Så stor del af budgettet vil dine rivaler bruge på cloud

Europæisk virksomheder bruger en større og større andel af deres it-budgetter på cloud.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske virksomheder planlægger at bruge næsten en tredjedel af deres årlige it-budgetter på cloud computing i løbet af de kommende 18 måneder.

Det viser en spørgeundersøgelse bestilt af leverandøren af vitualiserings-software VMware.

Respondenterne i spørgeundersøgelsen er it-ledere, der er involveret i beslutningerne angående indkøb af cloud computing-systemer i syv lande i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen).

Spørgeundersøgelsen konkluderer, at gennemsnitligt 31 procent af it-budgettet allokeres til cloud computing.

I en lignende spørgeundersøgelse fra 2010 lå denne andel på 26 procent.

Mere agilitet

VMware vurderer, at denne forøgelse af udgifterne til cloud er et resultat af, at erhvervslivet ønsker en mere agil, produktiv og forbundet forretning.

84 procent af de adspurgte virksomheder i EMEA anser cloud computing for at være en "prioritet", mens 56 procent anser det for at være en "kritisk/høj prioritet" i løbet af de næste 18 måneder.

Erhvervslivet anvender 54 procent private clouds, 24 procent offentlige clouds og 22 procent såkaldte hybride clouds med elementer fra både private og offentlige løsninger.

På trods af den stigende brug af cloud-teknologi er kontrollen med dataene og dataenes sikkerhed stadig en stor bekymring. 52 procent af respondenterne svarer, at sikkerheden er den største barriere for udrulningen af cloud.

Joe Baguley, der er såkaldt chief cloud technologist hos VMware EMEA, udtaler: "Cloud handler ikke længere blot om lavere omkostninger og perifere applikationer. Vi ser lige nu en væsentlig ændring i, hvordan virksomhederne tænker deres it-infrastruktur, og cloud ligger i hjertet af denne forandring."

Spørgeundersøgelsen er bestilt af VMware og udført af IDG Research Services blandt 455 virksomheder i EMEA-regionen med flere end 250 medarbejdere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job