Microsoft: Slut for altid med Windows Live

Microsoft sender Windows Live på pension efter få år på markedet. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil samtidig med lanceringen af Windows 8 skifte Windows Live ud med hvad selskabet beskriver som et tættere integreret sæt online-forbruger-services.

Visionen om et sæt tæt forbundne services og desktopprogrammer, som Microsoft fremlagde i forbindelse med afsløringen af Windows Live i 2005, er ikke blevet fuldt ud realiseret.

På nuværende tidspunkt er services såsom webmail-servicen Hotmail, storage-servicen SkyDrive og instant messenging-servicen Messenger ikke lige så tæt integrerede, som de burde være hverken med desktopprogrammer inden for Windows Live såsom Photo Gallery og Movie Maker eller med Windows Live ID-tjenesten, forklarer Microsoft i et blogindlæg.

Styresystem er problemet

Problemet ligger hos styresystemet Windows, som hidtil ikke har været designet til at interagere med cloud-services.

Det kommer dog ifølge Microsoft til at ændre sig med Windows 8, som bliver designet til at fungere på ikke blot stationære og bærbare computere, men også tablets og andre enheder.

For eksempel vil man i Windows 8 kunne vælge den nye brugergrænseflade, Metro, som anvender et flisedesign og er optimeret til touch.

"Windows 8 giver os mulighed for at gentænke vores tilgang til services og software og at designe dem til at være integrerede dele af oplevelsen på Windows og tilgængelige fra desktopprogrammer i Windows, fra Windows Metro-apps, fra almindelige browsere og fra mobile enheder. I dag forventes det, at en moderne enhed indeholder services samt apps til kommunikation og deling. Der er ikke noget 'separat brand' at overveje eller nogen separat service at installere - det hele er der, når man tænder sin pc for første gang," står der i blogindlægget, der er skrevet af Chris Jones, som er vice president i Windows Live-gruppen.

Ændringer på vej

Blandt de ændringer, der er på vej i løbet af de kommende måneder, kan nævnes, at Windows Live ID kommer til at hedde Microsoft Account.

Samtidig vil der ske ændringer i back-enden med det formål at gøre konto-tjenesten til den primære indgang til en bred vifte af online-services med adgang via browseren og som også kan synkroniseres med Windows Phone-enheder samt pc'er og tablets med Windows 8.

På Windows 8 vil der være præinstallerede applikationer med både lokale og cloud-komponenter såsom Microsoft Account, SkyDrive, Mail, Calendar, People, Messaging og Photos/Videos.

Microsoft vil i denne proces skille sig af med en række eksisterende navne såsom Windows Live ID, Windows Live Mail, Windows Calendar, Windows Contacts, MSN Messenger, Windows Live Photo Gallery og Movie Maker.

Det bliver også muligt at forbinde sin Microsoft Account til tredjeparts-services såsom LinkedIn, Facebook og Twitter på en sådan måde, at man kun skal vedligeholde en enkelt liste af kontaktpersoner på tværs af alle Microsofts produkter som desuden suppleres af kontaktpersonerne fra disse andre steder.

Microsoft vil i de kommende uger offentliggøre flere detaljer om dette initiativ, heriblandt hvordan Skype passer ind i billedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S