Iværksætter-guru: Droppet iværksætterskat var ellers en god ide

Selvom den udskældte iværksætterskat lader til at falde, så er fremtrædende it-iværksætter ikke begejstret.

Artikel top billede

Serie-iværksætteren Frank Rasmussen vinker ikke farvel til iværksætter-skatten med glæde.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Regeringens udspil til en reform af skattesystemet betyder, at den såkaldte iværksætter-skat efter al sandsynlighed bliver afskaffet.

Skatten rammer i dag investorer, der ejer mindre end 10procent af den virksomhed, de investerer i.

Brancheforeningen IT-Branchen har tidligere været ude med budskabet om, at skatten rammer netop it-branchen hårdt.

Men serie-iværksætteren Frank Rasmussen, der blandt andet stiftede Bibob og i dag rådgiver og investerer i start ups, jubler ikke.

"Nej. Men jeg er faktisk for skatten, hvis den så bruges til at hjælpe dem, der går igang for eksempel med advisory boards med mere," forklarer Frank Rasmussen til Computerworld.

Han forklarer, at alt for mange nye startups aldrig bliver til noget og kun er administration for det offentlige.

Er pointen, at bureaukrati er it-iværksætteres største fjende?

"Både ja og nej. For mange useriøse starter blot et CVR-nummer, og i stedet for ingen støtte, er det bedre med en iværksætterskat, og til gengæld hjælp til dem der rent faktisk er seriøse," mener Frank Rasmussen.

Ifølge beregninger vil afskaffelse af iværksætterskatten betyde en samlet skattelettelse på 390 millioner kroner

Men ifølge beregninger har skatten samtidig skåret i risikovillig kapital for mere en en halv milliard kroner om året.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS