Nu skal du have et helt nyt SIM-kort i din mobil

En ny standard for fremtidens SIM-kort er netop vedtaget. Se specifikationerne her.

Artikel top billede

På billedet ses størrelsen på et Mini- og Micro-SIM. Nano-SIM bliver endnu mindre. Fotograf: Mikkel William Nielsen.

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Længere tids diskussion om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud, er nu afsluttet.

Mobil-producenterne har ellers haft svært ved at blive enige om et nyt Nano-SIM, der skal være den næste generation af SIM-kort, men nu meddeler European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at det nye format er faldet på plads.

"ETSI har standardiseret en ny form-faktor (4FF) til SIM-kortet, 40 procent mindre end det nuværende mindste design."

Den endelige standard faldt på plads på et møde i Japan, hvor de involverede parter endnu engang sad ved forhandlingsbordet.

"Det nuværende SIM-kort-design optager en betydelig mængde plads i en mobil enhed. Pladsen er mere og mere værdifuld i de nye enheder, der tilbyder et stigende antal funktioner," forklarer ETSI om baggrunden for det nye design.

Den nye SIM-kort-standard betyder, at kortene vil skrumpe ind til 12,3 millimeter x 8,8 millimeter.

Til sammenligning måler det nuværende Micro-SIM 15 x 12 millimeter.

Ingen grund til SIM-panik

Konsekvensen bliver, at man som forbruger vil skulle have et nyt SIM-kort, men hvornår det bliver aktuelt, er endnu uvist.

Det afhænger i høj grad af, hvornår mobil-producenterne begynder at spytte produkter ud på markedet, der er bygget til at anvende den nye standard.

ETSI skriver desuden, at de nye kort vil kunne udformes på en måde, så de er bagudkompatible med ældre telefoner. Selve funktionaliteten ændrer sig ikke, selvom den nye standard nu er en realitet.

Som vi tidligere har skrevet, har mobil- og tablet-producenterne været ganske uenige om, hvordan det nye SIM-kort skulle se ud, og den endelige beslutning blev derfor udskudt af flere omgange.

Apple pegede på en mindre version af det nuværende Micro-SIM, mens der på den anden stod selskaber som Nokia, Motorola og RIM, der ønskede et markant anderledes SIM-kort.

Det fremgår ikke af ETSI-meddelelsen, hvad den endelige løsning bliver, men de nærmere detaljer er på vej, lover organisationen.

Derfor skal du bruge et SIM-kort

SIM står for subscriber identity module og bruges blandt andet til at identificere tele-brugeren over for teleselskabets netværk.

Det første SIM-kort var stort som et kreditkort, men siden er kortene skrumpet af flere omgange med Mini-SIM, Micro-SIM og nu altså Nano-SIM.

Ifølge ETSI er der siden SIM-kortets fødsel blevet produceret ikke færre end 25 milliarder kort på verdensplan, og der sendes cirka 4,5 milliarder nye SIM-kort afsted hvert eneste år. 

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS