Apple tester forskellige prototyper af iPhone 5

Apple er angiveligt i fuld gang med at teste forskellige modeller til iPhone 5.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilsyneladende ikke besluttet sig endeligt for, hvordan den næste iPhone skal se ud.

Det rygtes nu, at selskabet er i gang med at teste flere forskellige prototyper af den kommende iPhone, hvoraf to har en større og bedre skærm.

Ifølge Websitet 9to5Mac har to af disse prototyper en skærm på lige knap fire tommer med en højere opløsning.

Apple har ifølge 9to5Mac "nogle få" prototyper af den næste generation af iPhone "rundt omkring" i sit hovedkvarter, der alle hver især er låst inde i en tyk ydre skal for at forklæde det fysiske design, så det ikke afsløres overfor medarbejdere, der ikke er godkendte til at have denne viden.

Retina-skærm

9to5Mac beskriver to af disse prototyper:

Det drejer sig om iPhone 5,1 og iPhone 5,2 med kodenavnene N41AP og N42AP.

Begge har en stor skærm, der helt nøjagtigt måler 3,999 tommer diagonalt.

Retina-skærmens opløsning vil stige fra 640 gange 940 pixel til i stedet 640 gange 1136 pixel, så den får altså 176 pixel ekstra i højden.

Skærmens bredde på nøjagtigt 1,9632 tommer er ifølge 9to5Mac uændret, mens dens højde øges til 3,484 tommer.

Apple tester angiveligt også iOS 6 med udgaver, der er designet særligt til at udnytte den nye skærmopløsning på den kommende generation af iPhone.

Disse udgaver har ifølge 9to5Mac en ekstra række ikoner, der er blevet plads til på grund af skærmens større højde, samt "udvidede brugergrænseflader i applikationerne, der giver plads til mere indhold."

De to prototyper har også en hjem-knap og en mindre dock connector, som Apple planlægger at implementere i alle sine iOS-enheder på længere sigt.

Den nye connector er smallere end den aktuelle version og ligger ifølge 9to5Mac størrelsesmæssigt mellem en micro-USB- og en mini-USB-port.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job