Dansk sikkerhedsfirma fyrer hver 10. medarbejder

Sikkerhedsfirmaet Secunia skærer hårdt blandt medarbejderne. Se administrerende direktør Thomas Zeihlunds begrundelse for fyringsrunden.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Secunia har i det seneste år været mere forbundet med ansættelser end med fyringer.

"I de sidste 12 måneder har vi ansat 70 personer," fortæller Thomas Zeihlund, der er administrerende direktør i firmaet.

Men nu siger man farvel til 13 personer.

Han forklarer fyringerne med, at der har været behov for at rydde op i organisationen.

"Der har været høje vækstrater både i år og sidste år, så der er ikke noget at være nervøs over. Men vi har været nødt til at rette nogle ting til, for at gøre organisationen mere skarp," siger han.

"Det er naturligvis ærgerligt for de folk, som vi siger farvel til, men det har været en forretningsmæssig beslutning," forklarer han.

Tilpasning af organisationen

Fyringerne er spredt ud over de forskellige afdelinger i firmaet.

"Vi har skåret en enkelt eller to medarbejdere i de enkelte afdelinger," siger Thomas Zeihlund.

"Når man vokser i den hastighed, som vi har gjort, er det naturligt, at man tilpasser situationen en gang i mellem."

Efter fyringerne er der ansat 130 personer i Secunia.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura