Folketingspolitiker vinder Dansk IT's ildsjælspris

Venstres it- og kulturordfører Michael Aastrup Jensen får Dansk IT's ildsjælspris.

Artikel top billede

Michael Aastrup Jensen, som er it- og kulturordfører for partiet Venstre, har netop modtaget Dansk IT's ildsjælspris.

Det foregik  på Dansk IT's årsmøde i Dong Energys domicil i København.

Han får den for sit arbejde for at sætte digitalisering på den politiske dagsorden siden 2005. Han er samtidig den længst siddende it-ordfører, der har holdt fast i sit ordførerskab for it.

"It-området er i Folketinget typisk et ordførerskab, der gives til de unge og uprøvede politikere. Sådan var det også i mit tilfælde, men jeg har holdt fast," sagde han på Dansk IT's årsmøde.

Han er den første ildsjæl, der modtager prisen, uden for Dansk IT´s egne rækker.

"Vi må overveje at tilbyde Micael Aastrup et medlemskab," siger Michael Moesgaard, koncern it-direktør i Dong Energy og afgående bestyrelsesmedlem i Dansk IT.

Senest har Michael Aastrup sat sig i spidsen for et tværpolitisk initiativ, der skal gøre udbudsreglerne mere fleksible i forbindelse med udbud af offentlgie it-projekter. Han har tidligere været med til at sætte fokus på sundheds-it og diskussionen af dokumentformater i det offentlglie.

"I et politisk miljø, hvor områder som børnehaver og hjemmehjælp ofte opfattes som mere interessante, har Michael Aastrup med vedholdenhed talt for digitalseringens muligheder. Det fortjener en pris," mener Dansk IT's formand, Klaus Kvorning Hansen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job