Sådan skal Danmark skabe de næste it-vidundere

Måske skal nogle af fremtidens it-giganter findes i Danmark.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil regeringen skubbe gang i it-danmark 

En ny rapport fra regeringen fat på emnet iværksætteri i it-branchen.

For det er ikke gået embedsmændene og regeringens næse forbi, at en stribe it-giganter på rekordtid er skudt op.

"De seneste 10 til 15 år har der udviklet sig en stribe nye digitale giganter på den globale scene som fx Facebook, Amazon og Google," konstateres det i rapporten.

De digitale giganter er "vokset eksplosivt i størrelse og indflydelse", og de viser, hvordan der i løbet af få år
kan skabes virksomheder med meget stor omsætning og beskæftigelse, forklares det i redegørelsen.

"Danmark og EU nyder dog ikke det fulde udbytte af denne vækst, da kun relativt få af disse virksomheder er europæiske," lyder den nedslående selverkendelse.

Flere nye it-firmaer

Dog er der i Danmark et stigende antal virksomheder inden for de digitale erhverv.

"I 2011 blev der registreret 3.622 nye virksomheder inden for de digitale erhverv svarende til 5,6 pct. af alle nyregistrerede virksomheder."

Andelen er steget væsentligt siden 2006, hvor de digitale erhverv blot udgjorde 3,5 procent af alle nyregistrerede virksomheder, fremgår det af rapporten.

"Målt på forholdet mellem nye virksomhedsregistreringer og ophørte virksomheder er de digitale erhverv kommet
betydeligt bedre igennem den økonomiske krise i perioden 2007-2011 sammenlignet med alle øvrige erhverv under ét," konstateres det.

It-iværksættere giver mest vækst

Men det absolut nødvendigt, at denne gruppe bliver større. For de betyder meget for Danmarks udvikling.

Vækst-iværksættere kaldes en særlig gruppe inden for iværksættere, der er kendetegnet ved at have særlig stor succes i form af en betydelig vækst i antal ansatte.

Samlet set er der relativt få vækstiværksættere i Danmark - i 2008 cirka 2.300 vækstiværksættere, oplyses det i rapporten.

"Det ser imidlertid lysere ud, hvis man kigger særskilt på de
digitale erhverv. Her var andelen af vækstiværksættere i 2008 højere end for øvrige erhverv," konstateres det.

Regering: Her findes it-guldet

Men nogle it-iværksætter flytter faktisk væk.

"Flere succesfulde danske digitale vækstvirksomheder, som for eksempel Skype og Just-Eat, er opkøbt af udenlandske virksomheder eller har flyttet hovedsæde ud af Danmark," står der i rapporten.

Det er åbenlyst et problem.

"Den værdi, som vækstvirksomhederne skaber, bør så vidt muligt komme Danmark til gavn gennem for eksempel geninvestering eller brug af de udviklede kompetencer i nye forretningsidéer," skriver regeringen.

Tilbage står dog, at it-iværksætteriet skal have en indsprøjtning.

Øget finansiering

"Det er centralt, at uddannelsessystemet stimulerer de studerendes evner til at tænke nyt og iværksætterorienteret også på det digitale område," lyder det blandt andet.

Her fremhæves IT-Universitetets vækstmiljø samt konceptet Startup Weekend, hvor unge it-entreprenører fra hele verden mødes i blandt andet København og præsenterer forretningsidéer for professionelle investorer. For finansieringen er afgørende.

I 2011 gik cirka 325 millioner kroner eller cirka 25 procent af de samlede ventureinvesteringer, der blev foretaget i Danmark, til IKT-området, oplyses det.

Denne andel er steget fra 16 procent i 2010. 

"Med Udviklingspakken (pakke fra 2012, der skal give finansieringsmuligheder, red.) er det blandt andet aftalt, at Vækstfonden gives mulighed for at yde ansvarlige lån for 500 millioner kroner.

Det forventes at øge virksomheders adgang til bankfinansiering med yderligere cirka en milliard kroner", står der i rapporten.

Her findes it-guldet

I regeringens rapport, er man ikke bleg for at pege på, hvor der blandt andet skal satses.

"Potentialet for vækst og nytænkning er ikke mindst stort på de mobile platforme," står der.

"Alene til smartphones og tablets er der udviklet omkring en million applikationer over de seneste år," fremgår det af rapporten.

Alene i USA kan næsten en halv million job relateres til applikationsindustrien, og på verdensplan blev der omsat for omkring 30 milliarder kroner på applikationsmarkeder i 2010 - et tal der forventes at være mere end fordoblet i 2011, oplyser rapporten.

Håber er således at også Danmark kan få en stor bid af det marked - hvem ved om den næste it-mastodont skal findes i landet med fem en halv million indbyggere.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,