CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

CSC Danmark varsler massefyring.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC Danmark har til morgen informeret medarbejderne om at firmaet indleder en såkaldt omstruktureing, der betyder at 450 stillinger skal fjernes.

Det fortæller Kim Ege Møller, der er public relations officer hos CSC.

"Det foregik med et telefonkald hvor alle medarbejdere har haft mulighed for at ringe ind. Alle medarbejdere er også blevet orienteret per mail og på internettet," siger han.

Stillingerne skal skæres i hele Norden, men det bliver primært Danmark, der bliver berørt.

"Vi indleder en debat med fagforeningerne og vores medarbejdere om, hvordan vi kan reducerer med 450 medarbejdere," siger Kim Ege Møller.

Han fortæller, at antaller af reelle fyringer vil afhænge af forhandlingerne. Under alle omstændigheder er målet en reduktion på 450 stillinger.

Han forventer at forhandlingerne vil tage et par
måneder.

Ifølge Kim Ege Møller vil afskedigelserne ikke ramme en specifik gruppe af medarbejdere.

Han afviser således, at afskedigelserne vil ramme
de folk der har arbejdet på det nu droppede Polsag-system til politiet. I stedet er der tale om reduktion af stillinger, der vedrører alt muligt.

"Vi kan ikke sige noget præcist om, hvad det er for en gruppe der bliver ramt. Det rammer helt bredt," siger han.

Således er der tale om en reduktion der vil ramme på tværs af både afdelinger og niveauer. Der vil også være tale om chefstillinger, bekræfter Kim Ege Møller, der fortæller, at forhandlingerne følger lov om masseafskedigelser.

CSC har netop overdraget mere end 300 medarbejdere til konkurrenten Tata TCS. Disse tæller ikke med i de 450 stillinger.

Nødvendige fyringer

CSC's nordiske direktør, John Walsh, peger i en pressemeddelelse på, at fyringerne er 'nødvendige' for at omstrukturere forretningen.

Omstruktureringen skal ifølge John Walsh bruges til at 'sikre høj fleksibilitet, vækst og kvalitet i leverancerne til vores kunder,' hedder det.

Opfølgende siger Kim Ege Møller at:

"Markedssituationen har selvfølgelig ændret sig over den sidste periode. Og det her handler om at tilpasse CSC til markedssituationen," siger han.

CSC meddeler, at selskabet vil arbejde på at sikre, at så mange af afskedigelserne som muligt kan findes via frivillig afgang som eksempelvis frivillige fratrædelser, pensioneringer og lignende.

Ifølge CSC vil de berørte ansatte få hjælp gennem forskellige støtteprogrammer til at komme videre.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job