kunne levere "Fortrolighed med aftaleindgåelse og leverandørstyring".

Ligesom ansøgeren skal have "solid" erfaring med ledelse og en driftsorienteret organisation.

Er du dus med PET?

Ifølge jobopslaget skal kundetilfredsheden være i top. Samtidig skal landets efterretningstjeneste sige god for dig:

"Det er en forudsætning for din ansættelse, at du kan opnå en sikkerhedsgodkendelse via PET graden HEMMELIGT," står der i jobopslaget.

Statens It har da også for nylig skulle rydde op efter et større hacker-angreb.

Og til til tjenestemænd, hvis du skulle være det, er der en særlig praktisk anvisning.

"Hvis du er tjenestemand, skal din ansøgning stiles til Dronningen."

Tidligere KMD-mand styrer

Indtil der er fundet en ny direktør fungerer tidligere vicedirektør Søren Ulrich Vulff som chef, oplyser Statens IT.

Han blev i april 2011 ansat som vicedirektør for Statens It efter at have været afdelingsdirektør i KMD, hvor han stod for opbygning af Service Delivery Management for it-outsourcingforretningen.

Ansøgningsfristen til jobbet hos Statens IT er den 23. maj 2012, hvis stillingen altså har fanget din interesse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect