Ny Kinect kan aflæse dit humør og bruge det i spil

Den nye Microsoft Kinect SDK har forbedret teknologi til ansigtsgenkendelse og kan nu aflæse brugerens ansigtsudtryk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nu kan din computer mærke, hvornår du er vred på den.

Microsoft har offentliggjort en opdateret version af sin Kinect SDK med en række nye funktioner.

Den kan nu blandt andet aflæse dit kropssprog, mens du sidder ned, og foretage automatisk talegenkendelse på flere sprog.

En af de mest interessante tilføjelser er dog ansigtsgenkendelse - evnen til at genkende ansigtstræk og ansigtsudtryk.

Det bedste ved denne nye funktion er, at man ikke behøver at lime en masse små reflekterende punkter på sit ansigt, som man længe har gjort i forbindelse med motion capture i spil- og filmproduktion.

Avatarer kan smile med dig

Det mest oplagte, man kunne bruge denne funktion til, er at kortlægge sine egne ansigtsudtryk og forbinde dem til ens karakter i et computerspil.

Er du nu død igen i World of Warcraft? Nu kan din karakter se ud til at være lige så træt af det, som hvad dit eget ansigt røber.

Hvis du på den anden side looter noget fedt udstyr, smiler din karakter lige så bredt, som du selv gør.

Men teknologien kan også anvendes til at analyse dine ansigtsudtryk, så computeren kan afgøre hvilke følelser, du aktuelt oplever.

Det kan være nyttigt for eksempelvis spiludviklere til at måle, i hvor stor en del af spilletiden spillerne er henholdsvis frustrerede eller glade.

Det står endnu ikke klart, om den nye Kinect SDK kan mundaflæse ligesom computeren HAL i Stanley Kubricks film Rumrejsen år 2001 (originaltitel 2001: A Space Odyssey), men det er sikkert kun et spørgsmål om tid.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS