Microsoft: Derfor har Mac-brugere brug for SkyDrive

Apples iCloud er "ikke nok" til fildeling og samarbejde, siger Microsoft, der mener, at brugerne af Office til Mac derimod har behov for SkyDrive.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Microsoft prøver nu at få brugerne af Office til Mac til at bruge selskabets online-storage-service SkyDrive frem for Apples iCloud, som ifølge Microsoft "ikke er nok" til samarbejde, fildeling og adgang til dokumenter fra hvor som helst.

Microsoft offentliggjorde for to uger siden en beta-version af en SkyDrive-klient til Mac OS X og føjede dermed Mac-computere til listen over understøttede platforme til den Dropbox-lignende service, der herudover består af Windows og i særdeles med den kommende Windows 8, iOS samt Windows Phone.

Mandag gjorde Microsoft grundig reklame for SkyDrive i et blogindlæg på dets website for Office til Mac.

Lagre vigtige dokumenter

"Med forsmagen på SkyDrive til Mac OS X Lion samt SkyDrive til Windows og udgivelsen af SkyDrive til iPad kan du gemme og lagre dine vigtige dokumenter eller andre filer i SkyDrive-mappen i Finder, så du har adgang til dem alle steder fra," skriver Office til Mac-teamet.

Office er uden tvivl Microsofts største succes på Mac - har man en god hukommelse, kan man måske huske, da Microsoft vedligeholdte en Mac-version af Internet Explorer - og det benytter selskabet sig tydeligvis af i markedsføringen af SkyDrive.

Herudover argumenterer Microsoft også andetsteds for, at selskabets cloud-storage-service er bedre end Apples iCloud: I blogindlægget med titlen "iCloud not enough? Try SkyDrive" får konkurrenten på puklen for ikke at kunne håndtere alle filtyper og for den begrænsede mulighed for samarbejde i Apples løsning.

Apples iCloud har da også visse begrænsninger i forhold til SkyDrive og det meget populære Dropbox, som Microsofts service minder om.

Selvom iCloud kan gemme visse filtyper fra OS X, såsom filer oprettet med Apples Office-konkurrent iWork, så understøtter løsningen ikke drag-and-drop og integrerer heller ikke med Finder, som er Apples pendant til for eksempel Windows Stifinder til filhåndtering.

Kan ikke gemme dokumenter

Brugerne af Office til Mac kan for eksempel ikke gemme dokumenter til iCloud eller åbne dem fra iCloud.

Apple gør det dog muligt for udviklere at integrere deres apps med iCloud, men det er sandsynligvis ikke noget, Microsoft vil gøre, ikke alene fordi selskabet har sin egen konkurrerende service, men også fordi at Apple kræver, at enhver app, der integrerer med iCloud, skal sælges via Mac App Store, hvor 30 procent af hvert salg går til Apple.

Microsoft offentliggjorde ligeledes mandag et sæt instruktioner til, hvordan man overfører filer fra iDisk - den online-storage-service, som Apple tager ud af drift sidst i juni - til SkyDrive.

SkyDrive til Mac kan downloades fra Microsofts website. Microsoft oplyser, klienten kræver Mac OS X 10.7 Lion men kan også køre på Apples endnu ikke færdige Mac OS X 10.8 Mountain Lion.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S