Iværksætter-guru: Droppet iværksætterskat var ellers en god ide

Selvom den udskældte iværksætterskat lader til at falde, så er fremtrædende it-iværksætter ikke begejstret.

Artikel top billede

Serie-iværksætteren Frank Rasmussen vinker ikke farvel til iværksætter-skatten med glæde.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Regeringens udspil til en reform af skattesystemet betyder, at den såkaldte iværksætter-skat efter al sandsynlighed bliver afskaffet.

Skatten rammer i dag investorer, der ejer mindre end 10procent af den virksomhed, de investerer i.

Brancheforeningen IT-Branchen har tidligere været ude med budskabet om, at skatten rammer netop it-branchen hårdt.

Men serie-iværksætteren Frank Rasmussen, der blandt andet stiftede Bibob og i dag rådgiver og investerer i start ups, jubler ikke.

"Nej. Men jeg er faktisk for skatten, hvis den så bruges til at hjælpe dem, der går igang for eksempel med advisory boards med mere," forklarer Frank Rasmussen til Computerworld.

Han forklarer, at alt for mange nye startups aldrig bliver til noget og kun er administration for det offentlige.

Er pointen, at bureaukrati er it-iværksætteres største fjende?

"Både ja og nej. For mange useriøse starter blot et CVR-nummer, og i stedet for ingen støtte, er det bedre med en iværksætterskat, og til gengæld hjælp til dem der rent faktisk er seriøse," mener Frank Rasmussen.

Ifølge beregninger vil afskaffelse af iværksætterskatten betyde en samlet skattelettelse på 390 millioner kroner

Men ifølge beregninger har skatten samtidig skåret i risikovillig kapital for mere en en halv milliard kroner om året.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job