Microsoft: Derfor har Mac-brugere brug for SkyDrive

Apples iCloud er "ikke nok" til fildeling og samarbejde, siger Microsoft, der mener, at brugerne af Office til Mac derimod har behov for SkyDrive.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Microsoft prøver nu at få brugerne af Office til Mac til at bruge selskabets online-storage-service SkyDrive frem for Apples iCloud, som ifølge Microsoft "ikke er nok" til samarbejde, fildeling og adgang til dokumenter fra hvor som helst.

Microsoft offentliggjorde for to uger siden en beta-version af en SkyDrive-klient til Mac OS X og føjede dermed Mac-computere til listen over understøttede platforme til den Dropbox-lignende service, der herudover består af Windows og i særdeles med den kommende Windows 8, iOS samt Windows Phone.

Mandag gjorde Microsoft grundig reklame for SkyDrive i et blogindlæg på dets website for Office til Mac.

Lagre vigtige dokumenter

"Med forsmagen på SkyDrive til Mac OS X Lion samt SkyDrive til Windows og udgivelsen af SkyDrive til iPad kan du gemme og lagre dine vigtige dokumenter eller andre filer i SkyDrive-mappen i Finder, så du har adgang til dem alle steder fra," skriver Office til Mac-teamet.

Office er uden tvivl Microsofts største succes på Mac - har man en god hukommelse, kan man måske huske, da Microsoft vedligeholdte en Mac-version af Internet Explorer - og det benytter selskabet sig tydeligvis af i markedsføringen af SkyDrive.

Herudover argumenterer Microsoft også andetsteds for, at selskabets cloud-storage-service er bedre end Apples iCloud: I blogindlægget med titlen "iCloud not enough? Try SkyDrive" får konkurrenten på puklen for ikke at kunne håndtere alle filtyper og for den begrænsede mulighed for samarbejde i Apples løsning.

Apples iCloud har da også visse begrænsninger i forhold til SkyDrive og det meget populære Dropbox, som Microsofts service minder om.

Selvom iCloud kan gemme visse filtyper fra OS X, såsom filer oprettet med Apples Office-konkurrent iWork, så understøtter løsningen ikke drag-and-drop og integrerer heller ikke med Finder, som er Apples pendant til for eksempel Windows Stifinder til filhåndtering.

Kan ikke gemme dokumenter

Brugerne af Office til Mac kan for eksempel ikke gemme dokumenter til iCloud eller åbne dem fra iCloud.

Apple gør det dog muligt for udviklere at integrere deres apps med iCloud, men det er sandsynligvis ikke noget, Microsoft vil gøre, ikke alene fordi selskabet har sin egen konkurrerende service, men også fordi at Apple kræver, at enhver app, der integrerer med iCloud, skal sælges via Mac App Store, hvor 30 procent af hvert salg går til Apple.

Microsoft offentliggjorde ligeledes mandag et sæt instruktioner til, hvordan man overfører filer fra iDisk - den online-storage-service, som Apple tager ud af drift sidst i juni - til SkyDrive.

SkyDrive til Mac kan downloades fra Microsofts website. Microsoft oplyser, klienten kræver Mac OS X 10.7 Lion men kan også køre på Apples endnu ikke færdige Mac OS X 10.8 Mountain Lion.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos