Mobilselskab skal fyre op mod 2.000 medarbejdere

Hårde tider fører til afskedigelse af flere tusinder ansatte.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Research In Motion, der producerer BlackBerry-smartphonen, planlægger angiveligt at fyre 2.000 medarbejdere som del af en global omstrukturering.

Denne omstrukturering vil begynde inden for de næste par uger og vil påvirke medarbejdere over hele verden, skriver The Globe and Mail, der citerer flere unavngivne kilder tæt på virksomheden.

En af kilderne siger endda ifølge den canadiske avis, at der muligvis vil forekomme endnu flere fyringer.

Også AllThingsD citerer kilder tæt på virksomheden for at udtale, at RIM planlægger at nedskære med 2.000 job ud af virksomhedens samlede stab på omkring 16.500 medarbejdere.

RIM udtaler, at det er virksomhedens politik ikke at kommentere på rygter og spekulation, men henviser til kommentarer, som dens topchef, Thorsten Heins, kom med under fremlæggelsen af kvartalsregnskabet i marts, om at effektivisere driften i alle funktioner i organisationen.

Virksomhedens andel i smartphone-markedet er skrumpet ind, i takt med at konkurrencen er øget fra Apples iPhone og fra telefoner med Googles mobilstyresystem, Android.

Analysehuset IDC rapporterede i sidste uge, at der i første kvartal i år blev leveret 9,7 millioner BlackBerry-telefoner, hvilket gav RIM en markedsandel på 6,4 procent.

Det er langt mindre end de 13,8 millioner enheder, der blev leveret i samme periode sidste år til en markedsandel på 13,6 procent.

Patrick Spence, der havde været hos RIM i 14 år, fratrådte i sidste uge sin stilling som global salgsdirektør, hvilket kan ses som tegn på, at den omstrukturering, der skete i ledelsen i januar, stadig er i gang.

"Salgsfunktionen vil rapportere direkte til vores nyudnævnte driftsdirektør, Kristian Tear, når han starter til sommer," oplyser RIM i en pressemeddelelse, der bekræfter Spences fratrædelse. I mellemtiden vil salgsfunktionen rapportere til Heins.

RIM offentliggjorde i juli sidste år, at virksomheden ville reducere sin globale medarbejderstab med omkring 2.000 ansatte som del af en omkostningsoptimerende indsats.

Det går dog stadig ned ad bakke for virksomheden. Omsætningen på 24,9 milliarder kroner i fjerde regnskabskvartal, der sluttede 3. marts 2012, er 25 procent mindre end omsætningen på 33,1 milliarder kroner i samme periode året før. Virksomheden endte i sidste kvartal med et negativt resultat på 740 millioner kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos