Sådan spores ulovlige mobiler i fængsler

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.

Artikel top billede

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Indsatte i landets fængsler må ikke have mobiltelefoner på sig, da det blandt andet kan skade efterforskningen af sager.

Derfor har Kriminalforsorgen iværksat en række tiltag for at stoppe indsmuglingen og tilstedeværelsen af mobiler bag tremmerne.

Det kan du læse mere om her.

I Sverige gik man imidlertid drastisk til værks, hvor man simpelthen blokerede for signaler.
 
Har I overvejet blokering i stil med det i Sverige?

"Jeg kan oplyse, at man blandt andet i Sverige har foretaget forsøg med detektering og jamming af mobiltelefoner, men selve jammer-funktionaliteten er indtil videre opgivet, da den ikke var optimal," udtaler sikkerhedschef Michael Fønss Gjørup fra Krimonalforsorgen til Computerworld.

Det svenske forsøg med detektering viste sig effektivt, hvorfor Kriminalforsorgen i nogle institutioner opsatte detekterings lokatorer "Cellular Phone Detector" i alle fællesområder, oplyser han.

For dyrt

"Udstyret er dog uforholdsmæssigt dyrt, og da det derudover er vanskeligt at undgå hærværk på det opsatte anlæg, vil vi ikke installere stationære mobildetekteringssystemer alle steder," forklarer Michael Fønss Gjørup.

Derfor satser man på en anden teknik.

"Det er vores vurdering, at et transportabelt mobildetekteringssystem, som kan flyttes rundt til de institutioner, hvor der skønnes at være et særligt behov, er en bedre investering," udtaler sikkerhedschefen.

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S