Blodbad i CSC Danmark afsluttet - 354 mand ude

CSC-ansatte kan ånde lettet op. Prikkerunde er slut.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC Danmark har nu opsagt 108 danske medarbejdere, ligesom 192 har indgået en såkaldt frivillig fratrædelse, mens 54 er stoppet ved naturlig afgang.

Det meddeler CSC i en skrivelse om firmaets omstruktureringsplan.

"Vi har ført nogle meget svære beslutninger ud i livet - og det er klart, at det er en proces, der påvirker os alle," udtaler topchef John Walsh.

Han roser en stribe samarbejdspartnere.

"Vi haft et godt og professionelt samarbejde med alle, der har været involveret i processen, heriblandt HK, akademikerne og vores ledere."

"De har sammen med de øvrige faglige repræsentanter taget et stort ansvar for at hjælpe vores medlemmer, så antallet af opsagte har kunnet holdes så langt nede som muligt," udtaler John Walsh.

Udover fyringerne og de frivillige fratrædelser er mandskabet også blevet beskåret via naturlig afgang, meddeler CSC.

Styrke kundefokus

"Nu er CSC Danmark klar til at gennemføre vores strategi med fokus på at styrke kundefokuseringen via innovation og fremsynede idéer, profitabel vækst og ved at skabe et godt arbejdsmiljø for vores medarbejdere i de nordiske lande," udtaler John Walsh, der er CSC's direktør for Norden og administrerende direktør i CSC Danmark.

Selskabet oplyser at samtlige medarbejdere, der har været omfattet af omstruktureringen, er blevet tilbudt "støtte og hjælp til at finde et nyt job".

Henvendelser fra it-firmaer

Faktisk har CSC fået mange henvendelser fra andre it-selskaber, der vil have fingre i CSC-folkene.

"Det er tydeligt, at vi har nogle meget attraktive medarbejdere, og vi har fået imponerende mange henvendelser fra andre it og teknologivirksomheder," udtaler nordisk HR-direktør Charlotte Lundblad fra CSC i samme besked. 

Samlet set er det målet, at omstruktureringen af CSC i Norden skal reducere antallet af medarbejdere i Norden med 450 medarbejdere, oplyses det.

Læs også:

Så meget har dansk CSC-boss udrettet på seks måneder.

CSC prikker hundredevis af danske medarbejdere.

Smidt på porten: Sådan får du job efter en it-fyring.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos