Sådan spores ulovlige mobiler i fængsler

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.

Artikel top billede

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Indsatte i landets fængsler må ikke have mobiltelefoner på sig, da det blandt andet kan skade efterforskningen af sager.

Derfor har Kriminalforsorgen iværksat en række tiltag for at stoppe indsmuglingen og tilstedeværelsen af mobiler bag tremmerne.

Det kan du læse mere om her.

I Sverige gik man imidlertid drastisk til værks, hvor man simpelthen blokerede for signaler.
 
Har I overvejet blokering i stil med det i Sverige?

"Jeg kan oplyse, at man blandt andet i Sverige har foretaget forsøg med detektering og jamming af mobiltelefoner, men selve jammer-funktionaliteten er indtil videre opgivet, da den ikke var optimal," udtaler sikkerhedschef Michael Fønss Gjørup fra Krimonalforsorgen til Computerworld.

Det svenske forsøg med detektering viste sig effektivt, hvorfor Kriminalforsorgen i nogle institutioner opsatte detekterings lokatorer "Cellular Phone Detector" i alle fællesområder, oplyser han.

For dyrt

"Udstyret er dog uforholdsmæssigt dyrt, og da det derudover er vanskeligt at undgå hærværk på det opsatte anlæg, vil vi ikke installere stationære mobildetekteringssystemer alle steder," forklarer Michael Fønss Gjørup.

Derfor satser man på en anden teknik.

"Det er vores vurdering, at et transportabelt mobildetekteringssystem, som kan flyttes rundt til de institutioner, hvor der skønnes at være et særligt behov, er en bedre investering," udtaler sikkerhedschefen.

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse