Vista-pc'er har problemer med at afværge angreb

Flere og flere angreb på computere med styresystemet Vista lykkedes. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge Microsoft skyldes et stigende antal succesfulde angreb mod Windows Vista , at styresystemets første service pack ikke længere understøttes med sikkerhedsopdateringer.

Data fra selskabets nyeste sikkerhedsrapport viser, at der i andet halvår af 2011 var 17 procent højere sandsynlighed for, at Vista Service Pack 1 (SP1) var inficeret med malware, end hvad der var tilfældet for Windows XP SP3, som er den endelige opgradering af det næsten 11 år gamle styresystem.

Imod normal tendens

Det går stik imod den normale tendens med, at nyere version af Windows er mere sikre og derfor mindre inficeret med malware end ældre versioner.

For eksempel er der for visse udgaver af Windows 7 kun halvt så stor sandsynlighed for, at de er inficeret med malware end det er tilfældet med XP.

Tim Rains, der er chef for Microsofts Trustworthy Computing-gruppe, forklarer denne stigning i succesfulde angreb mod Vista SP1 med, at denne udgave ikke længere modtager sikkerhedsopdateringer.

"Det betyder, at Windows Vista SP1-baserede systemer ikke længere automatisk modtager sikkerhedsopdateringer, hvilket hjælper til at forklare, hvorfor der har været en pludselig og brat stigning i antallet malware-infektioner på den specifikke platform," skriver Rains i et blogindlæg i sidste uge.

Microsoft stoppede med at udsende rettelser til Vista SP1 i juli 2011.

Ingen fejlrettelser

Så i størstedelen af den periode, som Microsofts Security Intelligence Report Volume 12 omhandler, modtog brugerne af Vista SP1 ingen fejlrettelser.

Derfor har nye sikkerhedshuller frit kunnet udnyttes af angribere.

Vista SP2 vil modtage sikkerhedsopdateringer indtil midt i april 2017.

Rains bemærker også, at antallet af infektioner på både Windows XP SP3 og Vista faldt dramatisk sidste år, efter Microsoft udsendte en automatisk opdatering, der slog funktionen Automatisk afspilning fra, som var blevet udnyttet i stor stil af orme såsom Conficker og Stuxnet til at inficere millioner af computere.

Antallet af infektioner på XP SP3 blev ved med at falde hele vejen igennem 2011, mens det samlede antal af infektioner på Vista SP2 steg fra både fra andet til tredje kvartal og fra tredje til fjerde kvartal 2011.

Desuden steg antallet af infektioner på Windows 7 hvert kvartal i 2011.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job