Apple tester forskellige prototyper af iPhone 5

Apple er angiveligt i fuld gang med at teste forskellige modeller til iPhone 5.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilsyneladende ikke besluttet sig endeligt for, hvordan den næste iPhone skal se ud.

Det rygtes nu, at selskabet er i gang med at teste flere forskellige prototyper af den kommende iPhone, hvoraf to har en større og bedre skærm.

Ifølge Websitet 9to5Mac har to af disse prototyper en skærm på lige knap fire tommer med en højere opløsning.

Apple har ifølge 9to5Mac "nogle få" prototyper af den næste generation af iPhone "rundt omkring" i sit hovedkvarter, der alle hver især er låst inde i en tyk ydre skal for at forklæde det fysiske design, så det ikke afsløres overfor medarbejdere, der ikke er godkendte til at have denne viden.

Retina-skærm

9to5Mac beskriver to af disse prototyper:

Det drejer sig om iPhone 5,1 og iPhone 5,2 med kodenavnene N41AP og N42AP.

Begge har en stor skærm, der helt nøjagtigt måler 3,999 tommer diagonalt.

Retina-skærmens opløsning vil stige fra 640 gange 940 pixel til i stedet 640 gange 1136 pixel, så den får altså 176 pixel ekstra i højden.

Skærmens bredde på nøjagtigt 1,9632 tommer er ifølge 9to5Mac uændret, mens dens højde øges til 3,484 tommer.

Apple tester angiveligt også iOS 6 med udgaver, der er designet særligt til at udnytte den nye skærmopløsning på den kommende generation af iPhone.

Disse udgaver har ifølge 9to5Mac en ekstra række ikoner, der er blevet plads til på grund af skærmens større højde, samt "udvidede brugergrænseflader i applikationerne, der giver plads til mere indhold."

De to prototyper har også en hjem-knap og en mindre dock connector, som Apple planlægger at implementere i alle sine iOS-enheder på længere sigt.

Den nye connector er smallere end den aktuelle version og ligger ifølge 9to5Mac størrelsesmæssigt mellem en micro-USB- og en mini-USB-port.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S