Iværksætter-guru: Droppet iværksætterskat var ellers en god ide

Selvom den udskældte iværksætterskat lader til at falde, så er fremtrædende it-iværksætter ikke begejstret.

Artikel top billede

Serie-iværksætteren Frank Rasmussen vinker ikke farvel til iværksætter-skatten med glæde.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Regeringens udspil til en reform af skattesystemet betyder, at den såkaldte iværksætter-skat efter al sandsynlighed bliver afskaffet.

Skatten rammer i dag investorer, der ejer mindre end 10procent af den virksomhed, de investerer i.

Brancheforeningen IT-Branchen har tidligere været ude med budskabet om, at skatten rammer netop it-branchen hårdt.

Men serie-iværksætteren Frank Rasmussen, der blandt andet stiftede Bibob og i dag rådgiver og investerer i start ups, jubler ikke.

"Nej. Men jeg er faktisk for skatten, hvis den så bruges til at hjælpe dem, der går igang for eksempel med advisory boards med mere," forklarer Frank Rasmussen til Computerworld.

Han forklarer, at alt for mange nye startups aldrig bliver til noget og kun er administration for det offentlige.

Er pointen, at bureaukrati er it-iværksætteres største fjende?

"Både ja og nej. For mange useriøse starter blot et CVR-nummer, og i stedet for ingen støtte, er det bedre med en iværksætterskat, og til gengæld hjælp til dem der rent faktisk er seriøse," mener Frank Rasmussen.

Ifølge beregninger vil afskaffelse af iværksætterskatten betyde en samlet skattelettelse på 390 millioner kroner

Men ifølge beregninger har skatten samtidig skåret i risikovillig kapital for mere en en halv milliard kroner om året.

Læs også: Thorborg: Droppet skat har været helt idiotisk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job