Offentlige websider på vej tilbage efter hackerangreb

Statens IT, GovCERT og politiet er ved at stoppe blødningerne efter sidste uges hacker-angreb på en stribe offentlige it-systemer.

Artikel top billede

Læs også:
Hacker-angreb sender Søfartsstyrelsen til tælling

It-systemerne i blandt andet Erhvervs- og Vækstministeriet og i Søfartsstyrelsen blev i sidste uge hårdt ramt af et hacker-angreb, der sendte både de interne systemer og mail i sort.

Angrebene trækker stadig spor efter sig hos de offentlige myndigheder og styrelser.

Det er Statens IT, der driver de ramte it-systemer, og her har man stadig sved på panden, for der arbejdes stadigvæk på at få ryddet op i de digitale landskaber.

"Vi har nu neutraliseret angrebet, og de systemer som vi lukkede ned i sidste uge, er nu næsten alle sammen kørende igen," siger konstitueret direktør for Statens IT, Søren Vulff.

Stor aktivitet

Der har været stor aktivitet i weekenden hos Statens IT.

"Der er blevet arbejdet med stor gejst i et samarbejde med GovCERT, der har været en stor hjælp for os," siger Søren Vulff.

Og der er udsigt til, at der også skal arbejdes over i de kommende dage.

"Der er altid noget oprydningsarbejde, og vi kan ikke være sikre på, om der kommer et nyt angreb. Vi har sat en masse ekstra overvågningsudstyr op for at fange eventuelle uregelmæssigheder," siger Søren Vulff, der af sikkerheds- og efterforskningsmæssige hensyn ikke ønsker at kommentere yderligere på selve hændelsen, til Computerworld.

Angerbet er meldt til politiet

GovCERT, der har bistået Statens IT i arbejdet, har kun en kort kommentar til begivenhederne.

"Vi har nu dannet os et overblik og inddæmmet angrebet," siger Thomas Kristmar, der er chef for GovCERT.

"Angrebet er politianmeldt og således overgivet til deres efterforskning."

Læs også:
Hacker-angreb sender Søfartsstyrelsen til tælling

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job