Mobilselskab skal fyre op mod 2.000 medarbejdere

Hårde tider fører til afskedigelse af flere tusinder ansatte.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Research In Motion, der producerer BlackBerry-smartphonen, planlægger angiveligt at fyre 2.000 medarbejdere som del af en global omstrukturering.

Denne omstrukturering vil begynde inden for de næste par uger og vil påvirke medarbejdere over hele verden, skriver The Globe and Mail, der citerer flere unavngivne kilder tæt på virksomheden.

En af kilderne siger endda ifølge den canadiske avis, at der muligvis vil forekomme endnu flere fyringer.

Også AllThingsD citerer kilder tæt på virksomheden for at udtale, at RIM planlægger at nedskære med 2.000 job ud af virksomhedens samlede stab på omkring 16.500 medarbejdere.

RIM udtaler, at det er virksomhedens politik ikke at kommentere på rygter og spekulation, men henviser til kommentarer, som dens topchef, Thorsten Heins, kom med under fremlæggelsen af kvartalsregnskabet i marts, om at effektivisere driften i alle funktioner i organisationen.

Virksomhedens andel i smartphone-markedet er skrumpet ind, i takt med at konkurrencen er øget fra Apples iPhone og fra telefoner med Googles mobilstyresystem, Android.

Analysehuset IDC rapporterede i sidste uge, at der i første kvartal i år blev leveret 9,7 millioner BlackBerry-telefoner, hvilket gav RIM en markedsandel på 6,4 procent.

Det er langt mindre end de 13,8 millioner enheder, der blev leveret i samme periode sidste år til en markedsandel på 13,6 procent.

Patrick Spence, der havde været hos RIM i 14 år, fratrådte i sidste uge sin stilling som global salgsdirektør, hvilket kan ses som tegn på, at den omstrukturering, der skete i ledelsen i januar, stadig er i gang.

"Salgsfunktionen vil rapportere direkte til vores nyudnævnte driftsdirektør, Kristian Tear, når han starter til sommer," oplyser RIM i en pressemeddelelse, der bekræfter Spences fratrædelse. I mellemtiden vil salgsfunktionen rapportere til Heins.

RIM offentliggjorde i juli sidste år, at virksomheden ville reducere sin globale medarbejderstab med omkring 2.000 ansatte som del af en omkostningsoptimerende indsats.

Det går dog stadig ned ad bakke for virksomheden. Omsætningen på 24,9 milliarder kroner i fjerde regnskabskvartal, der sluttede 3. marts 2012, er 25 procent mindre end omsætningen på 33,1 milliarder kroner i samme periode året før. Virksomheden endte i sidste kvartal med et negativt resultat på 740 millioner kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos