Microsoft: Slut for altid med Windows Live

Microsoft sender Windows Live på pension efter få år på markedet. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil samtidig med lanceringen af Windows 8 skifte Windows Live ud med hvad selskabet beskriver som et tættere integreret sæt online-forbruger-services.

Visionen om et sæt tæt forbundne services og desktopprogrammer, som Microsoft fremlagde i forbindelse med afsløringen af Windows Live i 2005, er ikke blevet fuldt ud realiseret.

På nuværende tidspunkt er services såsom webmail-servicen Hotmail, storage-servicen SkyDrive og instant messenging-servicen Messenger ikke lige så tæt integrerede, som de burde være hverken med desktopprogrammer inden for Windows Live såsom Photo Gallery og Movie Maker eller med Windows Live ID-tjenesten, forklarer Microsoft i et blogindlæg.

Styresystem er problemet

Problemet ligger hos styresystemet Windows, som hidtil ikke har været designet til at interagere med cloud-services.

Det kommer dog ifølge Microsoft til at ændre sig med Windows 8, som bliver designet til at fungere på ikke blot stationære og bærbare computere, men også tablets og andre enheder.

For eksempel vil man i Windows 8 kunne vælge den nye brugergrænseflade, Metro, som anvender et flisedesign og er optimeret til touch.

"Windows 8 giver os mulighed for at gentænke vores tilgang til services og software og at designe dem til at være integrerede dele af oplevelsen på Windows og tilgængelige fra desktopprogrammer i Windows, fra Windows Metro-apps, fra almindelige browsere og fra mobile enheder. I dag forventes det, at en moderne enhed indeholder services samt apps til kommunikation og deling. Der er ikke noget 'separat brand' at overveje eller nogen separat service at installere - det hele er der, når man tænder sin pc for første gang," står der i blogindlægget, der er skrevet af Chris Jones, som er vice president i Windows Live-gruppen.

Ændringer på vej

Blandt de ændringer, der er på vej i løbet af de kommende måneder, kan nævnes, at Windows Live ID kommer til at hedde Microsoft Account.

Samtidig vil der ske ændringer i back-enden med det formål at gøre konto-tjenesten til den primære indgang til en bred vifte af online-services med adgang via browseren og som også kan synkroniseres med Windows Phone-enheder samt pc'er og tablets med Windows 8.

På Windows 8 vil der være præinstallerede applikationer med både lokale og cloud-komponenter såsom Microsoft Account, SkyDrive, Mail, Calendar, People, Messaging og Photos/Videos.

Microsoft vil i denne proces skille sig af med en række eksisterende navne såsom Windows Live ID, Windows Live Mail, Windows Calendar, Windows Contacts, MSN Messenger, Windows Live Photo Gallery og Movie Maker.

Det bliver også muligt at forbinde sin Microsoft Account til tredjeparts-services såsom LinkedIn, Facebook og Twitter på en sådan måde, at man kun skal vedligeholde en enkelt liste af kontaktpersoner på tværs af alle Microsofts produkter som desuden suppleres af kontaktpersonerne fra disse andre steder.

Microsoft vil i de kommende uger offentliggøre flere detaljer om dette initiativ, heriblandt hvordan Skype passer ind i billedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S