Sådan bliver din næste ultrabook: Med touchskærm

En helt bølge af ultrabooks med Ivy Bridge-processorer og touch-skærme er på vej i handlen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny bølge af ultrabooks med Intels seneste Ivy Bridge-processorer kommer i handlen i næste måned - heriblandt 30 modeller med touchskærme, oplyser Intel torsdag.

Intel vil officielt lancere de nye Ivy Bridge-chip ved messen Computex i Taiwan i næste uge.

Nogle af disse touchskærm-modeller er konvertible, i den forstand at skærmen kan foldes tilbage, så den bærbare kan bruges som tablet, forklarer talskvinde for Intel Becky Emmett.

Hybrid

Lenovo fremviste tidligere i år en sådan hybrid mellem ultrabook og tablet, navnlig sin IdeaPad Yoga.

Den kørte consumer preview-versionen af Microsofts kommende Windows 8 og slog automatisk den touch-optimerede grafiske brugergrænseflade Metro til, når den blev foldet sammen til en tablet.

Yoga har en skærm på 13,3 tommer, er 1,6 centimeter tyk og vejer 1,4 kilogram. Lenovo har endnu ikke offentliggjort pris og lanceringsdato.

Vil koste lidt mere

Også Dell vil lancere både tablets og ultrabooks med touchskærme omtrent samtidig med lanceringen af Windows 8.

Topchef Michael Dell udtalte i sidste uge, at disse produkter med touchskærme sandsynligvis vil komme til at koste lidt mere end lignende produkter uden touchskærme.

Ultrabooks er blevet kritiseret for at være relativt dyre.

Sidst på året vil der dog ifølge Emmett komme ultrabooks med Intels nyeste processorer på markedet til lavere priser end hidtil. Hun oplyser dog ikke, om disse billigere modeller får touchskærme.

Der er på nuværende tidspunkt omtrent 110 modeller af ultrabooks under udvikling både med og uden touchskærme, fortæller Emmett.

Det er væsentligt flere end de 21 modeller, der er tilgængelige med de ældre Sandy Bridge-processorer.

Hewlett-Packard har allerede annonceret ultrabooks med Ivy Bridge-processorer, men har endnu ikke nævnt noget om modeller med touchskærme.

Også Acer og Lenovo har annonceret ultrabooks med Ivy Bridge-processorer, ligesom det forventes, at Toshiba vil gøre på et tidspunkt.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S