Bortvist CSC-tillidsmand får kæmpe erstatning

Ved en voldgiftsafgørelse har bortvist tillidsmand fra CSC fået udbetalt kæmpe kompensation, oplyser fagforbund.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Bortvist CSC-tillidsmand får en erstatning på 600.000 kroner.

Det meddeler it-fagforeningen Prosa i en meddelelse.

Bortvisningen skete under den store arbejdsmarkedskonflikt hos CSC, hvor flere medarbejdere blev bortvist på grund af deres overenskomststridige arbejdsnedlæggelse.

Tvisten dengang gik på, om tillidsmanden deltog i den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse eller ej.

Faglig voldgift

"Prosa har forfulgt sagen fagretligt, og i går fik tillidsrepræsentanten og Prosa oprejsning, idet CSC i en Faglig Voldgift blev dømt til at betale et samlet opgjort krav på cirka 600.000,- kroner til tillidsrepræsentanten," lyder det i meddelelsen fra Prosa.

Voldgiften lagde, ifølge Prosa, vægt på, at der ikke havde været tvingende årsager til at bortvise tillidsrepræsentanten, og at CSC ikke havde efterlevet de aftalemæssige krav i forbindelse med afskedigelse af en tillidsrepræsentant.

Computerworld følger op på sagen med kommentarer fra Prosa og CSC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job