Sådan kommer den næste app-generation til at se ud

Vi vil snart opleve en helt ny bølge af apps til smartphones og tablet-pc'er, mener ekspert.

Artikel top billede

Læs også:

HTML5 eller apps: Sådan vælger du din mobil-løsning

Sådan kommer du over mobility-problemet

Da Apple i 2007 lancerede iPhone og noget tid senere den tilhørende App Store, satte det gang i en større revolution inden for smartphones.

Den vilde hype omkring applikations-butikker har i de senere været med til at bane vejen for den massive smartphone-udbredelse med Android og iOS som de største vindere.

Nu bevæger vi os ind i den ny tid.

Det skriver Forrester-analytiker Thomas Husson i et blogindlæg.

"Første generation af apps - minus spil-apps - fik sjældent det optimale ud af den mobile platforms unikke kendetegn og var sjældent integreret med backend-systemer. Vi tror, at markedet er klar til anden bølge af forbruger-apps, der er mere personaliserede og kontekst-baserede."

Thomas Husson peger på, at den nuværende generation af apps stadig kan forbedres med blandt andet bedre muligheder for personlige indstillinger og lokalt baseret indhold.

"App stores har ikke desto mindre allerede haft en dramatisk indflydelse på distributionen af spil og begynder at tilbyde nye former for koblinger mellem brands og forbrugere."

Forrester-analytikeren skriver, at en tredjedel af alle europæiske smartphone-ejere over 18 år bruger apps på daglig basis. De apps, der hitter mest, er blandt andet dem til sociale netværk, nyheder og netbankerne.

Det kan du vente dig af Apps 2.0

Nu venter næste generation af apps på at bryde igennem.

Her er, hvad Forrester forventer:

- Big data vil muliggøre mere kontekst-baserede oplevelser med mobile apps.

- Vi vil se mere intelligente, forbundne apps.

- Der vil ske et skift fra native til hybride og webbaserede apps.

- Multiplatform-apps vil herske.

Meget tyder på, at Forrester-vurderingen ikke er helt hen i vejret.

Specielt i det seneste år har de HTML5-baserede mobil-løsninger for alvor fået vind i sejlene, ligesom der i dag også findes værktøjer, der gør det muligt at udvikle én app, der kan implementeres på både Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry og Symbian.

Læs også:

HTML5 eller apps: Sådan vælger du din mobil-løsning

Sådan kommer du over mobility-problemet

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub