Nu skal du have et helt nyt SIM-kort i din mobil

En ny standard for fremtidens SIM-kort er netop vedtaget. Se specifikationerne her.

Artikel top billede

På billedet ses størrelsen på et Mini- og Micro-SIM. Nano-SIM bliver endnu mindre. Fotograf: Mikkel William Nielsen.

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Længere tids diskussion om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud, er nu afsluttet.

Mobil-producenterne har ellers haft svært ved at blive enige om et nyt Nano-SIM, der skal være den næste generation af SIM-kort, men nu meddeler European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at det nye format er faldet på plads.

"ETSI har standardiseret en ny form-faktor (4FF) til SIM-kortet, 40 procent mindre end det nuværende mindste design."

Den endelige standard faldt på plads på et møde i Japan, hvor de involverede parter endnu engang sad ved forhandlingsbordet.

"Det nuværende SIM-kort-design optager en betydelig mængde plads i en mobil enhed. Pladsen er mere og mere værdifuld i de nye enheder, der tilbyder et stigende antal funktioner," forklarer ETSI om baggrunden for det nye design.

Den nye SIM-kort-standard betyder, at kortene vil skrumpe ind til 12,3 millimeter x 8,8 millimeter.

Til sammenligning måler det nuværende Micro-SIM 15 x 12 millimeter.

Ingen grund til SIM-panik

Konsekvensen bliver, at man som forbruger vil skulle have et nyt SIM-kort, men hvornår det bliver aktuelt, er endnu uvist.

Det afhænger i høj grad af, hvornår mobil-producenterne begynder at spytte produkter ud på markedet, der er bygget til at anvende den nye standard.

ETSI skriver desuden, at de nye kort vil kunne udformes på en måde, så de er bagudkompatible med ældre telefoner. Selve funktionaliteten ændrer sig ikke, selvom den nye standard nu er en realitet.

Som vi tidligere har skrevet, har mobil- og tablet-producenterne været ganske uenige om, hvordan det nye SIM-kort skulle se ud, og den endelige beslutning blev derfor udskudt af flere omgange.

Apple pegede på en mindre version af det nuværende Micro-SIM, mens der på den anden stod selskaber som Nokia, Motorola og RIM, der ønskede et markant anderledes SIM-kort.

Det fremgår ikke af ETSI-meddelelsen, hvad den endelige løsning bliver, men de nærmere detaljer er på vej, lover organisationen.

Derfor skal du bruge et SIM-kort

SIM står for subscriber identity module og bruges blandt andet til at identificere tele-brugeren over for teleselskabets netværk.

Det første SIM-kort var stort som et kreditkort, men siden er kortene skrumpet af flere omgange med Mini-SIM, Micro-SIM og nu altså Nano-SIM.

Ifølge ETSI er der siden SIM-kortets fødsel blevet produceret ikke færre end 25 milliarder kort på verdensplan, og der sendes cirka 4,5 milliarder nye SIM-kort afsted hvert eneste år. 

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen