Microsoft: Slut for altid med Windows Live

Microsoft sender Windows Live på pension efter få år på markedet. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil samtidig med lanceringen af Windows 8 skifte Windows Live ud med hvad selskabet beskriver som et tættere integreret sæt online-forbruger-services.

Visionen om et sæt tæt forbundne services og desktopprogrammer, som Microsoft fremlagde i forbindelse med afsløringen af Windows Live i 2005, er ikke blevet fuldt ud realiseret.

På nuværende tidspunkt er services såsom webmail-servicen Hotmail, storage-servicen SkyDrive og instant messenging-servicen Messenger ikke lige så tæt integrerede, som de burde være hverken med desktopprogrammer inden for Windows Live såsom Photo Gallery og Movie Maker eller med Windows Live ID-tjenesten, forklarer Microsoft i et blogindlæg.

Styresystem er problemet

Problemet ligger hos styresystemet Windows, som hidtil ikke har været designet til at interagere med cloud-services.

Det kommer dog ifølge Microsoft til at ændre sig med Windows 8, som bliver designet til at fungere på ikke blot stationære og bærbare computere, men også tablets og andre enheder.

For eksempel vil man i Windows 8 kunne vælge den nye brugergrænseflade, Metro, som anvender et flisedesign og er optimeret til touch.

"Windows 8 giver os mulighed for at gentænke vores tilgang til services og software og at designe dem til at være integrerede dele af oplevelsen på Windows og tilgængelige fra desktopprogrammer i Windows, fra Windows Metro-apps, fra almindelige browsere og fra mobile enheder. I dag forventes det, at en moderne enhed indeholder services samt apps til kommunikation og deling. Der er ikke noget 'separat brand' at overveje eller nogen separat service at installere - det hele er der, når man tænder sin pc for første gang," står der i blogindlægget, der er skrevet af Chris Jones, som er vice president i Windows Live-gruppen.

Ændringer på vej

Blandt de ændringer, der er på vej i løbet af de kommende måneder, kan nævnes, at Windows Live ID kommer til at hedde Microsoft Account.

Samtidig vil der ske ændringer i back-enden med det formål at gøre konto-tjenesten til den primære indgang til en bred vifte af online-services med adgang via browseren og som også kan synkroniseres med Windows Phone-enheder samt pc'er og tablets med Windows 8.

På Windows 8 vil der være præinstallerede applikationer med både lokale og cloud-komponenter såsom Microsoft Account, SkyDrive, Mail, Calendar, People, Messaging og Photos/Videos.

Microsoft vil i denne proces skille sig af med en række eksisterende navne såsom Windows Live ID, Windows Live Mail, Windows Calendar, Windows Contacts, MSN Messenger, Windows Live Photo Gallery og Movie Maker.

Det bliver også muligt at forbinde sin Microsoft Account til tredjeparts-services såsom LinkedIn, Facebook og Twitter på en sådan måde, at man kun skal vedligeholde en enkelt liste af kontaktpersoner på tværs af alle Microsofts produkter som desuden suppleres af kontaktpersonerne fra disse andre steder.

Microsoft vil i de kommende uger offentliggøre flere detaljer om dette initiativ, heriblandt hvordan Skype passer ind i billedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S