Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Allerede på første handelsdag på børsen tabte Facebook 67 milliarder kroner i samlet markedsværdi. Det er der en særlig grund til.

Artikel top billede

Dårligt nok havde røgen efter Facebooks børsnotering lagt sig, før selskabets aktiekurs strøg nedad.

Blot et døgn efter noteringen - og altså i løbet af den første dag, hvor aktien blev handlet - droppede kursen et godt stykke under det niveau, som aktien oprindeligt blev udbudt til.

Samlet betyder det, at der på den første handelsdag blev hakket godt 67 milliarder kroner af Facebooks samlede markedsværdi.

Faldet med 11 procent

Facebook blev børsnoteret fredag.

Aktierne blev udbudt til 38 dollar per styk og steg mod forventningerne i udbudsrunden med blot 22 cent - 1,28 kroner.

I løbet af i går - mandag - faldt kursen imidlertid med 11 procent til 34 dollar.

Ifølge Wall Street Journal skyldes det drastiske fald ikke mindst, at en række investorer har forsøgt at sælge en række aktier, fordi de under noteringen fik tildelt flere Facebook-aktier, end de havde forventet.

Facebook hævede i dagene op til børsnoteringen både udbudsprisen og antallet af aktier.

Det har betydet, at mange investorer ikke har været særligt sultne efter at købe aktier umiddelbart efter noteringen, da de fleste fik, hvad de kom efter.

Læs også:

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut.

Her er Facebooks reelle guldgrube: Dit privatliv.

Microsoft scorer kassen på Facebooks børsnotering.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS