Så stor del af budgettet vil dine rivaler bruge på cloud

Europæisk virksomheder bruger en større og større andel af deres it-budgetter på cloud.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske virksomheder planlægger at bruge næsten en tredjedel af deres årlige it-budgetter på cloud computing i løbet af de kommende 18 måneder.

Det viser en spørgeundersøgelse bestilt af leverandøren af vitualiserings-software VMware.

Respondenterne i spørgeundersøgelsen er it-ledere, der er involveret i beslutningerne angående indkøb af cloud computing-systemer i syv lande i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Spørgeundersøgelsen konkluderer, at gennemsnitligt 31 procent af it-budgettet allokeres til cloud computing.

I en lignende spørgeundersøgelse fra 2010 lå denne andel på 26 procent.

Mere agilitet

VMware vurderer, at denne forøgelse af udgifterne til cloud er et resultat af, at erhvervslivet ønsker en mere agil, produktiv og forbundet forretning.

84 procent af de adspurgte virksomheder i EMEA anser cloud computing for at være en "prioritet", mens 56 procent anser det for at være en "kritisk/høj prioritet" i løbet af de næste 18 måneder.

Erhvervslivet anvender 54 procent private clouds, 24 procent offentlige clouds og 22 procent såkaldte hybride clouds med elementer fra både private og offentlige løsninger.

På trods af den stigende brug af cloud-teknologi er kontrollen med dataene og dataenes sikkerhed stadig en stor bekymring. 52 procent af respondenterne svarer, at sikkerheden er den største barriere for udrulningen af cloud.

Joe Baguley, der er såkaldt chief cloud technologist hos VMware EMEA, udtaler: "Cloud handler ikke længere blot om lavere omkostninger og perifere applikationer. Vi ser lige nu en væsentlig ændring i, hvordan virksomhederne tænker deres it-infrastruktur, og cloud ligger i hjertet af denne forandring."

Spørgeundersøgelsen er bestilt af VMware og udført af IDG Research Services blandt 455 virksomheder i EMEA-regionen med flere end 250 medarbejdere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job