Nu skal du have et helt nyt SIM-kort i din mobil

En ny standard for fremtidens SIM-kort er netop vedtaget. Se specifikationerne her.

Artikel top billede

På billedet ses størrelsen på et Mini- og Micro-SIM. Nano-SIM bliver endnu mindre. Fotograf: Mikkel William Nielsen.

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Længere tids diskussion om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud, er nu afsluttet.

Mobil-producenterne har ellers haft svært ved at blive enige om et nyt Nano-SIM, der skal være den næste generation af SIM-kort, men nu meddeler European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at det nye format er faldet på plads.

"ETSI har standardiseret en ny form-faktor (4FF) til SIM-kortet, 40 procent mindre end det nuværende mindste design."

Den endelige standard faldt på plads på et møde i Japan, hvor de involverede parter endnu engang sad ved forhandlingsbordet.

"Det nuværende SIM-kort-design optager en betydelig mængde plads i en mobil enhed. Pladsen er mere og mere værdifuld i de nye enheder, der tilbyder et stigende antal funktioner," forklarer ETSI om baggrunden for det nye design.

Den nye SIM-kort-standard betyder, at kortene vil skrumpe ind til 12,3 millimeter x 8,8 millimeter.

Til sammenligning måler det nuværende Micro-SIM 15 x 12 millimeter.

Ingen grund til SIM-panik

Konsekvensen bliver, at man som forbruger vil skulle have et nyt SIM-kort, men hvornår det bliver aktuelt, er endnu uvist.

Det afhænger i høj grad af, hvornår mobil-producenterne begynder at spytte produkter ud på markedet, der er bygget til at anvende den nye standard.

ETSI skriver desuden, at de nye kort vil kunne udformes på en måde, så de er bagudkompatible med ældre telefoner. Selve funktionaliteten ændrer sig ikke, selvom den nye standard nu er en realitet.

Som vi tidligere har skrevet, har mobil- og tablet-producenterne været ganske uenige om, hvordan det nye SIM-kort skulle se ud, og den endelige beslutning blev derfor udskudt af flere omgange.

Apple pegede på en mindre version af det nuværende Micro-SIM, mens der på den anden stod selskaber som Nokia, Motorola og RIM, der ønskede et markant anderledes SIM-kort.

Det fremgår ikke af ETSI-meddelelsen, hvad den endelige løsning bliver, men de nærmere detaljer er på vej, lover organisationen.

Derfor skal du bruge et SIM-kort

SIM står for subscriber identity module og bruges blandt andet til at identificere tele-brugeren over for teleselskabets netværk.

Det første SIM-kort var stort som et kreditkort, men siden er kortene skrumpet af flere omgange med Mini-SIM, Micro-SIM og nu altså Nano-SIM.

Ifølge ETSI er der siden SIM-kortets fødsel blevet produceret ikke færre end 25 milliarder kort på verdensplan, og der sendes cirka 4,5 milliarder nye SIM-kort afsted hvert eneste år. 

Læs også:

Mobil-producenter strides om dit næste SIM-kort

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S