Din it-sikkerhed skal angribes fra helt ny vinkel

Interview: Den teknologiske udvikling får toneangivende sikkerhedsfirma til at angribe it-sikkerheden fra en helt ny vinkel.

Artikel top billede

Læs også:
HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger

Analyse: Sikkerhedsbranchen kan ikke stoppe trusler

Interview: Finske F-Secure udvider nu sortimentet.

Firmaet vil nemlig levere en platform, der kan bruges til at give adgang til data fra alle platforme.

"Det er et meget anderledes forretningsområde, men vi forventer, at vores navn inden for sikkerhed vil smitte af på vores nye produkt," fortæller Christian Fredrikson, der er administrerende direktør i firmaet, da vi møder ham på 23. etage til en af Københavns bedste udsigter på toppen af hotellet Bella Sky.

F-Secure begyndte som sikkerhedsfirma i 1988 og opkøbte for fem år siden en backup-virksomhed, der blev indlejret i organisationen. En naturlig forretningsudvidelse, da backup og it-sikkerhed hænger uløseligt sammen.

Men nu forsøger den finske virksomhed at tænke ud af boksen men den cloud-platform, der giver brugeren adgang til eksempelvis billeder, filer og musik fra alle platforme. Et produkt kaldet Safe Anywhere.

Filerne løftes op i skyen, og brugeren får adgang til dem fra alle enheder, fra telefon over iPad til den bærbare computer.

Sikkerhedsfirmaer bukker under

Løsningen sælges kun til storkunder, i Danmark har TDC eksempelvis købt sig ind, og F-Secure vil således ikke være forhandler med direkte kontakt til brugerne, som de blandt er på sikkerhedsprodukterne.

I systemet er der derfor indbygget en betalingsgateway, der gør det muligt for eksempelvis teleoperatørerne at opkræve betaling.

Selv om den nye software-løsning er et anderledes produkt, mener Christian Fredrikson, at den er udsprunget af en tendens, som alle sikkerhedsfirmaer efterhånden er bukket under for.

"Tidligere handlede sikkerhed om at stille en mur op omkring den enkelte maskine. I dag handler det om at indkapsle data. Den udvikling har langt de fleste sikkerhedsfirmaer gennemgået," siger han på finsk-engelsk.

"Så på den måde er Safe Anywhere en naturlig forlængelse af det, vi allerede gør."

Her rykker sikkerheds-folkene for alvor ind

Samtidig peger han på at cloud-teknologien, som den nye løsning bygger på, også er et område, hvor sikkerhedsfolket for alvor er rykket ind.

"Sikkerhed leveres i stort omfang via skyen, fordi der er rigtig mange informationer, der konstant skal opdateres og holdes styr på," siger han og eksemplificerer:

"Antallet af websider, som sikkerhedsfolk fraråder folk at besøger, stiger på minutbasis. I en cloud-løsning kan man opdatere til et centralt sted, og brugerne kan tilgå tjenesten med et hurtigt opslag."

Flere på vej

Christian Fredrikson mener, at flere sikkerhedsfirmaer kan ekspandere til områder, der ikke tidligere har været kerneområder inden for sikkerhed.

"Det er helt naturligt, at virksomheder ekspanderer og nytænker. Vi har en god solid sikkerhedsforretning, men vi vil naturligvis gerne sprede forretningen til andre områder. Vi forventer, at den tillid vi har opbygget til vores kunder kan være et springbræt til nye markeder," lyder det fra Christian Fredrikson.

Læs også: HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger
Analyse: Sikkerhedsbranchen kan ikke stoppe trusler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    IT Risk Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice