Smidt på porten: Sådan får du job efter en it-fyring

I hundredvis af it-ansatte får i denne tid en fyringsseddel. Her er opskriften på at finde et andet job.

Artikel top billede

CSC skærer 350 ansatte bort, mens IBM Danmark fjerner 198 medarbejdere.

Det er blandt tidens mest omtalte og største fyringsrunder i it-branchen.

Men hvordan finder du som ramt af en fyring egentlig et nyt job?

Det har Computerworld spurgt et firma med speciale i netop genplacering om.

Her begynder det

Senior konsulent Jan Fabrius fra firmaet Moving People har selv været med til at genplacere it-folk.

Han understreger indledningsvist, at forløbene og følelser hos folk, der er blevet afskedigede, kan være meget forskellige.

"Nogle er klar til at fortælle alle om, at man er ledig på markedet, mens andre gerne lige selv vil se, om man kan finde noget," fortæller Jan Fabricius til Computerworld.

For nylig havde han to it-folk inde, der havde det vidt forskelligt omkring fyringen.

Det ene ville skrive på sociale netværksmedier, at han var klar til nye udfordringer, mens den anden var mere tilbageholdende.

"Derfor skal fremgangsmåden tilpasses den enkelte," siger han.

På næste side giver han fem praktiske råd, du her og nu kan gå i gang med.

Her er de fem gode råd

"Hvad er dine muligheder lige nu? Gå på internettet, på de forskellige jobbanker og se hvilke job, der bliver udbudt. Bliv inspireret," lyder det ene råd.

Eller sagt på en anden måde, der er mange fisk i havet. Måske dit livs arbejdsopgaver ligger foran dig.

Derudover skal du opdatere dit cv. Men husk fortsat, at det skal skræddersyes til de konkrete jobs, du måtte søge.

Og så må du gøre lidt reklame for dig selv. Det skulle være sært, at du pludselig blev headhuntet samme dag, som du bliver fyret.

"Upload dit cv på de relevante jobbanker. Kontakt headhuntere og relevante rekrutteringsfirmaer. Og tag fat i dit netværk."

Og så skal du lade kaffetørsten komme til dig. For linkedIn samt andre relevante netværk, du er medlem af, skal du gøre opmærksom på at du er klar til nye udfordringer.

"Og at du er villig til at tage et eventuelt uformelt kaffemøde," slutter Jan Fabricius.

De fem råd

1) Bliv inspireret - tjek alle jobmulighederne via nettet.

2) Finpuds dit cv (husk at tilpasse det specifikke job)

3) Upload dit cv hos jobbanker

4) Konktakt headhuntere, rekrutteringsfirmaer, og dit netværk.

5) Meld dig klar til uformelle kaffemøder i dit netværk.

Kilde: Moving People.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S