Telia-kunder ramt af stort mobil-nedbrud

Telias kunder har problemer med at sende og modtage mails.

Artikel top billede

Telias teknikere arbejder lige nu på højtryk for at løse de tekniske udfordringer, der skaber problemer for Telia-kunder.

Ifølge Telias kommunikationschef Mette Honoré har problemerne ramt 75 procent af Telias sites i Nordsjælland.  

Det kan ikke udelukkes, at kunder i andre dele af landet har været berørt, da omfanget endnu er uvist.

"Det var en gateway oppe i Nordsjælland, der skulle konfigureres. Den efterfølgende test var umiddelbart succesfuld, men så viste der sig alligevel at være problemer," fortæller Telias kommunikationschef Mette Honoré.

Ifølge en mail sendt ud fra Telia, kan kunderne opleve problemer med at:

- Benytte mobil-data

- Sende/modtage MMS´er

- Sende/modtage/ mails

- Benytte mobilt bredbånd

Ifølge Mette Honoré skulle datadelen dog være oppe at køre igen nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos