Så stor del af budgettet vil dine rivaler bruge på cloud

Europæisk virksomheder bruger en større og større andel af deres it-budgetter på cloud.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske virksomheder planlægger at bruge næsten en tredjedel af deres årlige it-budgetter på cloud computing i løbet af de kommende 18 måneder.

Det viser en spørgeundersøgelse bestilt af leverandøren af vitualiserings-software VMware.

Respondenterne i spørgeundersøgelsen er it-ledere, der er involveret i beslutningerne angående indkøb af cloud computing-systemer i syv lande i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Spørgeundersøgelsen konkluderer, at gennemsnitligt 31 procent af it-budgettet allokeres til cloud computing.

I en lignende spørgeundersøgelse fra 2010 lå denne andel på 26 procent.

Mere agilitet

VMware vurderer, at denne forøgelse af udgifterne til cloud er et resultat af, at erhvervslivet ønsker en mere agil, produktiv og forbundet forretning.

84 procent af de adspurgte virksomheder i EMEA anser cloud computing for at være en "prioritet", mens 56 procent anser det for at være en "kritisk/høj prioritet" i løbet af de næste 18 måneder.

Erhvervslivet anvender 54 procent private clouds, 24 procent offentlige clouds og 22 procent såkaldte hybride clouds med elementer fra både private og offentlige løsninger.

På trods af den stigende brug af cloud-teknologi er kontrollen med dataene og dataenes sikkerhed stadig en stor bekymring. 52 procent af respondenterne svarer, at sikkerheden er den største barriere for udrulningen af cloud.

Joe Baguley, der er såkaldt chief cloud technologist hos VMware EMEA, udtaler: "Cloud handler ikke længere blot om lavere omkostninger og perifere applikationer. Vi ser lige nu en væsentlig ændring i, hvordan virksomhederne tænker deres it-infrastruktur, og cloud ligger i hjertet af denne forandring."

Spørgeundersøgelsen er bestilt af VMware og udført af IDG Research Services blandt 455 virksomheder i EMEA-regionen med flere end 250 medarbejdere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice