Bortvist CSC-tillidsmand får kæmpe erstatning

Ved en voldgiftsafgørelse har bortvist tillidsmand fra CSC fået udbetalt kæmpe kompensation, oplyser fagforbund.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Bortvist CSC-tillidsmand får en erstatning på 600.000 kroner.

Det meddeler it-fagforeningen Prosa i en meddelelse.

Bortvisningen skete under den store arbejdsmarkedskonflikt hos CSC, hvor flere medarbejdere blev bortvist på grund af deres overenskomststridige arbejdsnedlæggelse.

Tvisten dengang gik på, om tillidsmanden deltog i den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse eller ej.

Faglig voldgift

"Prosa har forfulgt sagen fagretligt, og i går fik tillidsrepræsentanten og Prosa oprejsning, idet CSC i en Faglig Voldgift blev dømt til at betale et samlet opgjort krav på cirka 600.000,- kroner til tillidsrepræsentanten," lyder det i meddelelsen fra Prosa.

Voldgiften lagde, ifølge Prosa, vægt på, at der ikke havde været tvingende årsager til at bortvise tillidsrepræsentanten, og at CSC ikke havde efterlevet de aftalemæssige krav i forbindelse med afskedigelse af en tillidsrepræsentant.

Computerworld følger op på sagen med kommentarer fra Prosa og CSC.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S