Din it-sikkerhed skal angribes fra helt ny vinkel

Interview: Den teknologiske udvikling får toneangivende sikkerhedsfirma til at angribe it-sikkerheden fra en helt ny vinkel.

Artikel top billede

Læs også:
HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger

Analyse: Sikkerhedsbranchen kan ikke stoppe trusler

Interview: Finske F-Secure udvider nu sortimentet.

Firmaet vil nemlig levere en platform, der kan bruges til at give adgang til data fra alle platforme.

"Det er et meget anderledes forretningsområde, men vi forventer, at vores navn inden for sikkerhed vil smitte af på vores nye produkt," fortæller Christian Fredrikson, der er administrerende direktør i firmaet, da vi møder ham på 23. etage til en af Københavns bedste udsigter på toppen af hotellet Bella Sky.

F-Secure begyndte som sikkerhedsfirma i 1988 og opkøbte for fem år siden en backup-virksomhed, der blev indlejret i organisationen. En naturlig forretningsudvidelse, da backup og it-sikkerhed hænger uløseligt sammen.

Men nu forsøger den finske virksomhed at tænke ud af boksen men den cloud-platform, der giver brugeren adgang til eksempelvis billeder, filer og musik fra alle platforme. Et produkt kaldet Safe Anywhere.

Filerne løftes op i skyen, og brugeren får adgang til dem fra alle enheder, fra telefon over iPad til den bærbare computer.

Sikkerhedsfirmaer bukker under

Løsningen sælges kun til storkunder, i Danmark har TDC eksempelvis købt sig ind, og F-Secure vil således ikke være forhandler med direkte kontakt til brugerne, som de blandt er på sikkerhedsprodukterne.

I systemet er der derfor indbygget en betalingsgateway, der gør det muligt for eksempelvis teleoperatørerne at opkræve betaling.

Selv om den nye software-løsning er et anderledes produkt, mener Christian Fredrikson, at den er udsprunget af en tendens, som alle sikkerhedsfirmaer efterhånden er bukket under for.

"Tidligere handlede sikkerhed om at stille en mur op omkring den enkelte maskine. I dag handler det om at indkapsle data. Den udvikling har langt de fleste sikkerhedsfirmaer gennemgået," siger han på finsk-engelsk.

"Så på den måde er Safe Anywhere en naturlig forlængelse af det, vi allerede gør."

Her rykker sikkerheds-folkene for alvor ind

Samtidig peger han på at cloud-teknologien, som den nye løsning bygger på, også er et område, hvor sikkerhedsfolket for alvor er rykket ind.

"Sikkerhed leveres i stort omfang via skyen, fordi der er rigtig mange informationer, der konstant skal opdateres og holdes styr på," siger han og eksemplificerer:

"Antallet af websider, som sikkerhedsfolk fraråder folk at besøger, stiger på minutbasis. I en cloud-løsning kan man opdatere til et centralt sted, og brugerne kan tilgå tjenesten med et hurtigt opslag."

Flere på vej

Christian Fredrikson mener, at flere sikkerhedsfirmaer kan ekspandere til områder, der ikke tidligere har været kerneområder inden for sikkerhed.

"Det er helt naturligt, at virksomheder ekspanderer og nytænker. Vi har en god solid sikkerhedsforretning, men vi vil naturligvis gerne sprede forretningen til andre områder. Vi forventer, at den tillid vi har opbygget til vores kunder kan være et springbræt til nye markeder," lyder det fra Christian Fredrikson.

Læs også: HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger
Analyse: Sikkerhedsbranchen kan ikke stoppe trusler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura