Så stor del af budgettet vil dine rivaler bruge på cloud

Europæisk virksomheder bruger en større og større andel af deres it-budgetter på cloud.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske virksomheder planlægger at bruge næsten en tredjedel af deres årlige it-budgetter på cloud computing i løbet af de kommende 18 måneder.

Det viser en spørgeundersøgelse bestilt af leverandøren af vitualiserings-software VMware.

Respondenterne i spørgeundersøgelsen er it-ledere, der er involveret i beslutningerne angående indkøb af cloud computing-systemer i syv lande i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Spørgeundersøgelsen konkluderer, at gennemsnitligt 31 procent af it-budgettet allokeres til cloud computing.

I en lignende spørgeundersøgelse fra 2010 lå denne andel på 26 procent.

Mere agilitet

VMware vurderer, at denne forøgelse af udgifterne til cloud er et resultat af, at erhvervslivet ønsker en mere agil, produktiv og forbundet forretning.

84 procent af de adspurgte virksomheder i EMEA anser cloud computing for at være en "prioritet", mens 56 procent anser det for at være en "kritisk/høj prioritet" i løbet af de næste 18 måneder.

Erhvervslivet anvender 54 procent private clouds, 24 procent offentlige clouds og 22 procent såkaldte hybride clouds med elementer fra både private og offentlige løsninger.

På trods af den stigende brug af cloud-teknologi er kontrollen med dataene og dataenes sikkerhed stadig en stor bekymring. 52 procent af respondenterne svarer, at sikkerheden er den største barriere for udrulningen af cloud.

Joe Baguley, der er såkaldt chief cloud technologist hos VMware EMEA, udtaler: "Cloud handler ikke længere blot om lavere omkostninger og perifere applikationer. Vi ser lige nu en væsentlig ændring i, hvordan virksomhederne tænker deres it-infrastruktur, og cloud ligger i hjertet af denne forandring."

Spørgeundersøgelsen er bestilt af VMware og udført af IDG Research Services blandt 455 virksomheder i EMEA-regionen med flere end 250 medarbejdere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S