Microsoft: Derfor har Mac-brugere brug for SkyDrive

Apples iCloud er "ikke nok" til fildeling og samarbejde, siger Microsoft, der mener, at brugerne af Office til Mac derimod har behov for SkyDrive.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Microsoft prøver nu at få brugerne af Office til Mac til at bruge selskabets online-storage-service SkyDrive frem for Apples iCloud, som ifølge Microsoft "ikke er nok" til samarbejde, fildeling og adgang til dokumenter fra hvor som helst.

Microsoft offentliggjorde for to uger siden en beta-version af en SkyDrive-klient til Mac OS X og føjede dermed Mac-computere til listen over understøttede platforme til den Dropbox-lignende service, der herudover består af Windows og i særdeles med den kommende Windows 8, iOS samt Windows Phone.

Mandag gjorde Microsoft grundig reklame for SkyDrive i et blogindlæg på dets website for Office til Mac.

Lagre vigtige dokumenter

"Med forsmagen på SkyDrive til Mac OS X Lion samt SkyDrive til Windows og udgivelsen af SkyDrive til iPad kan du gemme og lagre dine vigtige dokumenter eller andre filer i SkyDrive-mappen i Finder, så du har adgang til dem alle steder fra," skriver Office til Mac-teamet.

Office er uden tvivl Microsofts største succes på Mac - har man en god hukommelse, kan man måske huske, da Microsoft vedligeholdte en Mac-version af Internet Explorer - og det benytter selskabet sig tydeligvis af i markedsføringen af SkyDrive.

Herudover argumenterer Microsoft også andetsteds for, at selskabets cloud-storage-service er bedre end Apples iCloud: I blogindlægget med titlen "iCloud not enough? Try SkyDrive" får konkurrenten på puklen for ikke at kunne håndtere alle filtyper og for den begrænsede mulighed for samarbejde i Apples løsning.

Apples iCloud har da også visse begrænsninger i forhold til SkyDrive og det meget populære Dropbox, som Microsofts service minder om.

Selvom iCloud kan gemme visse filtyper fra OS X, såsom filer oprettet med Apples Office-konkurrent iWork, så understøtter løsningen ikke drag-and-drop og integrerer heller ikke med Finder, som er Apples pendant til for eksempel Windows Stifinder til filhåndtering.

Kan ikke gemme dokumenter

Brugerne af Office til Mac kan for eksempel ikke gemme dokumenter til iCloud eller åbne dem fra iCloud.

Apple gør det dog muligt for udviklere at integrere deres apps med iCloud, men det er sandsynligvis ikke noget, Microsoft vil gøre, ikke alene fordi selskabet har sin egen konkurrerende service, men også fordi at Apple kræver, at enhver app, der integrerer med iCloud, skal sælges via Mac App Store, hvor 30 procent af hvert salg går til Apple.

Microsoft offentliggjorde ligeledes mandag et sæt instruktioner til, hvordan man overfører filer fra iDisk - den online-storage-service, som Apple tager ud af drift sidst i juni - til SkyDrive.

SkyDrive til Mac kan downloades fra Microsofts website. Microsoft oplyser, klienten kræver Mac OS X 10.7 Lion men kan også køre på Apples endnu ikke færdige Mac OS X 10.8 Mountain Lion.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg