Artikel top billede

Telia-kunder ramt af stort mobil-nedbrud

Telias kunder har problemer med at sende og modtage mails.

Telias teknikere arbejder lige nu på højtryk for at løse de tekniske udfordringer, der skaber problemer for Telia-kunder.

Ifølge Telias kommunikationschef Mette Honoré har problemerne ramt 75 procent af Telias sites i Nordsjælland.  

Det kan ikke udelukkes, at kunder i andre dele af landet har været berørt, da omfanget endnu er uvist.

"Det var en gateway oppe i Nordsjælland, der skulle konfigureres. Den efterfølgende test var umiddelbart succesfuld, men så viste der sig alligevel at være problemer," fortæller Telias kommunikationschef Mette Honoré.

Ifølge en mail sendt ud fra Telia, kan kunderne opleve problemer med at:

- Benytte mobil-data

- Sende/modtage MMS´er

- Sende/modtage/ mails

- Benytte mobilt bredbånd

Ifølge Mette Honoré skulle datadelen dog være oppe at køre igen nu.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere