Mobile apparater får dig til at arbejde flere timer

Det kan koste dig dyrt at være blandt de mest mobile medarbejder. Men din arbejdsgiver bliver nok gladere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Næsten to tredjedele af de mobile medarbejdere arbejder ifølge en ny spørgeundersøgelse mellem 50 og 60 timer om ugen, mens de fleste også arbejder i weekenden.

På trods af de lange arbejdsdage svarer de fleste mobile medarbejdere, at de vil gøre hvad som helst for at opnå forbindelse til internettet.

En tredjedel er villig til ulovligt at anvende åbne trådløse netværk, mens en anden tredjedel nogle gange faktisk kører rundt i bil i et desperat forsøg på at finde gratis Wi-Fi.

Er stressede

Netværksleverandøren iPass har foretaget en verdensomspændende spørgeundersøgelse af 1.700 mobile medarbejdere fra 1.100 store virksomheder.

Undersøgelsen viser en stigning på næsten 20 procent i løbet af det seneste år i antallet af mobile medarbejdere, der vågner i løbet af natten på grund af stress.

Spørgeundersøgelsens resultater rejser alvorlig tvivl om glansbilledet af kontormedarbejderne, der får friheden til at arbejde når og hvorfra, det passer dem, for på den måde at undgå den stress det er dagligt at pendle mellem hjem og kontor.

Glade arbejdsgivere

Spørgeundersøgelsen viser tydeligt, at medarbejderne ikke gør sig selv nogen tjeneste, men at deres arbejdsgivere er glade, fremhæver iPass.

"Forbindelse til internettet er som ilt for de mobile medarbejdere. Den forbedrede mulighed for at arbejde fra hvor som helst, så længe der er internetforbindelse, ser ud til at give en højere produktivitet," siger Evan Kaplan, der er topchef for iPass.

Han tilføjer dog: "Selvom det giver en væsentlig fordel, hvad angår trivsel, selv at have kontrol over hvornår, hvorfra og hvordan man arbejder, så er der behov for, at de mobile medarbejdere sørger for at håndtere de unikke stressfaktorer, der medføres af et arbejdsliv, hvor man altid er på."

88 procent af de adspurgte mobile medarbejdere svarer, at trådløs adgang til internettet er "lige så vigtigt eller næsten lige så vigtigt som rindende vand eller el." 95 procent af respondenterne svarer, at deres produktivitet falder væsentligt uden trådløs forbindelse.

58 procent udtrykker, at det er frustrerende at anvende deres virksomheds forretnings-applikationer, der ikke er optimerede til smartphones og tablets.

Ikke alt for overraskende er det mobile arbejdsliv årsag til "lidt større gnidninger" i de mobile medarbejderes privatliv med deres partnere, familie og venner.

Det er i Europa, der er flest mobile medarbejdere, hele 38 procent, der svarer, at denne arbejdsform giver gnidninger i privatlivet.

Alligevel har 27 procent af de mobile medarbejdere til hensigt at købe en iPad inden for de næste seks måneder, mens otte procent har til hensigt at købe en Samsung Galaxy-tablet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S