Apple tester forskellige prototyper af iPhone 5

Apple er angiveligt i fuld gang med at teste forskellige modeller til iPhone 5.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilsyneladende ikke besluttet sig endeligt for, hvordan den næste iPhone skal se ud.

Det rygtes nu, at selskabet er i gang med at teste flere forskellige prototyper af den kommende iPhone, hvoraf to har en større og bedre skærm.

Ifølge Websitet 9to5Mac har to af disse prototyper en skærm på lige knap fire tommer med en højere opløsning.

Apple har ifølge 9to5Mac "nogle få" prototyper af den næste generation af iPhone "rundt omkring" i sit hovedkvarter, der alle hver især er låst inde i en tyk ydre skal for at forklæde det fysiske design, så det ikke afsløres overfor medarbejdere, der ikke er godkendte til at have denne viden.

Retina-skærm

9to5Mac beskriver to af disse prototyper:

Det drejer sig om iPhone 5,1 og iPhone 5,2 med kodenavnene N41AP og N42AP.

Begge har en stor skærm, der helt nøjagtigt måler 3,999 tommer diagonalt.

Retina-skærmens opløsning vil stige fra 640 gange 940 pixel til i stedet 640 gange 1136 pixel, så den får altså 176 pixel ekstra i højden.

Skærmens bredde på nøjagtigt 1,9632 tommer er ifølge 9to5Mac uændret, mens dens højde øges til 3,484 tommer.

Apple tester angiveligt også iOS 6 med udgaver, der er designet særligt til at udnytte den nye skærmopløsning på den kommende generation af iPhone.

Disse udgaver har ifølge 9to5Mac en ekstra række ikoner, der er blevet plads til på grund af skærmens større højde, samt "udvidede brugergrænseflader i applikationerne, der giver plads til mere indhold."

De to prototyper har også en hjem-knap og en mindre dock connector, som Apple planlægger at implementere i alle sine iOS-enheder på længere sigt.

Den nye connector er smallere end den aktuelle version og ligger ifølge 9to5Mac størrelsesmæssigt mellem en micro-USB- og en mini-USB-port.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse