Mobildirektør forlader TDC

Efter blot et år på posten TDC's mobildirektør farvel. Det sker samtidig med ændringer i organisationen.

Artikel top billede

Det blev ikke til mere end et år på posten som mobildirektør i TDC for Johan Kirstein Brammer, der forlader organisationen.  

I samme moment bliver organisationen af TDC Privat ændret.

Det betyder, at mobildivisionen slås sammen med bredbånd, tv og telefoni i et nyt forretningsområde, der får navnet Privat Product Management.

René Brøchner, der i forvejen havde ansvaret for tv, telefoni og bredbånd, kommer til at stå i spidsen for afdelingen.

I en pressemeddelelse udtaler koncerndirektør Anders Jensen om ændringerne:

"Vi har allerede taget de første store skridt mod at tilbyde kunderne én samlet løsning på tværs af bredbånd, tv og mobil, og med lanceringen af 'Mit TDC' på tværs af platforme var vi først i verden med en fuldt integreret løsning. Nu er tiden inde til, at vi tager skridtet fuldt ud for at kunne imødekomme kundernes behov. Derfor har jeg valgt at etablere et nyt forretningsområde; Privat Product Management."

Ifølge pressemeddelelsen forlader Johan Kirstein Brammer organisationen for at kaste sig over en karriere som headhunter i Egon Zehnder International.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg