Sådan bliver din næste ultrabook: Med touchskærm

En helt bølge af ultrabooks med Ivy Bridge-processorer og touch-skærme er på vej i handlen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny bølge af ultrabooks med Intels seneste Ivy Bridge-processorer kommer i handlen i næste måned - heriblandt 30 modeller med touchskærme, oplyser Intel torsdag.

Intel vil officielt lancere de nye Ivy Bridge-chip ved messen Computex i Taiwan i næste uge.

Nogle af disse touchskærm-modeller er konvertible, i den forstand at skærmen kan foldes tilbage, så den bærbare kan bruges som tablet, forklarer talskvinde for Intel Becky Emmett.

Hybrid

Lenovo fremviste tidligere i år en sådan hybrid mellem ultrabook og tablet, navnlig sin IdeaPad Yoga.

Den kørte consumer preview-versionen af Microsofts kommende Windows 8 og slog automatisk den touch-optimerede grafiske brugergrænseflade Metro til, når den blev foldet sammen til en tablet.

Yoga har en skærm på 13,3 tommer, er 1,6 centimeter tyk og vejer 1,4 kilogram. Lenovo har endnu ikke offentliggjort pris og lanceringsdato.

Vil koste lidt mere

Også Dell vil lancere både tablets og ultrabooks med touchskærme omtrent samtidig med lanceringen af Windows 8.

Topchef Michael Dell udtalte i sidste uge, at disse produkter med touchskærme sandsynligvis vil komme til at koste lidt mere end lignende produkter uden touchskærme.

Ultrabooks er blevet kritiseret for at være relativt dyre.

Sidst på året vil der dog ifølge Emmett komme ultrabooks med Intels nyeste processorer på markedet til lavere priser end hidtil. Hun oplyser dog ikke, om disse billigere modeller får touchskærme.

Der er på nuværende tidspunkt omtrent 110 modeller af ultrabooks under udvikling både med og uden touchskærme, fortæller Emmett.

Det er væsentligt flere end de 21 modeller, der er tilgængelige med de ældre Sandy Bridge-processorer.

Hewlett-Packard har allerede annonceret ultrabooks med Ivy Bridge-processorer, men har endnu ikke nævnt noget om modeller med touchskærme.

Også Acer og Lenovo har annonceret ultrabooks med Ivy Bridge-processorer, ligesom det forventes, at Toshiba vil gøre på et tidspunkt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,