Mobilselskab skal fyre op mod 2.000 medarbejdere

Hårde tider fører til afskedigelse af flere tusinder ansatte.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Research In Motion, der producerer BlackBerry-smartphonen, planlægger angiveligt at fyre 2.000 medarbejdere som del af en global omstrukturering.

Denne omstrukturering vil begynde inden for de næste par uger og vil påvirke medarbejdere over hele verden, skriver The Globe and Mail, der citerer flere unavngivne kilder tæt på virksomheden.

En af kilderne siger endda ifølge den canadiske avis, at der muligvis vil forekomme endnu flere fyringer.

Også AllThingsD citerer kilder tæt på virksomheden for at udtale, at RIM planlægger at nedskære med 2.000 job ud af virksomhedens samlede stab på omkring 16.500 medarbejdere.

RIM udtaler, at det er virksomhedens politik ikke at kommentere på rygter og spekulation, men henviser til kommentarer, som dens topchef, Thorsten Heins, kom med under fremlæggelsen af kvartalsregnskabet i marts, om at effektivisere driften i alle funktioner i organisationen.

Virksomhedens andel i smartphone-markedet er skrumpet ind, i takt med at konkurrencen er øget fra Apples iPhone og fra telefoner med Googles mobilstyresystem, Android.

Analysehuset IDC rapporterede i sidste uge, at der i første kvartal i år blev leveret 9,7 millioner BlackBerry-telefoner, hvilket gav RIM en markedsandel på 6,4 procent.

Det er langt mindre end de 13,8 millioner enheder, der blev leveret i samme periode sidste år til en markedsandel på 13,6 procent.

Patrick Spence, der havde været hos RIM i 14 år, fratrådte i sidste uge sin stilling som global salgsdirektør, hvilket kan ses som tegn på, at den omstrukturering, der skete i ledelsen i januar, stadig er i gang.

"Salgsfunktionen vil rapportere direkte til vores nyudnævnte driftsdirektør, Kristian Tear, når han starter til sommer," oplyser RIM i en pressemeddelelse, der bekræfter Spences fratrædelse. I mellemtiden vil salgsfunktionen rapportere til Heins.

RIM offentliggjorde i juli sidste år, at virksomheden ville reducere sin globale medarbejderstab med omkring 2.000 ansatte som del af en omkostningsoptimerende indsats.

Det går dog stadig ned ad bakke for virksomheden. Omsætningen på 24,9 milliarder kroner i fjerde regnskabskvartal, der sluttede 3. marts 2012, er 25 procent mindre end omsætningen på 33,1 milliarder kroner i samme periode året før. Virksomheden endte i sidste kvartal med et negativt resultat på 740 millioner kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S