Så stor del af budgettet vil dine rivaler bruge på cloud

Europæisk virksomheder bruger en større og større andel af deres it-budgetter på cloud.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske virksomheder planlægger at bruge næsten en tredjedel af deres årlige it-budgetter på cloud computing i løbet af de kommende 18 måneder.

Det viser en spørgeundersøgelse bestilt af leverandøren af vitualiserings-software VMware.

Respondenterne i spørgeundersøgelsen er it-ledere, der er involveret i beslutningerne angående indkøb af cloud computing-systemer i syv lande i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Spørgeundersøgelsen konkluderer, at gennemsnitligt 31 procent af it-budgettet allokeres til cloud computing.

I en lignende spørgeundersøgelse fra 2010 lå denne andel på 26 procent.

Mere agilitet

VMware vurderer, at denne forøgelse af udgifterne til cloud er et resultat af, at erhvervslivet ønsker en mere agil, produktiv og forbundet forretning.

84 procent af de adspurgte virksomheder i EMEA anser cloud computing for at være en "prioritet", mens 56 procent anser det for at være en "kritisk/høj prioritet" i løbet af de næste 18 måneder.

Erhvervslivet anvender 54 procent private clouds, 24 procent offentlige clouds og 22 procent såkaldte hybride clouds med elementer fra både private og offentlige løsninger.

På trods af den stigende brug af cloud-teknologi er kontrollen med dataene og dataenes sikkerhed stadig en stor bekymring. 52 procent af respondenterne svarer, at sikkerheden er den største barriere for udrulningen af cloud.

Joe Baguley, der er såkaldt chief cloud technologist hos VMware EMEA, udtaler: "Cloud handler ikke længere blot om lavere omkostninger og perifere applikationer. Vi ser lige nu en væsentlig ændring i, hvordan virksomhederne tænker deres it-infrastruktur, og cloud ligger i hjertet af denne forandring."

Spørgeundersøgelsen er bestilt af VMware og udført af IDG Research Services blandt 455 virksomheder i EMEA-regionen med flere end 250 medarbejdere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil