Nu skal du have et helt nyt SIM-kort i din mobil

En ny standard for fremtidens SIM-kort er netop vedtaget. Se specifikationerne her.

Artikel top billede

På billedet ses størrelsen på et Mini- og Micro-SIM. Nano-SIM bliver endnu mindre. Fotograf: Mikkel William Nielsen.

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Længere tids diskussion om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud, er nu afsluttet.

Mobil-producenterne har ellers haft svært ved at blive enige om et nyt Nano-SIM, der skal være den næste generation af SIM-kort, men nu meddeler European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at det nye format er faldet på plads.

"ETSI har standardiseret en ny form-faktor (4FF) til SIM-kortet, 40 procent mindre end det nuværende mindste design."

Den endelige standard faldt på plads på et møde i Japan, hvor de involverede parter endnu engang sad ved forhandlingsbordet.

"Det nuværende SIM-kort-design optager en betydelig mængde plads i en mobil enhed. Pladsen er mere og mere værdifuld i de nye enheder, der tilbyder et stigende antal funktioner," forklarer ETSI om baggrunden for det nye design.

Den nye SIM-kort-standard betyder, at kortene vil skrumpe ind til 12,3 millimeter x 8,8 millimeter.

Til sammenligning måler det nuværende Micro-SIM 15 x 12 millimeter.

Ingen grund til SIM-panik

Konsekvensen bliver, at man som forbruger vil skulle have et nyt SIM-kort, men hvornår det bliver aktuelt, er endnu uvist.

Det afhænger i høj grad af, hvornår mobil-producenterne begynder at spytte produkter ud på markedet, der er bygget til at anvende den nye standard.

ETSI skriver desuden, at de nye kort vil kunne udformes på en måde, så de er bagudkompatible med ældre telefoner. Selve funktionaliteten ændrer sig ikke, selvom den nye standard nu er en realitet.

Som vi tidligere har skrevet, har mobil- og tablet-producenterne været ganske uenige om, hvordan det nye SIM-kort skulle se ud, og den endelige beslutning blev derfor udskudt af flere omgange.

Apple pegede på en mindre version af det nuværende Micro-SIM, mens der på den anden stod selskaber som Nokia, Motorola og RIM, der ønskede et markant anderledes SIM-kort.

Det fremgår ikke af ETSI-meddelelsen, hvad den endelige løsning bliver, men de nærmere detaljer er på vej, lover organisationen.

Derfor skal du bruge et SIM-kort

SIM står for subscriber identity module og bruges blandt andet til at identificere tele-brugeren over for teleselskabets netværk.

Det første SIM-kort var stort som et kreditkort, men siden er kortene skrumpet af flere omgange med Mini-SIM, Micro-SIM og nu altså Nano-SIM.

Ifølge ETSI er der siden SIM-kortets fødsel blevet produceret ikke færre end 25 milliarder kort på verdensplan, og der sendes cirka 4,5 milliarder nye SIM-kort afsted hvert eneste år. 

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen