Microsoft-chef: Derfor floppede vi så fælt med Zune

Derfor gik det så galt for Microsofts medieadspiller Zune, der ifølge tidligere Microsoft-topfigur var en fejlsatsning af rang.

Artikel top billede

Computerworld News Service:Tidligere direktør i Microsoft, Robbie Bach, lægger ikke skjul på sin ærgrelse over, at Microsoft i sin tid udviklede medieafspilleren Zune.

"Hvis jeg kunne skrue tiden tilbage til før Zune og kunne begynde helt forfra igen, skulle vi være gået i en kæmpe bue uden om medieafspillere generelt," siger han.

Set i bakspejlet mener Robbie Bach, at Microsoft i stedet burde have satset på "den ultimative musiktjeneste til mobiltelefonen".

"Markedet for bærbare musikafspillere er fortid og var allerede på skrump, da vi gik i gang. Vi var ganske enkelt ikke kloge nok og endte med at jagte Apple med et produkt, der som sådan ikke var dårligt, men i bund og grund blot fulgte med i kølvandet og uden en nævneværdig magnetisk effekt på køberne," siger Bach i et interview med GeekWire.

Der var ingen aha-oplevelse

Hvis man sammenligner med Xbox, mener Robbie Bach - som blankt vedkender sig sin del af ansvaret for den fejlslagne strategi - at noget gik galt i forbindelse med markedsføringen af Zune.

"Folk fik ikke ahaoplevelsen af, hvad Zune egentlig var, og hvad der gjorde den til noget særligt."

"Vi skabte nogle ekstremt kunstinspirerede annoncer, som appellerede til et meget lille segment af musik-målgruppen og fik derfor aldrig fat i den brede musiklytterskare," tilføjer han.

Manglede samarbejdspartnere

Det lykkedes heller aldrig Microsoft at finde samarbejdspartnere til Zune, hvilket ifølge Bach bidrog yderligere til, at produktet floppede.

"Ikke fordi, vi ikke forsøgte, og jeg ved ikke helt, hvordan jeg kan formulere det på en pæn måde, men det var, som om musikbranchen ikke rigtigt så lyset. De fattede ikke, hvordan afhængigheden af Apple ville kunne skade dem på lang sigt, og de var så forgabte i alt, hvad Apple forsynede dem med, at de ikke kunne fokusere på andet og erkende, at de faktisk havde brug for alternativer for at holde hjulene i gang."

"Pladeselskaberne, musikbranchen, kom aldrig på ret køl efter det. De værdier, der dengang fandtes i musikbranchen, snuppede Apple. Ikke for at kritisere Apple, for det er da helt skønt for dem. Men Apple udviskede den oprindelige værdi og skabte en helt ny værdi til sig selv," fastslår Robbie Bach.

Læs også:

Slut og farvel: Microsoft afliver Zune.

Alle disse topchefer har forladt Microsoft på to år.

Microsoft-topchef forlader selskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil